Styl prowansalski stanowi świetny wybór dla osób już zmęczonych minimalizmem i geometrycznym rygorem. To konwencja wnętrzarska, która ma w sobie więcej tradycji, sielskości, łagodnej ornamentyki. Co ważne, bazuje na dość uniwersalnej palecie kolorystycznej, dlatego doskonale sprawdza się w różnych typach mieszkań. 

Czym jest styl prowansalski?

Jak sama nazwa wskazuje, styl wywodzi się z Prowansji, a dokładniej mówiąc, jest swoistą interpretacją wnętrz z południa Francji. Dzięki temu można z powodzeniem odtworzyć klimat tego regionu za pomocą środków dostępnych na miejscu. Chodzi tu o jasne aranżacje, bardziej tradycyjne, odchodzące od gładkości i minimalizmu. Podstawą są subtelne zdobienia - np. meble kuchenne prowansalskie są zawsze jasne, wzbogacone o harmonijne frezowania, ażury, a także przeszklone elementy. Ważną rolę odgrywają naturalne materiały, takie jak drewno, len, bawełna, czy przykłady tradycyjnego rzemiosła (zwłaszcza bazujące na ceramice, kamieniu, kutym metalu).

Kuchnia w stylu prowansalskim - czym się wyróżnia?

Bardziej tradycyjna kuchnia? Styl prowansalski stanowi tu gotową inspirację! Jak urządzić wnętrze kuchenne w takiej konwencji? Oto kilka wskazówek:

• Podstawą jest odpowiednia baza, czyli meble kuchenne w stylu prowansalskim. Jak już wspomniano wyżej, najlepiej, jeśli wyróżniają się łagodnymi zdobieniami na frontach - tu świetnym wyborem są wszelkie akcenty w postaci płycin czy frezowania. Wskazane jest też, by jasne fronty były uzupełnione o drewniane blaty. Naturalne materiały stanowią bowiem ważny wyróżnik kuchni w stylu prowansalskim.

• Sama forma mebli to podstawa, niemniej należy również zwrócić uwagę na detale, takie jak uchwyty. Powinny mieć jak najbardziej tradycyjną formę - np. mogą to być elementy z kutego metalu czy mosiądzu. W kuchni w stylu prowansalskim panuje klasyczny umiar, a więcej fantazji i różnorodności można wprowadzić właśnie za pomocą takich akcesoriów.

• Poza meblami istotne są materiały wykończeniowe. Podłoga? Najlepiej drewniana. Dobrą alternatywę stanowią oczywiście panele podłogowe bądź płytki perfekcyjnie odwzorowujące urok naturalnego drewna - zwłaszcza lekko postarzanego. Ściany można częściowo pomalować farbą, ale też wyłożyć płytkami ceramicznymi w jasnym kolorach.

• Warto zwrócić uwagę na formę sprzętów kuchennych. Duży zlew ceramiczny (lub z innych, bardziej nowoczesnych materiałów) z tzw. kołnierzem to najlepsze możliwe rozwiązanie! Do niego warto dobrać stylizowaną baterię retro. Również w przypadku AGD należy podążać w tym kierunku, decydując się np. na sprzęty białe bądź kremowe z dekoracyjnymi detalami.

Kolory do kuchni w stylu prowansalskim

Podstawę kuchni w stylu prowansalskim stanowią biel oraz różne jej odcienie - zwłaszcza te kremowe. Dodatkowe kolory powinny być łagodne, a najlepiej pastelowe. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim beże i szarości. Inne polecane barwy? Wszelkie inspirowane naturą - od zieleni po te kojarzące się z kwiatami. Typowa dla Prowansji jest lawenda, dlatego subtelne odcienie fioletu również stanowią doskonały wybór do kuchni prowansalskiej. By dodać wnętrzu nieco romantyzmu, w detalach można też postawić na pudrowy róż.

Ważną rolę odgrywają także odcienie drewna. Klasyczne wzory i sprawdzone kompozycje kolorystyczne - to inna cecha, którą wyróżnia się styl prowansalski. Kuchnia w takiej odsłonie może więc być wzbogacona o kratkę czy pasy. Doskonale prezentują się duety bieli i beżu czy bieli i szarości. To świetny pretekst, by uzupełnić wystrój o tkaniny dekoracyjne.

Jakie dodatki prowansalskie dobrać do kuchni?

Dodatki i dekorację odgrywają bardzo ważną rolę w kuchni w stylu prowansalskim - budują klimat oraz wprowadzają element naturalnej przytulności. Na jakie detale ozdobne i akcesoria szczególnie warto zwrócić uwagę?

• Plecionki - mogą to być kosze, organizery, szuflady wyściełane tkaninami, a także elementy mebli - np. krzeseł.

Doniczki - na kwiaty, a w kontekście kuchni - także na zioła. Najlepiej, jeśli są to przedmioty rzemieślnicze, unikalne, nawet nieco surowe w wyrazie i koniecznie wykonane z naturalnych materiałów (unikamy tworzyw sztucznych!).

Grafiki - za ich pomocą można wprowadzić do kuchni prawdziwego ducha Prowansji! Przykładem są rysunki z kwiatami lawendy, a także ozdobne typografie charakterystyczne dla kawiarni i restauracji na południu Francji.

Kuty metal - metaloplastyka świetnie odnajduje się w kuchni prowansalskiej. Mogą to być np. haczyki i wieszaki czy elementy mebli.

Tkaniny - przede wszystkim wykonane z lnu i bawełny. Opcji jest wiele - od zasłon i firanek przez obrusy po ręczniki kuchenne.

Mała kuchnia w stylu prowansalskim - mieszkanie w bloku

Blok i mała kuchnia? Styl prowansalski stanowi tu jedną z doskonałych inspiracji. Co ważne, cena mebli w takiej konwencji nie musi być wygórowana, więc nawet niskokosztowo można uchwycić klimat Prowansji chociażby w mieszkaniu w bloku. Tym bardziej że kolory i wzory typowe dla stylu prowansalskiego są lekkie optycznie, dzięki czemu wizualnie powiększają wnętrze. Warto pamiętać, że można łatwo kupić meble na wymiar w stylu prowansalskim.

Zdjęcie otwierające artykuł: Westwing

Autor
Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...