Choć od dłuższego czasu w świecie aranżacji wnętrz sporo mówi się o nowoczesnym wystroju kuchni, to z mody nadal nie wychodzi styl vintage. Co więcej, projekty z nutą retro bardzo często wcale nie przywołują na myśl muzealnych klimatów lub kiczu. Na końcowy efekt spory wpływ ma zwłaszcza wygląd podłogi. Sprawdź, jakie płytki sprawdzą się najlepiej w kuchni urządzonej w stylu vintage.

Geometryczne wzory

W tym przypadku można liczyć na prawdziwe bogactwo wyboru. Mile widziane są zarówno bardzo proste projekty np. z rombami, jak i misterne ornamenty w dość orientalnym stylu. Ważne są inspiracje geometrycznymi kształtami i zachowanie regularności. Fanom minimalizmu mogą bardziej spodobać się płytki przypodłogowe z klasycznymi kształtami kwadratów, kół czy też trójkątów, które wprowadzają do pomieszczenia wrażenie porządku.

Z kolei geometryczne gwiazdki czy też orientalne wzory idealnie sprawdzą się w przypadku osób gustujących w bardziej dekoracyjnych aranżacjach. Tak efektowne płytki najlepiej wyglądają w towarzystwie niezbyt ozdobnych mebli, choć oczywiście można pozwolić sobie na delikatne dekoracyjne wykończenia. Warto jednak zachować umiar, dzięki czemu kuchnia nie będzie wydawać się zbyt pstrokata lub przytłaczająca.  

Czerń i biel

Dla wielu osób jednym z pierwszych skojarzeń z podłogami w stylu vintage są płytki, w których zestawia się ze sobą czerń i biel. Za klasykę uważa się zwłaszcza połączenie czarnych i białych rombów, które pojawiają się w wielu modelach dostępnych w ofercie internetowego sklepu Domus. Geometryczne wzory w tych dwóch kolorach robią naprawdę spore wrażenie, a także dają bardzo elegancki i jednocześnie niebanalny efekt.

Czerń i biel w stylu vintage mogą oznaczać również orientalne arabeski przypominające podłogi oglądane np. podczas wakacji w Maroko lub Hiszpanii. Co ciekawe, niektóre płytki mogą nawet mieć efekt postarzenia, który wprowadzi do kuchni niepowtarzalną atmosferę. Połączenie białych i czarnych kafelek wbrew pozorom wcale nie jest nudne. Na dodatek takie aranżacje mogą pasować nie tylko do stylu vintage, co może być ważne w przypadku np. zmiany mebli.

Klasyczne drewno

W kuchni można oczywiście postawić na podłogę z prawdziwego drewna, jednak wiele osób woli płytki. Za pewnego rodzaju kompromis można uznać płytki imitujące drewno. Niektóre propozycje ze sklepu Domus naprawdę do złudzenia przypominają drewniane panele lub parkiet. Taka podłoga może świetnie pasować do aranżacji w stylu vintage, zwłaszcza jeśli domownicy preferują bardziej klasyczne projekty.

Sporą zaletą płytek jest to, że świetnie radzą sobie z obecnością wilgoci, której nie brakuje w kuchni. Na dodatek czyszczenie podłogi wyłożonej kafelkami jest szybsze i łatwiejsze niż w przypadku drewna. Mniej wymagająca jest też konserwacja płytek, które w przypadku wysokiej jakości produktów mogą pozostać w dobrej kondycji przez wiele lat.

Drewnopodobne płytki mogą być ponadto skutecznym sposobem na dodanie kuchni przytulności.