Urocze detale w kamienicznym mieszkaniu - warto je zostawić

Kupując stare mieszkanie w kamienicy, zwróćmy uwagę na detale, które podczas remontu można odnowić i wyeksponować, dodając wnętrzu oryginalnego zabytkowego szlifu. Być może mieszkanie wyposażone jest w solidne wysokie drewniane drzwi, które może nie są w doskonałym stanie, ale po odnowieniu odzyskają prezencję z czasów świetności.

Nierestaurowany od nowości uroczy kominek albo piec kaflowy może zyskać drugie życie, odsłonięta ceglana ściana stanie się dekoracyjną, a stary parkiet drewniany układany w jodełkę wystarczy czasem tylko wycyklinować, aby nabrał ponownie blasku, przypominając parkiet sali balowej z ubiegłego wieku. Każdy element nawiązujący do historii mieszkania może stać się łącznikiem "nowego ze starym", jednak nie zapominajmy, że wnętrze powinno przypominać apartament z czasów współczesnych, a nie komnatę króla Zygmunta II Augusta.  

Mieszkanie vintage w kamienicy - dla sentymentalnych tradycjonalistów

Styl vintage to niemal oczywisty wybór dla aranżacji starych kamienic. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy z szacunku i uwielbienia dla przeszłości stawiają na zachowanie klimatu retro we wnętrzach. Urządzając mieszkanie vintage w starej kamienicy, nie musimy skupiać się na jednolitym stylistycznie wyposażeniu, ponieważ sam styl vintage jest mieszaniną kilku różnych trendów z dawnych lat.

Co się zatem sprawdzi? Angielska boazeria oraz stare meble, dekoracje i dodatki zakupione na pchlim targu za grosze, czyli lustra i obrazy w ozdobnych zmatowionych ramach, porcelanowe figurki, stara komoda pamiętająca czasy babci, tapicerowane krzesła, przecierana drewniana skrzynia i antyczna biblioteczka lub toaletka nadgryzione zębem czasu, a nawet plakat reklamowy z lat 50. Ozdobne gzymsy i sztukaterie dopełnią aranżacji. Pamiętajmy - wszystko, co stare i piękne, z pewnością znajdzie miejsce w kamienicznym mieszkaniu w stylu vintage.

Przestronne białe nowoczesne mieszkanie w kamienicy

Czy nowoczesny minimalistyczny aranż pasuje do mieszkania w kamienicy? Oczywiście, że pasuje. Kwestia uruchomienia wyobraźni i kreatywności. Wyobraźmy sobie wysoką i rozległą przestrzeń do umeblowania i ogromne okna wpuszczające dużą ilość światła. Reasumując - duże i jasne pomieszczenia. Okien rzecz jasna nie zasłaniamy firanami, ponieważ same w sobie stanowią niebanalną ozdobę wnętrza. Sporą przestrzeń podkreślamy jeszcze bardziej bielą ścian, a pod oknem stawiamy długi prosty biały stół z krzesłami wykonanymi z tworzywa. Przy ścianie montujemy zabudowany gładkimi dużymi frontami system szaf sięgających sufitu, które posłużą za miejsce do przechowywania. Warto postawić na zabudowę meblową, która będzie przypominać ściankę dekoracyjną, dlatego najlepiej wykonać ją z połyskliwego białego lakierowanego MDF.

Podobnie możemy wykonać zabudowę meblową w aneksie kuchennym i pokusić się o minimalistyczną białą wyspę kuchenną, rozgraniczającą funkcjonalności wnętrza. Metraż pomieszczeń w kamienicach jest naprawdę spory, więc bez odczucia zagracenia możemy wyposażyć salon w aneks kuchenny, a z pomieszczenia kuchennego zrobić sypialnię. Doskonałym dodatkiem będą nowoczesne szklane lampy, czarno-biała wielkoformatowa grafika na ścianie i czarna skórzana kanapa. Kontrasty, duża ilość bieli i minimalizm form zapewni nowoczesną przestrzeń w kamienicznym mieszkaniu.

Glamour w kamienicy, czyli barok XXI wieku

Styl glamour nie jest dla każdego, przypięto mu również łatkę kobiecego trendu. Czy aby na pewno? Kamieniczne mieszkanie stanowi doskonałą bazę do aranżacji pełnej blasku, luksusu i wyszukanego przepychu, a przy tym wcale nie musi przypominać barokowego pałacu. Tajemnica tkwi we współczesnej definicji stylu glamour, jego uniwersalności i indywidualnych preferencjach właściciela. Wysokie sufity możemy ozdobić podświetlaną sztukaterią i kryształowymi żyrandolami. Jednolite ściany w kolorze średniej szarości tak dalekie od barokowych tapet z ornamentami ujarzmią i uspokoją wnętrze, a podłogi wyłożone panelami w stonowanym przydymionym brązie lub białego dębu staną się nienachalnym akcentem dopełniającym.

A co z elementami wyposażenia? Tutaj moglibyśmy zaszaleć z kolorami i fakturami, jednak zależy nam na nowoczesnej i uniwersalnej odsłonie stylu glamour. Pikowana szara kanapa, fotele i krzesła z weluru, białe komody i stolik oraz srebrne wazony, doniczki i lampy stojące w zupełności wystarczą. W łazience możemy bardziej puścić wodze fantazji i wyposażyć ją w okazałą wannę na ozdobnych srebrnych nóżkach oraz pokaźnych rozmiarów kwadratową biało-srebrną donicę z dużym zielonym kwiatem.

Loft w kamienicy - czy to możliwe?

Z kamienicznego wysokiego mieszkania można stworzyć fenomenalną industrialną przestrzeń mieszkalną. Wszystko za sprawą większego niż w klasycznych mieszkaniach metrażu. Metraż to jednak nie wszystko - również wysokie sufity sprzyjają podkreśleniu tejże stylistyki. Jak zatem mieszkanie w kamienicy zmienić w loft?

Wysoki sufit pozwala na szaleństwa z lampami, a przestrzeń aż zachęca do wykorzystania czarnych metalowych konstrukcji. Kwadratowe formy z metalowych profili to doskonała baza do wykonania okazałych lamp sufitowych. Nie warto się przejmować zwisającymi kablami, wszak o to chodzi we wnętrzach loftowych - ma być surowo i technicznie. Ściana z cegły przypominająca mur pruski i podłoga z mikrocementu to doskonałe tło dla aranżu. Proste metalowe regały, metalowy stolik z drewnianym blatem, betonowa lub czarna wyspa kuchenna z hokerami, przeszkolna ścianka dopełniona czarnymi szprosami, czy sprawiający wrażenie prowizorycznego mobilny wieszak na ubrania - wszystko, co techniczne, jest dozwolone.

Kamienica z wysokim sufitem to szansa dla osób, które w kamienicy mają "kawalerkę" z jednym tylko ogromnym pokojem. Mianowicie w takim wnętrzu świetnie sprawdzi się antresola, na której stworzymy ukrytą przed oczami gości sypialnię. Wykonana z metalu i drewna sypialnia, do której prowadzą metalowe zawijane schodki to dobry patent na brak osobnej sypialni.

Mieszkanie w kamienicy w naturalnym stylu skandynawskim

Naturalne tkaniny, materiały i kolory - to kwintesencja stylu skandynawskiego. Jeśli naturalne surowce, to koniecznie bielona cegła, z której możemy wykonać ściankę bądź wyspę kuchenną. Świetnie znajdzie się tu parkiet w jodełkę, który być może ocalał w kamienicznym mieszkaniu i wystarczy go tylko odnowić, jeśli jednak jest już bardzo zniszczony, możemy pomalować go na biało bądź położyć szeroką bieloną deskę.

W kamienicach urzekają pięknem obszerne okna, które zapewniają nie tylko wyjątkowy nastrój, ale również dużą ilość światła. Warto to wykorzystać i nie zasłaniać ich firanami, a jedynie podkreślić delikatnymi zasłonami. Okna w kamienicach są z reguły nisko usadowione, więc możemy wyposażyć je w szeroki parapet oraz wygodne poduchy i urządzić w tym miejscu klimatyczny kącik czytelniczy. Białe drewniane shuttersy na okna to dobry pomysł w sytuacji, kiedy za oknem biegnie ruchliwa ulica i potrzebujemy nieco prywatności. Przestronna sofa w neutralnym beżowym kolorze oraz białe meble i półki z dodatkiem naturalnego drewna dopełnią aranżację.

Autor
Jak urządzić mieszkanie w kamienicy? Pomysły na najlepsze aranżacje
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...