Metalowa wersja fotela 366 musiała czekać blisko 60 lat na wprowadzenie do produkcji. Dziś mebel jest gwiazdą salonów, a jego projekt wciąż wydaje się nowoczesny!

Fotel 366 autorstwa Józefa Chierowskiego (1927-2007) należy do tych mebli, które wszyscy znali, ale niewiele o nich wiedzieli. Cichy bohater wystroju polskich wnętrz lat 60., 70., a nawet 80. XX wieku był niezwykle popularny, ale mało kto znał jego historię.

W okresie PRL-u fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego był niezwykle popularny. Na rynek trafiło ponad pół miliona egzemplarzy tego mebla!

Poznaliśmy ją dzięki Agacie Górce i Maciejowi Cyprykowi, twórcom marki 366 Concept. Zafascynowani twórczością Józefa Chierowskiego, postanowili pozyskać licencję na projekt i wznowić produkcję fotela 366. Udało się!

AGATA GÓRKA i MACIEJ CYPRYK
Agata Górka ukończyła studia w Paryżu na kierunkach Architektury Wnętrz i Komunikacji Wizualnej, a także studiowała historię sztuki na Sorbonie. Maciek Cypryk jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, przed założeniem razem z Agatą marki 366 Concept prowadził firmę zajmującą się odnawianiem polskich mebli z lat 50. i 60. XX wieku.

Postanowili być wierni wytycznym designera. Dlatego jako pierwsi ukryli śruby mocujące konstrukcję, choć przez dziesięciolecia masowej produkcji śruby były widoczne, bo tak było i łatwiej, i taniej. Właśnie te detale, maksymalne dopieszczenie mebli, duży wybór eleganckich tkanin stały się znakami rozpoznawczymi 366 Concept.

Doceniło je jury konkursu Must Have na najlepiej zaprojektowane polskie produkty, przyznając w roku 2015 wyróżnienie za drewnianą wersję fotela. W ostatniej edycji plebiscytu nagrodzono najnowszy model 366 z metalową podstawą.

Kultowy, drewniany fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego dostępny jest teraz również w metalowej wersji.

Zadecydowała o tym między innymi konsekwencja, z jaką Agata Górka i Maciej Cypryk realizują swoją misję. To właśnie dzięki nim polski design stał się bogatszy o typ fotela, który w roku 1962, kiedy został zaprojektowany, nie miał szans na wdrożenie do produkcji. Dziś szczęśliwie to się udało.

Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego produkowany jest dzisiaj według oryginalnych założeń jego twórcy.

Autor
Klasyka w metalu - nowa odsłona fotela 366
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...