Ten typ farby słusznie kojarzy się z czasami szkolnymi - zapewnia bowiem taką powierzchnię, po której można pisać kredą jak po tablicy w sali lekcyjnej, a na koniec wygodnie wszystko zetrzeć. Trzeba jednak pamiętać, że to nie tylko miły i funkcjonalny akcent dla uczniów. Właśnie dorośli szczególnie rozkochali się w farbie tablicowej. 

Co to jest farba tablicowa?

W zasadzie farba tablicowa nie różni się szczególnie od innych typów farb do malowania ścian (i nie tylko!). Często jest to standardowa emulsja akrylowa, która jednak cechuje się wysoką odpornością na wielokrotne ścieranie i zmywanie. Istotna różnica tkwi zatem w samej powierzchni, która powstaje po malowaniu. Można po niej swobodnie pisać przede wszystkim kredą, by w razie potrzeby wszystko zmyć i wykonać od nowa. Takie wykończenie z jednej strony staje się charakterystycznym elementem wizualnym, z drugiej - praktycznym. Bo na farbie tablicowej można zapisywać to, co akurat jest ważne, albo też tworzyć dowolne teksty i ilustracje w roli dekoracji wnętrza.

Farba tablicowa a styl wnętrza

Z jednej strony farba tablicowa wydaje się bardzo uniwersalna, z drugiej jednak - niekoniecznie sprawdza się w każdej stylistyce wnętrzarskiej. Szczególnie dobrze prezentuje się w takich konwencjach, jak:

  • Styl industrialny - wprowadza element swobody, kreatywności, a także kojarzy się z wielkomiejskimi restauracjami i barami. To właśnie w nich szczególnie często wykorzystywana jest do zapisków (np. menu), stanowiąc stały element wykończenia wnętrza.
  • Styl skandynawski - czarna bądź szara farba tablicowa dobrze odnajduje się w skromnej i zdyscyplinowanej palecie kolorystycznej typowej dla tej konwencji wnętrzarskiej.
  • Styl vintage - przed erą elektroniki i wyświetlaczy to właśnie tradycyjne tablice służyły do przekazywania ważnych komunikatów. Nic zatem dziwnego, że we wnętrzach inspirowanych przeszłością taki akcent ma swoje uzasadnienie.
  • Styl nowoczesny - zwłaszcza w wersji swobodnej, lekko artystycznej, inspirowanej wielkimi miastami.

Co ciekawe, farba tablicowa może być też intrygującym akcentem np. we wnętrzach prowansalskich (klimat tradycyjnych kawiarenek!). Za to już w przypadku stylu glamour czy bardzo zdyscyplinowanego minimalizmu niekoniecznie będzie pasować do wystroju.

Jak malować farbą tablicową?

Przede wszystkim nie różni się ona od standardowych farb, dlatego nie trzeba specjalnych umiejętności czy narzędzi, by odpowiednio nanieść ją na ścianę. Konieczne jest jedynie właściwe przygotowanie powierzchni, czyli jej oczyszczenie, wyrównanie, a zwłaszcza pozbycie się warstw łuszczącej się, starej farby. Zwykle nanosi się dwie warstwy emulsji, niemniej wszystko zależy od instrukcji na opakowaniu.

Kolory farby tablicowej

Czarna farba tablicowa cieszy się największą popularnością i można uznać, że jest najbardziej uniwersalna. Trzeba jednak pamiętać, że opcji barwnych jest więcej. Możemy zdecydować się na farbę tablicową niebieską, zieloną, szarą, czerwoną czy pomarańczową. Wariantów kolorystycznych jest zatem wiele, ale też trzeba pamiętać, że nie aż tyle jak w przypadku klasycznych farb. Zwykle producenci mają po kilka barw w palecie farby tablicowej.

Farba tablicowa i jej zastosowanie

Farbę tablicową można z sukcesem wykorzystać w różnych rolach:

Kuchnia - ściana nad blatem bądź dowolnie wybrany fragment innej ściany. W tym pomieszczeniu farba tablicowa przyda się do zapisywania listy zakupów, przepisów, zostawiania wiadomości domownikom czy wykonania dowolnych rysunków, tak jak np. w wielkomiejskiej kawiarni.

Pokój dziecka - naturalne środowisko dla farby tablicowej! Najmłodsi zyskują dużą powierzchnię do pisania i rysowania, a co ważne, nie trzeba się martwić o czyszczenie ścian, jeśli dziecko lubi twórcze aktywności.

Salon - tu możliwości są różnorodne. Farba tablicowa może być nawet zastosowana na całej ścianie za sofą.

Przedpokój - ciekawy pomysł na wykończenie ściany lub jej fragmentu, po to by np. przygotować dowolne komunikaty powitalne dla gości czy domowników.

Domowe biuro - farba tablicowa przyda się do robienia zapisków i notatek. Ponadto efektownie udekoruje strefę do pracy, zapewniając przy tym sporą swobodę dekoratorską.

Nie tylko ściany

Farba tablicowa może być ciekawym elementem we wnętrzu, i to nie wyłącznie na ścianach. Można ją zastosować także na meblach i mniejszych akcesoriach. Przykłady? Fronty szafek, półki, samodzielne tablice do pisania. Intrygującym pomysłem jest wykorzystywanie farby tablicowej na mniejszych powierzchniach donic czy w domowych uprawach - chociażby do opisywania ziół i innych roślin.

Zalety i wady farby tablicowej

Podstawową zaletą farby tablicowej jest jej wszechstronność. Nie tylko ciekawie ozdabia wnętrze i zabezpiecza ścianę, lecz także stanowi element praktyczny. Można ją wykorzystać do malowania mebli i innych drobnych przedmiotów. Warto też podkreślić, że jest wodoodporna, niestraszne jej ścieranie i mycie, a co ważne, jest łatwa w aplikacji.

Czy farba tablicowa ma wady? Wiele zależy od konkretnej emulsji. Czasem zdarza się, że podczas jej nakładania i schnięcia unosi się niezbyt przyjemny zapach. W trakcie pisania kredą zaś niekiedy powstaje niewielki pył. Oprócz tego farba tablicowa jest nieco droższa niż standardowa powłoka. Wybierając ją do pokoju dziecięcego, warto też sprawdzić, czy jest antyalergiczna i ekologiczna.

Ile kosztuje farba tablicowa?

Za 0,5 litra farby tablicowej zapłacimy średnio ok. 50-60 zł. Zamawiając ją przez internet, szczególnie należy zwrócić uwagę na wielkość opakowania, ponieważ często oferowane są niewielkie pojemności - np. 0,25 lub 0,33 litra.

Farba tablicowa magnetyczna

Powierzchnia i do pisania, i do przyczepiania magnesów? Takie możliwości zapewnia produkt 2 w 1, czyli farba tablicowa magnetyczna. Na pokrytej nią powierzchni można więc tworzyć różnorodne, autorskie kompozycje dekoratorskie - od napisów po zdjęcia czy grafiki przymocowane za pomocą magnesów.

Trzeba jednak pamiętać, że taka farba może mieć nieco gorsze właściwości niż standardowa magnetyczna - cięższe magnesy nie zawsze się na niej utrzymują. Jest też bardziej gęsta niż zwykła farba tablicowa. Może być również wymagane nałożenie większej liczby warstw. Pamiętajmy, że plamy z farby magnetycznej potrafią być trudne do usunięcia - należy więc zachować sporą ostrożność podczas malowania!

Autor
Farba tablicowa - jak w pełni wykorzystać jej potencjał?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...