Ogród wertykalny to wspaniała ozdoba domu i możliwość wprowadzenia do wnętrza dużej ilości roślin. Zielone ściany pokryte różnymi gatunkami roślin cieszą się rosnącą popularnością, która wynika zarówno z korzyści, jakie przynoszą, jak i ich niezwykłego wyglądu. Stworzenie ogrodu wertykalnego nie jest trudne, ale wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad.

Czym jest ogród wertykalny?

Ogród wertykalny to, jak sama nazwa wskazuje, ogród stworzony na poziomej ścianie. W tym celu nasadza się różne gatunki roślin w specjalnie stworzonej do tego konstrukcji. Wielkość i kształt ogrodu wertykalnego może być bardzo różna, co pozwala na jej idealne dopasowanie do wnętrza i upodobań domowników. To niezwykle dekoracyjny sposób uprawy roślin, który może stanowić główną ozdobę wnętrza. Pierwsze ogrody wertykalne tworzył Patrick Blanc, który zainspirowany porośniętymi ścianami skalnymi z lasów tropikalnych, postanowił przenieść je do wnętrz.

Ogród wertykalny - wady i zalety

Ogród wertykalny to możliwość stworzenia niewielkiego, zielonego i bardzo efektownego ogródka we własnym domu. Bujna roślinność wspaniale ożywia wnętrze, nadaje im przytulnego charakteru i doskonale wpisuje się w trend wprowadzania natury do wnętrz.

Dodatkowo ogród wertykalny stanowi wspaniałą dekorację, nadając pomieszczeniu nietuzinkowego charakteru. Co więcej, obecność roślin w domu pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników, a także pomaga się zrelaksować i sprzyja wypoczynkowi. Ogród wertykalny pomaga zachować w pomieszczeniu odpowiedni poziom wilgotności, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i tworzy korzystny mikroklimat.

Główną wadą ogrodów wertykalnych jest wymagająca pielęgnacja. Rośliny wymagają większej dbałości niż te nasadzone w donicach. Warto też pamiętać, że ogród wertykalny nie sprawdzi się w wilgotnych pomieszczeniach, gdyż dodatkowo będą zwiększać zawilgocenie ścian. Trzeba też się liczyć z tym, że duża liczba roślin zgromadzona w jednym miejscu może przyciągać owady.

Ogród wertykalny - jakie rośliny wybrać?

Wybór roślin powinien być podyktowany przede wszystkim upodobaniami właścicieli, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim wszystkie rośliny powinny mieć podobne wymagania w uprawie, co znacznie ułatwi ich pielęgnacje i umożliwi stworzenie im odpowiednich warunków do wzrostu. Ważne jest przede wszystkim, aby dobierać rośliny do stanowiska, w którym będą się one znajdowały, a więc rośliny światłolubne do stanowisk słonecznych itd. Warto również pamiętać, aby decydować się na gatunki i odmiany o stosunkowo płytkim systemie korzeniowym, gdyż ogród wertykalny wymusza płytsze doniczki, które uniemożliwiają duży rozrost korzeni.

Ogród wertykalny z mchu

Ciekawą alternatywą może być ściana, czy też jej fragment porośnięty mchem. Pięknie się prezentuje, ma mniejsze wymagania co do warunków bytowania, a więc może być wykorzystany praktycznie w każdym wnętrzu. Dodatkowym atutem jest brak konieczności tworzenia systemu nawadniającego, gdyż mech odpowiednio wybrany nie wymaga podlewania. Mech dokładnie porasta całą wyznaczoną przestrzeń, dzięki czemu może stanowić doskonałe tło dla aranżacji lub stanowić ozdobę samą w sobie.

Najczęściej wykorzystywane gatunki mchów to: chrobotek reniferowy, mech płaski (leśny), mech poduszkowy i mech gąbczasty. Można je również łączyć z innymi roślinami, dodatkowo urozmaicając wygląd kompozycji.

Jak stworzyć ogród wertykalny?

Wykonanie ogrodu wertykalnego można zlecić firmie specjalizującej się w tego typu aranżacjach, uzyskując w ten sposób starannie przemyślaną i zaplanowaną konstrukcję z wszystkimi niezbędnymi elementami. Jednak równie dobrze ogród wertykalny można stworzyć samodzielnie, przestrzegając kilku podstawowych zasad.

Najważniejsze zasady przy zakładaniu ogrodu wertykalnego

1. Wybierz miejsce, w którym stworzysz żywą ścianę, pamiętając, że najlepsze będą miejsca słoneczne i półcieniste, a więc ściany wystawione na zachód lub południe.

2. Ogród wertykalny może znajdować się w domu, na tarasie lub na balkonie, a od jego położenia będzie zależał dobór roślin.

3. Zastanów się, ile przestrzeni chcesz przeznaczyć na ogród wertykalny.

4. Wybieraj mało wymagające rośliny, które potrzebują podobnych warunków do wzrostu.

5. Chcąc stworzyć ogród wertykalny w mieszkaniu postaw na niewielkie konstrukcje, które nie zajmą dużo miejsca i nie przytłoczą przestrzeni.

Wybór konstrukcji

Po stworzeniu ogólnego planu ogrodu należy przystąpić do tworzenia konstrukcji. Można kupić gotowe systemy w formie łączonych donic, kieszonek na rośliny lub dużych konstrukcji stojących i wiszących. W takich systemach doniczki nachylone są pod odpowiednim kątem, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki, a jednocześnie ładnie ją wyeksponować.

Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie ogrodu wertykalnego z palet, które należy dokładnie oczyścić, zaimpregnować i pomalować na pasujący do wnętrza kolor. Jeśli planuje się powieszenie konstrukcji, to należy wybrać do tego mocną ścianę nośną, gdyż konstrukcja wraz z roślinami i podłożem może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Alternatywne pomysły na ogród wertykalny

Innym pomysłem na ogród wertykalny może być konstrukcja z butelek lub filcu. W bocznej części butelki należy wyciąć otwór, wypełnić ją odpowiednim podłożem i zasadzić rośliny. Tak przygotowane "doniczki” można zawiesić na sznurkach lub umieścić na metalowej konstrukcji.

Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie filcu, który jednocześnie zastąpi podłoże. To gotowe konstrukcje z tworzywa sztucznego, na którym znajduje się filcowa mata. W niej wycina się otwory, w których umieszcza się otwory. Rośliny, tworząc system korzeniowy, stopniowo wrastają w matę i ją równomiernie porastają.

Nawadnianie i nawożenie

Rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują przede wszystkim światła i wody. Dlatego, tworząc ogród wertykalny trzeba zadbać o odpowiedni system nawadniania. Jest to szczególnie ważne, gdyż tradycyjne podlewanie może być bardzo uciążliwe, warto więc wykorzystać stacje nawadniające, pompy wody, sterowniki nawadniania, systemy zraszania, czy kroplowniki regulowane.

Dobrym pomysłem jest również zraszanie roślin przy pomocy spryskiwaczy. Do zasilania podłoża najlepiej wykorzystywać pałeczki nawozowe, które wystarczy umieścić w pojemnikach, aby długotrwale zasilały podłoże, dostarczając składników pokarmowych na cały sezon.