Zagadnienia w artykule:
  • Modne kolory umywalek
  • Kolorowa umywalka jako główny akcent barwny
  • Więcej barw w łazience
  • Nie tylko jeden kolor - wzorzyste umywalki w różnych stylach

Umywalka może być podstawowym akcentem barwnym w łazience, ale też stanowić element większej, kolorowej kompozycji. Choć opcji jest wiele, to warto zachować kilka zasad aranżacyjnych, by efekt końcowy wyłącznie zachwycał. 

Modne kolory umywalek

Najogólniej można powiedzieć, że trendy barwne w zakresie ceramiki łazienkowej idą w parze z tymi ogólnymi, które dotyczą różnych elementów wyposażenia wnętrz. Niemniej w przypadku łazienek - m.in. ze względu na ich często ograniczony metraż - widać tendencję bardziej zachowawczą. Przede wszystkim dominują odcienie pastelowe w duecie z popularnymi, matowymi wykończeniami.

Kolekcja Harda, FJORDD

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na umywalki różowe, jasnożółte, błękitne, miętowe czy w kolorze szałwii. Dobrą alternatywę dla bieli stanowi wracający do łask beż. Ciekawie prezentują się też barwy ciepłe, ale również w tonacjach pastelowych: delikatny żółcień albo terakotowy pomarańcz. Wersje ciemne i nasycone również są oczywiście dostępne, niemniej lepiej wybierać je do większych wnętrz. W małych mogą bowiem wydawać się nieco przytłaczające. Popularne przykłady takich odcieni? Szmaragdowa zieleń, morski granat i kobalt. Także szara ceramika łazienkowa jest ciekawą propozycją do wnętrz - zwłaszcza nowoczesnych, stonowanych barwnie.

Kolekcja Artis, VILLEROY & BOCH

Kolorowa umywalka jako główny akcent barwny

Jeśli decydujemy się na wyróżniający się kolor umywalki, to najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na neutralną bazę aranżacji. Dzięki temu ożywimy wystrój wnętrza, a przy tym na pewno nie zaburzymy jego harmonii. Białe czy jasnoszare płytki stanowią optymalne tło właściwie dla wszystkich kolorów umywalek. Równie dobrym towarzystwem są łagodne wzory kamienia czy rysunki jasnego drewna. Barwę umywalki możemy też oczywiście powtórzyć - nawet dobierając pasującą do niej baterię łazienkową.

Kolekcja Antao, VILLEROY & BOCH

Motyw barwny może się również pojawić np. na części płytek czy w tkaninach i akcesoriach. Jednobarwne umywalki (albo dwubarwne - np. wyróżniający się kolor plus biel) świetnie prezentują się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, które chcemy urozmaicić starannie wybraną dawką koloru. To także dobry wybór w przypadku aranżacji eklektycznych lub na pograniczu różnych stylów, jak chociażby modern classic, modern vintage, glamour.

Więcej barw w łazience

Kolorowa umywalka może oczywiście stanowić element różnobarwnej aranżacji łazienki. Przykładowo tłem są wzorzyste płytki ścienne lub podłogowe, do tego dochodzą kolorowe meble i akcesoria. Jak w takiej scenerii zadbać o ład przestrzenny? Warto szukać barwnych łączników. Bezpieczna opcja: jeden z kolorów płytek łazienkowych powtarzamy właśnie w ceramice.

Pamiętajmy jednocześnie, że nie chodzi wyłącznie o umywalkę - może to być też wanna, brodzik, a nawet muszla klozetowa i bidet. Jeszcze ciekawszy efekt osiągniemy, różnicując kolory poszczególnych elementów ceramiki. Tyle że w tym przypadku lepiej postawić maksymalnie na dwie pasujące do siebie barwy.

Kolekcja OVO M+, OMNIRES

Nie tylko jeden kolor - wzorzyste umywalki w różnych stylach

Choć największą popularnością cieszą się jednokolorowe umywalki i inne elementy ceramiki łazienkowej, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na modele wyróżniające się większą liczbą kolorów bądź pokryte dekoracyjnymi wzorami. Skoro mowa o ceramice, chodzi tu m.in. o inspiracje płynące zarówno z płytek, jak i naczyń ceramicznych.

Przykłady? Białe tło z motywami roślinnymi, wielokolorowe arabeski czy motywy etniczne. Siłą rzeczy jednak są to na tyle wyraziste i charakterystyczne elementy wystroju, że nie są wskazane do każdej konwencji stylistycznej. Motywy kwiatowe dobrze odnajdują się chociażby w łazienkach w stylu prowansalskim i angielskim, z kolei wzory jak z płytek cementowych i etniczne - np. w łazience orientalnej, boho czy szeroko rozumianym eklektyzmie.

Zdjęcie otwierające artykuł: Omnires

Autor
Kolorowa ceramika łazienkowa - jak zaaranżować łazienkę z kolorową umywalką?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...