Pojawienie się dziecka w życiu rodziców jest ogromnym szczęściem, ale i zarazem wyzwaniem. Powszechnie wiadomo, że maleństwo potrzebuje opieki zarówno mamy, jak i taty. Wyczekiwane dziecko sprawia wielką radość całej rodzinie, aczkolwiek to wiąże się z nieprzespanymi nocami, przewijaniem oraz innymi obowiązkami. Samo urządzenie kącika dla niemowlaka w sypialni rodziców wiąże się z wypełnieniem kilku zadań. Chcąc się dowiedzieć o nich więcej, zachęcamy do tego, żeby przeczytać nasz tekst.

Kiedy spanie w jednej sypialni z niemowlakiem ma sens?

Gdybyśmy mieli na tak postawione pytanie odpowiedzieć jak najprościej się da, to odpowiedzielibyśmy, że zawsze. Być może niektórzy z was będą zaskoczeni, ale wielkość mieszkania czy też pomieszczenia w tym przypadku nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, więc nawet w razie posiadania większego mieszkania nie powinno się urządzać tak, aby dziecko miało wiele wolności i było z dala pola widzenia rodziców. Maluszek cały czas potrzebuje opieki, co sprawia, że bliskość rodziców jest po prostu wygodniejsza. 

Pierwsze miesiące życia sprawiają, że trzeba nieustannie czuwać nad dzieckiem, by spełniać jego potrzeby, ale też pilnować tego, żeby nic mu się nie stało. Małe dzieci mają to do siebie, że są ciekawe świata i tak naprawdę nie trzeba wiele, żeby stało się nieszczęście. Spanie wraz z niemowlakiem zawsze ma sens, ponieważ nie trzeba daleko podchodzić, żeby go nakarmić bądź przewinąć. W dodatku sypialnia rodziców jest miejscem, w którym powinny znaleźć się wszelkie akcesoria w postaci zabawek, ale też pozostałych produktów potrzebnych do opieki nad dzieckiem. 

Strefa niemowlaka w sypialni rodziców - jak ją urządzić?

Pojawienie się pewnej przestrzeni dla niemowlaka w sypialni rodziców jest niemałym wyzwaniem. Szczególnie dotyczy to takiego przypadku, w którym to pomieszczenie jest niewielkie. Wymaga to nie lada wysiłku, aby wygospodarować taką przestrzeń i w dodatku sprawić, żeby dorośli mieli na tyle miejsca, by mogli czuć się swobodnie. Trzeba też powiedzieć, że potrzeby osób dorosłych można ograniczyć do minimum, ponieważ dobro niemowlaka jest najistotniejsze. 

Przy tworzeniu strefy niemowlaka najistotniejsze jest to, aby pojawiło się w niej bezpieczne i wygodne łóżeczko, ale równie dobrze może być to dostawka do łóżka rodziców. Aby taka przestrzeń była maksymalnie efektywna, warto postawić w okolicach łóżka dziecka szafkę, w której będą najbardziej potrzebne produkty higieniczne oraz wszelkie zabawki i akcesoria do opieki nad maluszkiem. Takie podejście sprawi, że rodzicom będzie o wiele łatwiej funkcjonować. To, co wiąże się z pojawieniem się na świecie dziecka, to przede wszystkim nieprzespane noce, a zapewne nikomu nie chciałoby się po nocach szukać rzeczy, które są potrzebne do opieki nad maluszkiem.

Czy dostawka do łóżka sprawdzi się dla starszych dzieci?

Kwestia dostawki do łóżka jest dość oczywista. Istotne jest to, jak duże jest to dziecko. Jeżeli maluszek skończył już trzy, cztery latka i stale będzie to robić, bo taka jest natura, to niekoniecznie będzie to dobre rozwiązanie. Najważniejsze jest to, żeby było ono idealnie dopasowane do łóżka rodziców, jeżeli już rzeczywiście takie rozwiązanie jest rozważane. Nie ma sensu kupować dostawek dla starszych dzieci, ponieważ będą to zmarnowane pieniądze, ponieważ szybko z niej wyrośnie i tym samym nie będzie już mógł w niej spać.

Ważnymi aspektami w przypadku potencjalnej dostawki są jej wymiary. Przyjęło się, że jeżeli chodzi o szerokość, to jest to 45 do 93 cm, a długość od 93 do 148 cm. Nie ma też większego sensu na siłę upychać dziecko w dostawce, jeżeli jest to dla niego niekomfortowe i nie będzie mógł swobodnie przespać nocy. Nie można zapomnieć o tym, że czasem znalezienie odpowiedniej dostawki zajmuje kilka dni, więc czynnik czasu również należy wziąć pod uwagę.

Jak wizualnie połączyć meble do sypialni z akcesoriami dla dziecka?

Ostatnią kwestią, o której powiemy sobie więcej jest już sprawa wizualna. Jest ona o tyle wygodniejsza w porównaniu z poprzednimi, że nie ma ona bezpośredniego przełożenia na sam komfort. Nie zmienia to jednak faktu, że nikt nie chce mieć mebli, które kompletnie nie pasują do obecnego wystroju.

Trzeba jednak powiedzieć wprost, że jeżeli sypialnia jest układana w szczególności dla osób dorosłych, to pojawienie się dziecka na świecie i aranżacja osobnego kącika dla niej sprawia, że trzeba kwestie dopasowania wizualnego odłożyć na bok bądź też maksymalnie zbliżyć się do ideału. Najważniejsze w przypadku połączenia mebli z akcesoriami dla dziecka jest to, żeby pasowały kolorystycznie i również to, żeby można było schować wszystko to, co jest potrzebne dla dziecka.

Chcąc mówić o wizualnym połączeniu nie można zapomnieć też, że istotna jest kwestia finansów. Zakup najpotrzebniejszych artykułów to dodatkowe koszty, na które nie stać każdego rodzica. Warto więc czasem kupować tańsze akcesoria, które nie zawsze muszą wizualnie pasować, ale za to będą spełniały swoją podstawową funkcję, czyli zabawy oraz opieki.

Zdjęcie otwierające artykuł: Taka Tomo