Kuchnia loft - czego nie może zabraknąć?

Duże wnętrza z wysokim sufitem, wielkoformatowe okna z prostymi szprosami oraz surowe formy i faktury to niewątpliwie cechy charakterystyczne stylu loftowego. Jak uzyskać efekt dużego wnętrza w mieszkaniach, które mają przecież swoje ograniczenia? Można otworzyć wnętrze, wyburzając ściany działowe. Tylko ten jeden prosty zabieg zmieni przestrzeń nie do poznania i nada jej loftowego szlifu, ponieważ kuchnia w stylu loftowym to otwarte wnętrze, połączone z salonem. Jeśli przestrzeń wymaga podziału na strefy, warto zastosować szklane ścianki z czarnymi metalowymi szprosami.

Faktury w kuchni loftowej - beton, cegła, drewno i stal

Kolejnym kluczowym elementem stylu loftowego w kuchni są surowe faktury na ścianach i podłogach. Pamiętajmy, że projektując kuchnię, należy zachować spójność aranżacyjną z pozostałą częścią mieszkania. Jakie materiały sprawdzają się w kuchni loftowej? W czołówce plasują się naturalna cegła i beton, a wraz z nimi równorzędne miejsce zajmuje drewno. Te trzy materiały świetnie z sobą współgrają i możemy puścić wodze fantazji, wymyślając kreatywne kombinacje na ścianach i podłogach.

Styl loftowy w kuchni byłby trudny do osiągnięcia bez niekwestionowanej królowej loftów, czyli stali w najprostszym czarnym technicznym wydaniu. Stalowe relingi, regały stojące i podwieszane oraz czarna stalowa wyspa kuchenna są popularnymi elementami fabrycznego stylu. Dysponując przestronnym wnętrzem z wysokimi sufitami, możemy pokusić się o wykonanie stalowej antresoli, pod którą przestrzeń zaadaptujemy na kuchnię. Stal w połączeniu z naturalnym postarzanym drewnem w kuchni loftowej możemy wykorzystać również do wykonania szafek, stołu, półek, blatów oraz hokerów i krzeseł. Meble kuchenne loft stylizowane na przemysłowe wcale nie muszą zostać wykonane na zamówienie i kosztować majątku. W wolnej chwili warto odwiedzić targ staroci i rozejrzeć się za starymi metalowymi szafkami, które doskonale wpiszą się w loftowy klimat.

Soft loft - industrializm w łagodnym wydaniu

Jeśli podobają nam się wnętrza w stylu industrialnym, ale wydają nam się zbyt surowe, możemy zdecydować się na kuchnię w stylu soft loft, czyli połączenie stylu loftowego z nowoczesnym. Soft loft w architekturze powstał niejako w zastępstwie oryginalnych poprzemysłowych fabryk. Współcześni architekci posługują się tą nazwą, budując nowoczesne budynki o klimacie loftowym. Czym jest soft loft w kuchni? Jest kompromisem i odnalezieniem wspólnego mianownika pomiędzy aranżem industrialnym i nowoczesnym, a także ociepleniem i udomowieniem trendu technicznego.

Używając ciepłej złocistej tonacji drewna zamiast postarzanych drewnianych elementów wpadających w szarości i głębokie brązy, dodamy wnętrzu przytulności i oswoimy surowe tekstury, które również występują w kuchni soft loft. Dobrze w kuchni soft loft sprawdzi się również biała lub szara zabudowa meblowa z nowoczesnych laminatów. Wykonując tak uniwersalną zabudowę meblową, z powodzeniem dobierzemy do niej surowe ściany i industrialne dodatki. Całość zamknie się w stylistyce loftu, jednak nieco łagodniejszej i lżejszej.

Modne dodatki do kuchni w stylu loftowym

W przeciwieństwie do stylu rustykalnego, glamour, czy tradycyjnego, dodatki występują w lofcie raczej w oszczędnej formie. To nic złego, ponieważ nawet kilka właściwie dobranych dodatków „ogra” przestrzeń i połączy wnętrze w spójną loftową całość. Dodatki do loftowej kuchni to przedmioty „z duszą”, przy czym najczęściej oscylują wokół kilku zaledwie materiałów: stali, mosiądzu i drewna. Będąc na pchlim targu, rozejrzyjmy się za przydatnymi starociami, a z pewnością zyskamy dekoracje wprost idealne do kuchni industrialnej.

Stara grafika bądź plakat w żywych głęboko nasyconych barwach i surowej metalowej lub drewnianej ramie ozdobi ścianę i wprowadzi nieco koloru do wnętrza, a mosiężna patynowana donica to doskonała oprawa dla kępy świeżych ziół. Kuchnia loft przede wszystkim ma być funkcjonalna. Sprawdzą się więc druciane koszyki, metalowe misy i stojaki na przybory kuchenne, okazałe drewniane deski do krojenia oraz prosty duży czarny okrągły zegar z cyframi rzymskimi przywodzący na myśl ten używany kiedyś w fabrykach.

Na blatach możemy postawić metalowe bądź porcelanowe puszki na produkty sypkie i metalowy chlebak z drewnianą podstawą. Proste geometryczne kształty i oszczędność barw sprowadzona do patynowanej i czarnej stali, drewna oraz miedzi i mosiądzu to kluczowe cechy charakterystyczne dla dodatków w kuchni loftowej. Jako dopełnienie umeblowania bardzo dobrze sprawdzą się proste w formie metalowe krzesła i hokery w połączeniu z drewnianymi siedziskami bądź wykonanymi z tworzywa.

Miedź w kuchni loftowej - lampy, baterie, dodatki

Miedź cechuje się elegancją i mogłoby się wydawać, że to raczej nieoczywisty dodatek do surowej kuchni loftowej. Wbrew pozorom miedź doskonale znajduje się w loftowej przestrzeni, przy czym jest wręcz idealna do kuchni soft loft. Szlachetny połysk miedzi nieco ociepla aranż i wprowadza efekt przytulności, jednocześnie w kuchniach loftowych nawiązuje do surowego technicznego designu nieobrobionego metalu.

Do kuchni loft polecane są zatem proste w formie miedziane lampy wiszące, a do kompletu możemy nabyć kilka miedzianych garnków i rondli, które dopełnią aranżu. Amatorzy oryginalnych pomysłów z miedzianych rur wykonują własnym sumptem ozdobne i praktyczne kompozycje ścienne, wieszaki, kinkiety i relingi na przybory kuchenne. Dodatki wcale nie muszą być wykonane z wielkim kunsztem, ponieważ styl loftowy pełen jest interesujących niedoskonałości.

Jeśli decydujemy się na duży dekoracyjny element miedziany w postaci lampy, bobrze byłoby celem zachowania spójności aranżu zamontować miedzianą armaturę kuchenną. Miedziane baterie kuchenne to gwarant trwałości i ponadczasowości stylu. Warto eksperymentować z fakturami - w sklepach znajdziemy armaturę z miedzi naturalnej, szczotkowanej oraz patynowanej mieniącej się wieloma kolorami i wyglądającej na starą.

Metalowe półki w kuchni - funkcjonalność i loftowy urok

Metalowe półki są nie tylko funkcjonalnym dodatkiem w kuchni, ale również flagową dekoracją stylu loftowego. Czarna malowana proszkowo stal „ubrana” często w drewniane olejowane deski, stanowiące półki, występuje w opcji pojedynczej bądź w zestawach. Najważniejsze, aby była to prosta konstrukcja pozbawiona dekorów oparta na grubej solidnej stalowej ramie, wtedy wpisze się idealnie w styl industrialny.

Półki jednopoziomowe lub wielopoziomowe możemy dowolnie zestawiać, zwiększając tym samym ilość miejsca do przechowywania. Na takiej półce ściennej możemy umieścić podręczne akcesoria kuchenne, a na wiszącej nad wyspą kuchenną zaaranżować całkiem spory zielnik. Wybierając półkę z relingiem, wyeksponujemy mosiężne patelnie, a na modelu z półką ze stalowej siatki postawimy komplet doniczek z efektownymi zielonymi kwiatami.

Autor
Kuchnia w stylu loftowym - jak dobrać meble i dodatki?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...