Zagadnienia w artykule:
  • Co to jest pot filler? Nowoczesne zastosowanie baterii ściennej
  • Czy warto zamontować kran nad kuchenką? Jak korzystać z pot fillera?
  • Sporo gotujesz? U kogo sprawdzi się kran nad kuchenką?
  • Na co zwrócić uwagę decydując się na pot filler?
  • Jaki jest koszt montażu pot fillera?
  • Na jakiej wysokości zamontować kran nad kuchenką? Instrukcja montażu

Co to jest pot filler? Nowoczesne zastosowanie baterii ściennej

Pot filler to specjalny rodzaj kranu montowanego nad kuchenką, który ułatwia napełnianie garnków i patelni wodą bez konieczności przenoszenia ich od zlewu do kuchenki. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które dużo gotują. Pot filler zwykle ma długą, ruchomą wylewkę, która pozwala na łatwe napełnianie naczyń na różnych palnikach. 

fot. Dynacook

Czy warto zamontować kran nad kuchenką? Jak korzystać z pot fillera?

Montaż kranu nad kuchenką to inwestycja, która może znacznie ułatwić codzienne życie w kuchni. Oto kilka zalet:

Oszczędność czasu: Nie musisz przenosić ciężkich garnków pełnych wody od zlewu do kuchenki.

• Bezpieczeństwo: Zmniejsza ryzyko wypadków, takich jak przewrócenie garnka z gorącą wodą.

• Ergonomia: Możesz napełniać garnki bez schylania się lub rozciągania. Korzystanie z pot fillera jest bardzo proste. Wystarczy otworzyć kran i napełnić garnek wodą bezpośrednio nad palnikiem, na którym planujesz gotować.

Oprócz wymienionych wcześniej zalet, warto również zwrócić uwagę na kilka potencjalnych wad:

Koszt instalacji: Montaż pot fillera może być dość kosztowny, zwłaszcza jeśli nie masz już istniejącej instalacji wodnej w pobliżu kuchenki.

Konserwacja: Regularne czyszczenie i konserwacja są niezbędne, aby zapewnić długotrwałe i bezproblemowe działanie.

Zajmowana przestrzeń: Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca nad kuchenką, aby uniknąć zatłoczenia i utrudnienia dostępu do innych elementów kuchni.

fot. Blue Water

Sporo gotujesz? U kogo sprawdzi się kran nad kuchenką?

Kran nad kuchenką, czyli pot filler, jest idealnym rozwiązaniem dla różnych grup osób. Jeżeli jesteś pasjonatem kulinarnym, który uwielbia spędzać czas w kuchni, z pewnością docenisz dodatkowy komfort i funkcjonalność, jaką oferuje ten rodzaj kranu. Nie tylko ułatwia on przygotowanie różnorodnych potraw, ale także znacząco przyspiesza proces gotowania, eliminując konieczność przenoszenia ciężkich garnków z wodą od zlewu do kuchenki.

Pot filler sprawdzi się również w domach z dziećmi. Dzięki niemu przygotowanie posiłków staje się szybsze i bezpieczniejsze, co jest nieocenione w gospodarstwach domowych, gdzie czas i bezpieczeństwo są na wagę złota. Możliwość napełnienia garnka wodą bezpośrednio nad kuchenką minimalizuje ryzyko wypadków, takich jak przewrócenie garnka z gorącą wodą.

Osoby w starszym wieku również skorzystają z tego rozwiązania. Dzięki pot fillerowi nie trzeba przenosić ciężkich garnków, co jest dużą zaletą dla osób, które mogą mieć problemy z siłą czy równowagą. Eliminuje to również konieczność schylania się czy rozciągania, co jest dodatkowym atutem z punktu widzenia ergonomii.

W skrócie, jeżeli jesteś osobą, która spędza dużo czasu w kuchni - niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem gotowania, masz dzieci, czy jesteś w starszym wieku - pot filler może znacząco ułatwić Ci życie.

fot. Veroni

Na co zwrócić uwagę decydując się na pot filler?

Przed montażem pot fillera warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

Materiał: Wybierz kran wykonany z materiałów odpornych na korozję, takich jak stal nierdzewna.

Styl i design: Upewnij się, że pot filler pasuje do reszty wyposażenia Twojej kuchni.

Funkcjonalność: Niektóre modele mają dodatkowe funkcje, takie jak filtry wody czy termostaty.

Jaki jest koszt montażu pot fillera?

Cena pot fillera na polskim rynku może znacznie się różnić w zależności od marki, materiału i funkcji. Prostsze modele można znaleźć już za około 800-1200 złotych, natomiast bardziej zaawansowane, z dodatkowymi funkcjami, mogą kosztować nawet 4000 złotych lub więcej. Do tego dochodzą koszty instalacji, które również mogą być zróżnicowane. Jeśli nie masz istniejącej instalacji wodnej w pobliżu kuchenki, koszt może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.

Warto również uwzględnić koszty związane z ewentualnymi przeróbkami hydraulicznymi, które mogą być konieczne w przypadku braku odpowiednich przyłączy wodnych w pobliżu kuchenki. Te dodatkowe prace mogą podnieść koszt całkowity projektu o kolejne kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od skomplikowania. Ostateczny koszt montażu pot fillera będzie więc zależał od wielu czynników i warto zrobić dokładny kosztorys przed podjęciem decyzji o inwestycji w to rozwiązanie.

Na jakiej wysokości zamontować kran nad kuchenką? Instrukcja montażu

Ostateczna wysokość montażu pot fillera zależy od wielu czynników, takich jak wysokość kuchenki czy preferencje użytkownika. Generalnie jednak, zaleca się montaż na wysokości około 50-60 cm nad poziomem kuchenki.

Znajdź miejsce montażu: Upewnij się, że miejsce, w którym planujesz zamontować pot filler, jest odpowiednie i nie koliduje z innymi elementami kuchni.

Przygotuj narzędzia: Będziesz potrzebować wiertarki, śrub, poziomicy i klucza.

Zamontuj podstawę: Po zaznaczeniu miejsca, zamontuj podstawę kranu zgodnie z instrukcją producenta.

Podłącz wodę: Podłącz pot filler do źródła wody. Może to wymagać pomocy fachowca.

Sprawdź działanie: Upewnij się, że kran działa poprawnie i nie ma żadnych wycieków.

fot. Dynacook

Czy montaż pot fillera nie wpłynie negatywnie na działanie płyty kuchennej? Zapytaliśmy o to eksperta:

- Podczas łączenia ceramicznej płyty gazowej z innowacyjnym rozwiązaniem jakim jest pot filler, trzeba zachować szczególną ostrożność i uwagę. Choć te dwa elementy znakomicie uzupełniają się pod względem zarówno funkcjonalności, jak i estetyki, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad bezpieczeństwa. Musimy upewnić się, że instalacja pot fillera nie wpłynie negatywnie na integralność i wydajność ceramicznej płyty gazowej. Stąd odpowiednie umieszczenie kranu oraz dokładna ocena odległości między nim a płytą gazową są kluczowe, aby uniknąć ewentualnego ryzyka związanego z użytkowaniem. Przestrzeganie zaleceń producenta obu urządzeń oraz korzystanie z usług profesjonalistów podczas montażu mogą zagwarantować harmonijną koegzystencję tych elementów w nowoczesnej kuchni, zapewniając zarówno funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo podczas codziennego gotowania - podpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.

Zdjęcie otwierające artykuł: Dynacook