Występowanie mszyc to problem bardzo powszechny, spotykający niemal każdego ogrodnika. Te małe szkodniki potrafią w znacznym stopniu uszkadzać nasze rośliny, dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, skąd biorą się mszyce, w jaki sposób najlepiej je zwalczać i czy można jakoś zapobiegać ich występowaniu.

Zagadnienia w artykule:
  • Skąd się biorą mszyce?
  • Jak zwalczyć mszyce?
  • Czy można zapobiegać atakom mszyc?

Skąd się biorą mszyce?

Mszyce to bardzo małe szkodniki, mające zaledwie od 3 do 5 mm wielkości, jednak są one bardzo niepozorne. Mimo że są małe, potrafią wyrządzić w naszym ogrodzie ogromne szkody, ponieważ zazwyczaj występują w wielu licznych koloniach i grupowo atakują nasze rośliny. Ich gromady liczą aż kilkadziesiąt lub nawet setki osobników. Bardzo szybko się mnożą i atakują w krótkim czasie roślinę za rośliną, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, co robić, by temu zapobiec.

Mszyce mogą atakować różne rośliny, na przykład drzewa, krzewy, czy też warzywa i rośliny cebulowe. Najczęściej żerują one na częściach zielonych roślin, czyli młodych pędach czy liściach, wysysając z nich sok. Możemy podzielić mszyce na różne ich rodzaje, przy czym jedne z nich żerują na roślinach sadowniczych, na przykład na jabłoniach czy gruszach, a inne mszyce żerują na różnego typu roślinach warzywnych.

Ataku mszyc możemy spodziewać się w maju oraz w miesiącach letnich, a zauważymy to, kiedy liście naszych roślin zwiędną i zdeformują się. Zastanawiając się, skąd tak naprawdę biorą się mszyce, można byłoby powiedzieć, że… znikąd, gdyż te szkodniki pojawiają się nagle i w bardzo szybkim tempie atakują roślinę. Mszyce przybywają jednak na nasze rośliny z różnego typu chwastów, różnych zarośli, czy też z sąsiedniego ogrodu.  

Jak zwalczyć mszyce?

Sposobów na zwalczanie mszyc jest bardzo wiele. Przede wszystkim można podzielić te sposoby na naturalne oraz chemiczne. Najlepiej jest rozpoczynać walkę z mszycami za pomocą środków naturalnych i ekologicznych, żeby jak najmniej ingerować niekorzystnie na daną roślinę. Warto więc rozpocząć od naturalnych sposobów zwalczania mszyc, a dopiero później, jeśli te wcześniejsze nie pomagają, przejść do środków chemicznych, czyli zastosować różnego typu preparaty i opryski.

Domowe sposoby na mszyce

Sposoby domowe, czyli naturalne i ekologiczne sposoby zwalczające mszyce powinny stanowić początek walki z tymi małymi szkodnikami. Są one najbezpieczniejsze dla roślin, dlatego to właśnie od nich powinniśmy zaczynać. Dopiero, jeśli te sposoby nie przynoszą odpowiedniego skutku i dobrego efektu, powinniśmy sięgnąć po środki chemiczne.

Jednym z wielu domowych sposobów na zwalczanie mszyc, cechującym się wysoką skutecznością jest zastosowanie gnojówki stworzonej z cebuli oraz czosnku. W celu jej przygotowania należy rozdrobnić te warzywa i zalać wodą w proporcjach około 1 litr wody na około 20 gram cebuli i czosnku. Należy później odstawić przygotowywany preparat na kilka dni i dopiero po tym czasie rozpocząć kurację rośliny. Można podlewać tą gnojówką roślinę nawet bez jej rozcieńczania.

Innym naturalnym i domowym sposobem zwalczania mszyc jest stosowanie oprysków z oleju i szarego mydła. Taka mieszanka będzie zaklejała mszyce, uniemożliwiając im oddychanie, jednak nie jest to całkowity sposób na pozbycie się wszystkich mszyc, jest to jedynie doraźny środek.

Jeszcze jednym bardzo skutecznym sposobem na zwalczanie mszyc jest stosowanie oprysków z preparatu wykonanego z wody oraz octu.

Kiedy stosować oprysk na mszyce?

Poza domowymi sposobami na zwalczanie mszyc można wyróżnić także środki chemiczne. Dziś na rynku dostępne są również ekologiczne preparaty zwalczające mszyce. Warto jednak stosować możliwie jak najmniej oprysków chemicznych, gdyż są one bardziej niebezpieczne dla roślin niż te domowe. Co więcej, stosując opryski chemiczne, warto zabezpieczyć przy tej czynności również siebie poprzez założenie rękawic ochronnych czy nawet ochronnych okularów.

Jeśli zdecydujemy się korzystać ze środków chemicznych, ważne jest, by dokładnie pilnować terminów wykonywania oprysków, gdyż regularne stosowanie oprysków będzie bardziej skuteczne niż nieregularne, kiedy nie będziemy za bardzo tego pilnować. Co więcej, należy także pamiętać, by stosować odpowiednie stężenia preparatów, gdyż jeśli stężenie będzie zbyt małe, preparat może okazać się całkiem nieskuteczny, natomiast jeśli stężenie będzie zbyt duże, możemy niepotrzebnie jeszcze bardziej uszkodzić naszą roślinę.

Jeśli chodzi o najskuteczniejszy preparat zwalczający mszyce, zdecydowanie warto wybrać taki preparat, którego działanie nie tylko zwalcza mszyce, ale również zapobiega ich rozmnażaniu i który działa kontaktowo, co znaczy, że wpływa w tkanki roślin i rozprowadza preparat po całości rośliny.

Czy można zapobiegać atakom mszyc?

Uprawiając rośliny, warto wiedzieć, że mszyce żerują zazwyczaj tylko na tych osłabionych częściach roślin, dlatego bardzo ważne jest, by szczególnie zadbać o uprawiane przez siebie rośliny, zapewniać im bardzo dobre i optymalne dla nich warunki dla ich wzrostu, a także, by odpowiednio pielęgnować rośliny i wykonywać niektóre zabiegi pielęgnacyjne, mające na celu ich wzmacnianie i ochronę przed mszycami.

Należy też pamiętać, że każda roślina jest inna ani też, że nie ma jednego idealnego sposobu na zapobieganie atakom mszyc. O każdą roślinę dba się inaczej i każda potrzebuje innych warunków do wzrostu, a mszyce mogą zaatakować każdą z nich. Dlatego tak ważne jest, by poznać najpierw roślinę, którą chcemy uprawiać, by wiedzieć dokładnie, jakich ona potrzebuje warunków, by móc dobrze wzrastać i rozwijać się.