Bluszcz pospolity to łatwe w uprawie i bardzo efektowne zimozielone pnącze, które doskonale sprawdzi się jako naturalna zielona osłona balkonu lub tarasu. Gatunek ten doskonale radzi sobie w uprawie doniczkowej. Rośliny możemy poprowadzić po balustradzie lub murze budynku. Przy zastosowaniu siatki lub kratownicy pomoże ona nam również zakryć na przykład szybkę oddzielającą nasz balkon od balkonu sąsiadów.

Bluszcz jest mrozoodporny, nie choruje i jest bardzo tolerancyjny w stosunku do warunków uprawy. Do wyboru mamy wiele bardzo ciekawych odmian bluszczu pospolitego. Liście rośliny są bardzo dekoracyjne, ale ozdobą starszych egzemplarzy są również piękne pachnące kwiaty w słonecznie żółtym kolorze. Sprawdź, jaki bluszcz wybrać na balkon.

Bluszcz pospolity - najpiękniejsze odmiany

Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest wiecznie zielonym pnączem z rodziny araliowatych Araliaceae, które w naturze występuje w Azji Mniejszej oraz w Europie. Rośnie on pospolicie w lasach na terenie całej Polski. Gatunek ten cechuje silny wzrost. Pędy roślin rosnących w gruncie mogą mieć nawet ponad 20 metrów długości. Bluszcz uprawiany w pojemnikach zwykle osiąga 2-3 metry długości. Pędy roślin mocno się rozgałęziają i są pokryte drobnym meszkiem włosków. Rośliny pną się przy pomocy czepnych korzeni przybyszowych.

Liście bluszczu pospolitego są zimotrwałe i mają ciemnozielony kolor z jaśniejszym unerwieniem. Mają one tendencję do czerwienienia przy niskich temperaturach. U bluszczu występuje heterofilia, co oznacza, że liście są dwupostaciowe. Te znajdujące się na pędach płonnych są 3-5 klapowe i w zarysie trójkątne lub sercowate. Z kolei liście na pędach kwitnących mają kształt jajowaty lub jajowato-lancetowaty i są zaostrzone. Wszystkie liście bluszczu są ułożone w formie mozaiki, co oznacza, że nie zasłaniają się one nawzajem.

Starsze egzemplarze bluszczu potrafią bardzo obficie kwitnąć. Kwiaty tego gatunku są pachnące i miododajne, nic więc dziwnego, że są one bardzo lubiane przez owady pożyteczne takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle. Kwiaty bluszczu są drobne (do 4 cm średnicy), mają kolor zielono-żółty i zebrane są w wiechowate kwiatostany na szczytach łodyg.

Bluszcz kwitnie od sierpnia do października. Owocem bluszczu jest kulisty pestkowiec koloru granatowo- czarnego o wielkości grochu. Owoc jest trujący, podobnie jak cała roślina. Warto o tym pamiętać i jeśli w domu są małe dzieci, wybrać na balkon inne pnącze, które nie zawiera trujących substancji. Bluszcz występuje w wielu bardzo ciekawych odmianach, które różnią się od siebie siłą wzrostu, wielkością, kształtem oraz ubarwieniem liście.

Najciekawsze odmiany bluszczu pospolitego to:

- Argenteovariegata - odmiana o pstrokatych liściach z nieregularnym białym obrzeżeniem,

- Atropurpurea, której liście w sezonie wiosenno-letnim są intensywnie zielone, a zimą przebarwiają się na wyraziście czerwony kolor,

- Aureovariegata - stara odmiana o liściach żółto-zielonych. Niektóre z nich są pstre, inne całe żółte lub całe zielone.

- Conglomerata - odmiana o drobnych pofalowanych liściach ustawionych wyraźnie dwustronnie,

- Glacier - piękna odmiana o szaro-zielonych liściach,

- Kolibri - bardzo dekoracyjna odmiana, której liście są marmurkowe ze srebrzystymi oraz ciemnozielonymi przebarwieniami ograniczonymi nerwami, oraz z żółto-zielonymi brzegami.

- Parsley Crested o zielonych zaokrąglonych liściach z bardzo słabo wciętymi klapami,

- Sagittifolia - stara angielska odmiana o liściach w kształcie strzałkowatym,

- Thorndale - szybko rosnąca odmiana o ciemnozielonych 5- klapowych liściach bardzo odporna na mróz,

- Wonder - odmiana drobnolistna o gęstym pokroju. Nie jest ona zalecana do zimniejszych rejonów kraju, ponieważ ma słabszą mrozoodporność.

Bluszcz pospolity - uprawa na balkonie lub tarasie

Uprawa bluszczu jest łatwa. Jest to nie tylko roślina tolerancyjna co do warunków glebowych, ale również odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego bez obaw można ja sadzić nawet w centrach dużych miast. Wymagania uprawowe bluszczu przedstawiają się następująco:

1. Stanowisko

Bluszcz pospolity powinien rosnąć na stanowiskach półcienistych i cienistych. Nie zaleca się sadzenia roślin w miejscach bardzo nasłonecznionych, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia liści rośliny. Odmiany o pstrych liściach potrzebują nieco więcej światła, niż te o liściach zielonych, jednak nadal powinno to być światło raczej rozproszone. Odradza się więc sadzenie bluszczu na balkonie o wystawie południowej, gdzie słońce silnie operuje przez cały dzień.

Bluszcz bardzo silnie chwyta się podpór i ścian, dlatego dobrze radzi sobie nawet na stanowiskach dosyć wietrznych. Pamiętajmy jednak, że w takich miejscach odmiany mniej odporne na mrozy są o wiele bardziej narażone na przemarzanie zimą.

2. Podłoże

Jest to gatunek, który poradzi sobie niemalże w każdym podłożu. Najważniejsze, aby nie było ono zbyt ciężkie i bardzo mokre, ponieważ bluszcz źle znosi zastoje wody. Optymalne podłoże dla bluszczu to świeża, próchniczna i umiarkowanie wilgotna gleba. W uprawie pojemnikowej na balkonie lub tarasie idealnie sprawdzi się klasyczna dobrej jakości ziemia ogrodnicza. Pamiętajmy też o dobrym drenażu na dnie doniczki lub skrzynki. Możemy wykorzystać na przykład keramzyt lub żwirek.

3. Podlewanie i nawożenie

Bluszcz podlewamy często, lecz małą ilością wody. Rośliny bardzo nie lubią zalewania. Gatunek ten, jeśli rośnie w gruncie lub dużym pojemniku, znosi bardzo dobrze krótkie okresy suszy. 2-3 razy w sezonie możemy zasilić bluszcz nawozem do roślin zielonych lub częściej (raz na miesiąc) biohumusem.

4. Rozmnażanie

Bluszcz można bardzo łatwo rozmnożyć przez sadzonki wierzchołkowe. 15- centymetrowe szczytowe części pędów na sadzonki pozyskujemy wiosną- obcinamy je z roślin za pomocą ostrego sekatora lub noża. Następnie umieszczamy je w przepuszczalnym podłożu w ciepłym miejscu. Musimy dbać o to, by ziemia była przez cały czas lekko wilgotna. Bluszcz ukorzenia się bardzo łatwo. Po 3-4 tygodniach sadzonki wypuszczą już korzonki i będzie można je postawić na stałe miejsce na balkonie lub tarasie.

5. Przycinanie

Bluszcz znakomicie znosi przycinanie. Można go więc dowolnie formować. Szczególnie młode rośliny warto przycinać co 2-3 miesiące w okresie od wiosny do wczesnej jesieni, aby ładnie się zagęściły. Nie zapominajmy, że bluszcz to roślina trująca, dlatego należy przycinać go w rękawiczkach ochronnych.

Sadzonki bluszczu są niedrogie i łatwo dostępne. Kupimy je w każdym centrum ogrodniczym i wielu kwiaciarniach w cenie od kilku do kilkunastu złotych. Wybierając młode rośliny, zwróćmy uwagę na to, aby były one zdrowe. Nie powinny mieć na liściach żadnych podejrzanych plam ani przebarwień. Rośliny nie powinny też być zwiędnięte, a ich liście nie powinny żółknąć ani zasychać. Przyjrzyjmy się też ziemi w doniczce- nie kupujmy sadzonek, które zostały mocno przelane, ponieważ może się okazać, że ich korzenie zaczęły już gnić.