Zagadnienia w artykule:
  • Co to jest ryflowanie?
  • Atuty wizualne mebli ryflowanych
  • Meble ryflowane a styl wnętrza
  • Żłobienia w praktyce - kilka inspiracji

Ryflowanie jako wykończenie powierzchni pojawia się od dawna np. na materiałach służących do wykończenia przestrzeni outdoorowych. Dobry przykład to deski i panele tarasowe. Zastosowane na nich żłobienia mają istotny walor praktyczny. Gdy zmieni się pogoda, pojawi się więcej wilgoci albo chwyci mróz, eliminowane jest ryzyko…wpadania w poślizg! W przypadku mebli do wnętrz jednak kluczowy pozostaje aspekt wizualny. A ryflowanie to szczególnie atrakcyjny i wszechstronny efekt wzorniczy. 

Co to jest ryflowanie?

Najpierw możemy sięgnąć po definicję słownikową (PWN), zgodnie z którą ryflować to „obrabiać powierzchnię przedmiotów tak, aby nadać im szorstkość”. W przypadku mebli - przede wszystkim ich frontów - zwykle chodzi o proces frezowania, a więc obróbki i tworzenia przestrzennych wzorów za pomocą frezarki.

Efekt ryflowania to głębsze żłobienia, które układają się regularnie, przez co właściwie nie chodzi o samą szorstkość, lecz charakterystyczny, symetryczny wzór przestrzenny przypominający drobne pasy. Zależnie do mebla mogą to być rysy czy żłobienia ledwo dostrzegalne, ale też głębsze - np. na 2-3 milimetry. Współcześnie szczególną popularnością cieszą się ryflowania rytmiczne, układające się w jednym kierunku - najczęściej pionowo. Mogą też oczywiście przebiegać poziomo, skośnie czy nawet pod różnymi kątami.

Atuty wizualne mebli ryflowanych

Dlaczego meble ryflowane tak mocno zaznaczają swoją obecność w trendach? Powodów może być kilka:

• Odchodzimy od chłodnego rygoru - zamiast perfekcyjnej gładkości cenimy więcej efektów przestrzennych. Meble ryflowane wciąż przy tym wyróżniają się harmonią i porządkiem, dlatego tak dobrze adaptują się do wnętrz minimalistycznych oraz - szeroko rozumianych - nowoczesnych.

• Pragniemy wizualnej lekkości - istotnej na malejących metrażach. Ryflowanie na frontach i innych elementach mebli dynamizuje ich bryłę, przez co stają się bardziej finezyjne i - tak jak wynika z potrzeb - optycznie lżejsze.

• Aktywizujemy różne zmysły - a ryflowanie oddziałuje mocno na dotyk. Taki typ wykończenia nadaje zresztą powierzchni więcej autentyzmu, jeśli mówimy np. o wykończeniu drewnianym bądź imitującym drewno.

• Zwracamy się ku rzemiośle - ryflowanie (i szerzej frezowanie) to tradycyjna technika obróbki znana fachowcom. Akcentując ją na meblach, jesteśmy bliżej pracy doświadczonych specjalistów. Mamy też szansę zdobyć produkt nietypowy czy wręcz fantazyjny, zwłaszcza gdy sięgamy po meble z małej firmy albo lokalnego warsztatu.

• Tęsknimy za klasycyzmem - rytmiczne żłobienia stanowią znak rozpoznawczy chociażby klasycznych kolumn. Wiele współczesnych mebli tak wykończonych powstaje zresztą z inspiracji formami architektonicznymi.

Meble ryflowane a styl wnętrza

Ryflowanie jest na tyle uniwersalnym wykończeniem, że świetnie odnajduje się w różnych konwencjach wnętrzarskich. W stylistyce minimalistycznej i nowoczesnej subtelnie dynamizuje wystrój, dodając mu lekkości. Harmonijne linie żłobień na meblach ryflowanych szczególnie ciekawie wypadają w naturalnej kolorystyce drewna. To zresztą jeden z gotowych „patentów” na optyczne ocieplenie wnętrza.

W przypadku styli nieco surowych - takich jak japandi czy rustykalny - warto postawić na meble ryflowane o bardziej szorstkich powierzchniach. Ponadto żłobienia nie muszą być precyzyjne wykonane. Wszelkie niedoskonałości, ślady obróbki rzemieślniczej czy też upływu czasu są szczególnie mile widziane.

Co ciekawe, meble ryflowane mogą też mieć niezwykle elegancki wydźwięk. W tym wypadku chodzi o wykończenie z efektem połysku. Osiąga się go np. przez odpowiednie lakierowanie płyty meblowej, ale nie tylko. Trzeba bowiem pamiętać, że ryflowanie to nie tylko domena drewna i materiałów drewnopodobnych, lecz także kamienia czy ceramiki. Szczególnie ta ostatnia może prezentować się szykownie, zwłaszcza jeśli wszystko wzbogacone jest o klasycyzujące inspiracje.

Żłobienia w praktyce - kilka inspiracji

O ogólnych efektach już było - pora na konkrety! Oto przykłady rozwiązań w obszarze mebli ryflowanych, na które warto zwrócić uwagę:

Ryflowane fronty szafek i komód - prosta metoda na ożywienie wnętrza i wprowadzenie do niego efektu 3D.

Ryflowane szafy - większe powierzchnie ze żłobieniami doskonale prezentują się zwłaszcza w przestronnych wnętrzach.

Stoliki - ogromną popularnością cieszą się te w formie postumentów, z gładkim blatem oraz ryflowaną podstawą. Co ciekawe, wykonuje się je z różnych materiałów, w tym z ceramiki.

Pufy - tu również do akcji wkracza forma postumentów! Miękkie zwieńczenie idzie w parze z twardą podstawą z rytmicznymi żłobieniami. Świetny wybór zwłaszcza do wnętrz w stylu modern classic i glamour.

Stoły - w tym wypadku chodzi oczywiście o podstawy (na blatach ryflowanie byłoby problematyczne w kontekście funkcjonalności). Na przykład można zdecydować się na okrągły stół z masywną, ryflowaną podstawą.

Ryflowanie w detalach - nie jest powiedziane, że żłobienia muszą występować na dużych powierzchniach. Ciekawe rozwiązanie stanowią chociażby zabudowy i wyspy kuchenne z ryflowanymi elementami, podczas gdy większość frontów jest gładka. Można przy tym ciekawie grać kolorami i materiałami.

Zdjęcie otwierające artykuł: Fondu Furniture

Autor
Meble ryflowane - moda na trójwymiarowe wzornictwo
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...