Jaki zlewozmywak wybrać - nakładany, czy wpuszczany w blat?

Jeszcze do niedawna standardem w naszych kuchniach był zlewozmywak nakładany. Ten model jest niezwykle łatwy w montażu, ponieważ wystarczy nałożyć go na otwór wycięty w blacie i podłączyć baterię. Zlewozmywak nakładany ma szerokie wystające ponad blat krawędzie, przez co traci nieco na estetyce i trudno jest utrzymać czystość stanowiska, zaletą natomiast jest niska cena.

Lepszym sposobem na estetyczną armaturę jest zlew podblatowy montowany od dołu, którego krawędzie są na równi z blatem. Zaletą tego rozwiązania jest łatwe utrzymanie czystości, ponieważ okruchy nie zbierają się przy krawędziach, jednak zlew podblatowy ma jedną kluczową wadę, a mianowicie duże ryzyko zawilgocenia blatu od spodu, dlatego blat musi być wodoodporny.

Ostatnim modelem jest zlewozmywak wpuszczany w blat, zwany wbudowanym. Montaż zlewozmywaka wpuszczanego w blat również odbywa się od dołu i można wykonać go na dwa sposoby. Pierwszy skutkuje tym, że krawędzie zlewu delikatnie wystają ponad blat, drugi natomiast gwarantuje idealne scalenie zlewu z blatem. Drugi sposób jest bardziej higieniczny, ponieważ nawet najdrobniejsze zabrudzenia nie dostają się pod krawędź zlewozmywaka, a to za sprawą brzegu zlewu zakrytego przez odrobinę szerszy, otaczający go blat.

Zlewozmywaki wbudowane to najczęściej domena nowoczesnych kuchni, gdzie minimalizm stawiany jest na pierwszym miejscu, choć i w tradycyjnej kuchni mogą zachwycać funkcjonalnością. Przykładem może być zlewozmywak z widocznym frontem, który świetnie prezentuje się w tradycyjnych kuchniach.  

Rodzaje zlewów wpuszczonych w blat

Zlewozmywaki wpuszczane w blat możemy podzielić pod względem użytego do produkcji materiału oraz ich budowy i funkcjonalności. Wybór pomiędzy zlewem jednokomorowym, półtora, oraz dwukomorowym, a nawet dwu i pół komorowym zależny jest od potrzeb i ilości miejsca, które możemy przeznaczyć na armaturę, natomiast wybór materiału to już kwestia estetyki.

Zlewozmywak ceramiczny wykonany jest z tego samego materiału, co armatura łazienkowa. Glina wypalana w 1500 °C sprawia, że ceramika jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia oraz bardzo wysokie temperatury. Kolorystyka nie blaknie i nie traci świeżości koloru nawet po wielu latach. Nowoczesne geometryczne kształty, najmodniejszy przekrój kolorystyczny oraz opcja mat i połysk do wyboru to powody, dzięki którym zlewozmywaki z ceramiki zyskały spore grono sympatyków.

Zlewozmywak granitowy tak naprawdę nie zawsze jest wyprodukowany z kamienia naturalnego, jak mogłaby wskazywać nazwa, dlatego warto zapytać sprzedawcę o skład. Decydując się na zlew z czystego granitu, musimy widzieć, że kamień powinien być systematycznie impregnowany celem ochrony przed brudem i plamami, z którymi nie najlepiej sobie radzi. Bardzo dobrze natomiast zlewozmywak granitowy radzi sobie z zarysowaniami. Alternatywą jest zlewozmywak granitowy zwany kompozytowym wykonany w 80% z kruszywa granitowego i 20% żywic poliestrowych lub akrylowych. Ta opcja odporna jest na odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne bez uszczerbku na estetyce.

fot. Lavello

Zlewozmywak stalowy wpuszczany w blat wykonany z aluminium lub stali nierdzewnej nadal cieszy się dużą popularnością i zachęca do zakupu niską ceną. Wykończenie satynowe, szczotkowane lub z fakturą przypominającą len pozwala dopasować odpowiedni zlewozmywak do każdego wnętrza. Zlew stalowy to odporność na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Wadą jest skłonność do powstawania zacieków i osadzania się kamienia.

Jak dopasować zlewozmywak do blatu?

Czy każdy zlewozmywak możemy dopasować do każdego blatu? Niezupełnie. Zlewy podblatowe wymagają montażu wyłącznie na blatach w całości wodoodpornych, czyli kamiennych lub kompozytowych. Zlewozmywak nakładany najlepiej sprawdza się w przypadku gotowych zestawów meblowych, natomiast zlewozmywaki wpuszczane z blat wymagają precyzyjnego wycięcia otworu i wyfrezowania blatu, dlatego z reguły montowane są w meblach kuchennych wykonanych na zamówienie.

Ceny zlewozmywaków - co bardziej się opłaca?

Najtańsze są nakładane zlewozmywaki stalowe, model jednokomorowy z ociekaczem można kupić na popularnym portalu sprzedażowym już za niespełna 130 zł. Za zlewozmywak granitowy (kompozytowy) wpuszczany w blat w opcji jednokomorowej z ociekaczem zapłacimy od 300 zł wzwyż. Najdroższe są zlewozmywaki ceramiczne, gdzie ceny rozpoczynają się od 400 zł i sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Zdjęcie otwierające artykuł: Franke

Autor
Zlewozmywak wpuszczany w blat, czy nakładany - co lepsze?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...