Kuchnia z salonem, albo też salon z aneksem kuchennym, jest elegancką, reprezentacyjną, spójną stylistycznie całością. Przestrzenią otwartą - także na ciekawe wariacje aranżacyjne.

Wyspa kuchenna

Dobrym pomysłem jest wyspa. Usytuowana na granicy kuchni i salonu, stanowi łagodne "przejście" ze strefy salonowej do kuchennej i porządkuje przestrzeń. Od strony dziennej zwykle wygląda jak atrakcyjny mebel. W aranżacji o ciemnej zabudowie umieszczono w nim podświetlone LED-ami wnęki z jasnego drewna, w których można ładnie wyeksponować np. zastawy stołowe, komplety filiżanek czy książki. Wysokie hokery przy części barowej są miejscem, w którym zje się śniadanie lub wypije kawę.

W sukurs projektantom przyszli producenci urządzeń kuchennych, które zostały dostosowane do salonowego szyku. Są ciche, wysokiej jakości, estetyczne. Ulokowana na wyspie strefa zmywania składa się z niedużego grafitowego zlewozmywaka Mezzo II wtopionego w niemal identyczny kolorystycznie blat. Towarzyszy mu efektowna stojąca bateria Zumba II o elastycznej, czarnej wylewce, którą można wyginać, zmieniać jej zasięg, kształt, wysokość, by korzystanie z niej było maksymalnie komfortowe, skuteczne i przyjemne. Pomagają w tym dodatkowo dwie funkcje strumienia, a także regulator ceramiczny, w który zaopatrzono urządzenie.

Ścianka z barkiem

Część kuchenna od wypoczynkowej może być oddzielona ścianką - wysoką i szeroką na tyle, by tworzyła półwysep z blatem, jak w białej aranżacji skandynawskiej. Dostawiwszy tam wysokie krzesła, zjemy śniadanie, popracujemy na laptopie.

Przestrzeń kuchenną stanowi zabudowany ciąg w bieli, tworzący niemal jedną całość ze ścianami, w oprawie jasnego parkietu. Strefę zmywania projektant umieścił w rzędzie dolnych półek. Jednokomorowemu, szaremu zlewozmywakowi Mezzo II towarzyszy biała bateria Zumba Slim 2F, która posiada wszystkie atuty Zumby II oraz nieco większe możliwości regulacji zasięgu i wysokości.

Akcenty

Otwarcie przestrzeni pozwala na realizację pomysłów, które nie podążają utartymi ścieżkami. Kanapa nie musi stać tradycyjnie pod ścianą. Jeśli ustawi się ją na środku pomieszczenia, stanie się elementem oddzielającym strefy. Potrafi też wyznaczyć wygodny ciąg komunikacyjny - jak w aranżacji z mocnym akcentem fuksji. 

Kuchnia jest pod oknem - z białą zabudową, pasem płytek w biało-czarną szachownicę retro i stylizowaną baterią Retro New z dekoracyjnymi krzyżowymi pokrętłami. Starannie dobrano tu także dodatki: naczynia w odcieniu pudrowego różu i elementy rattanowe, będące nawiązaniem do części salonowej. Bo na tym właśnie koncepcja kuchni z salonem polega. Nie tracąc nic z ich funkcjonalności, przemyca się do każdej z tych stref wspólne akcenty. Nadaje to całemu wnętrzu spójny, a nierzadko intrygujący charakter.

Więcej informacji na: www.ferro.pl