Metalowa wersja fotela 366 musiała czekać blisko 60 lat na wprowadzenie do produkcji. Dziś mebel jest gwiazdą salonów, a jego projekt wciąż wydaje się nowoczesny!
Fotel 366 autorstwa Józefa Chierowskiego (1927-2007) należy do tych mebli, które wszyscy znali, ale niewiele o nich wiedzieli. Cichy bohater wystroju polskich wnętrz lat 60., 70., a nawet 80. XX wieku był niezwykle popularny, ale mało kto znał jego historię.
Poznaliśmy ją dzięki Agacie Górce i Maciejowi Cyprykowi, twórcom marki 366 Concept. Zafascynowani twórczością Józefa Chierowskiego, postanowili pozyskać licencję na projekt i wznowić produkcję fotela 366. Udało się!
Postanowili być wierni wytycznym designera. Dlatego jako pierwsi ukryli śruby mocujące konstrukcję, choć przez dziesięciolecia masowej produkcji śruby były widoczne, bo tak było i łatwiej, i taniej. Właśnie te detale, maksymalne dopieszczenie mebli, duży wybór eleganckich tkanin stały się znakami rozpoznawczymi 366 Concept.
Doceniło je jury konkursu Must Have na najlepiej zaprojektowane polskie produkty, przyznając w roku 2015 wyróżnienie za drewnianą wersję fotela. W ostatniej edycji plebiscytu nagrodzono najnowszy model 366 z metalową podstawą.
Zadecydowała o tym między innymi konsekwencja, z jaką Agata Górka i Maciej Cypryk realizują swoją misję. To właśnie dzięki nim polski design stał się bogatszy o typ fotela, który w roku 1962, kiedy został zaprojektowany, nie miał szans na wdrożenie do produkcji. Dziś szczęśliwie to się udało.
Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego produkowany jest dzisiaj według oryginalnych założeń jego twórcy.