Zabudowa - czy to dobry pomysł?

Szafki od sufitu do podłogi w dużej mierze rozwiązują problem przechowywania rzeczy w małym pomieszczeniu. Ale, co ważniejsze, w przypadku ciemnej kuchni optycznie powiększają wnętrze. Możliwość trzymania kuchennych przyborów w zamkniętych szafkach powoduje wrażenie ładu i porządku. Podobny efekt uzyskasz, jeśli wybierzesz meble na wysoki połysk. Takie wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze.  

Postaw na jasne kolory

Planując wygląd kolor ścian, podłóg, sufitu, mebli i sprzętów, wykorzystaj jasne barwy. Jasne nie znaczy tylko białe. Wybieraj pastele, szarości oraz najjaśniejsze odcienie innych kolorów np. żółci czy zieleni. To kolejny trik, który optycznie powiększa pomieszczenie. Ponadto, jasne przedmioty odbijają więcej światła, a właśnie jego najbardziej brakuje przecież w ślepej kuchni.

Czym zastąpić naturalne światło słoneczne?

W ciemnej kuchni nie ograniczaj się do jednego, głównego źródła światła, np. wiszącej lampy. Blaty, zlew i inne powierzchnie użytkowe powinny być dodatkowo oświetlone. Jeśli meble ustawione są w rzędzie, dobrym rozwiązaniem będzie listwa ledowa, która dodatkowo ma funkcję dekoracyjną. Płytę grzewczą też można doświetlić, kupując okap wyposażony w lampę. Ciekawym pomysłem jest też zamontowanie pod sufitem żarówek halogenowych. Jeśli chodzi o kolor światła, wybierz ciepłe lub żółte, czyli takie, które imituje światło słoneczne.

Integracja z salonem

Na początek zastanów się, czy nie mógłbyś usunąć jednej ściany i połączyć kuchni z salonem. Dzięki temu będzie ona naturalnie oświetlona. Takie rozwiązanie powiększa optycznie całe mieszkanie. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że wtedy kuchnia jest bardziej odsłonięta i widoczna, więc powinna pasować stylem do salonu. Musisz też zwracać większą uwagę, by panował w niej porządek, zwłaszcza gdy zapraszasz gości.

Rozwiązania droższe i tańsze

Na pewno wyburzenie ściany czy zakup mebli pod zabudowę należy do droższych opcji. Jednak dobre efekty dają też tańsze pomysły, takie jak na przykład wspomniane już jasne kolory i liczne lampki. Również dodatki ze szkła i metalu lub umieszczenie lustra na którejś ze ścian pozwoli lepiej odbijać dostępne światło. Bez względu na to, jakie fundusze jesteś gotowa przeznaczyć na aranżację swojej kuchni, na pewno znajdziesz rozwiązanie dla siebie.