Zagadnienia w artykule:
  • Kuchnie IKEA krok po kroku - jak to wygląda?
  • Ile się czeka na kuchnię z IKEA?
  • Ile średnio kosztuje kuchnia z IKEA 2024?
  • Kuchnia IKEA czy od stolarza - co jest tańsze?

IKEA proponuje różne opcje w zakresie projektu oraz wykonania kuchni. Wariant najtańszy to zostawienie więcej pracy koncepcyjnej i samego montażu po własnej stronie. Można też jednak zdecydować się na pakiet kompleksowy ze wsparciem najpierw projektantów, a potem fachowej ekipy. Podane ceny są zgodne z informacjami na stronie IKEA na koniec lutego 2024 roku. 

Kuchnie IKEA krok po kroku - jak to wygląda?

1) Wymiarowanie - czyli podstawa planowania kuchni. Należy dokładnie zmierzyć wnętrze oraz elementy instalacyjne (m.in. gaz, woda, odpływ, gniazdka elektryczne, wentylacja, ogrzewanie itp.). Można to zrobić samodzielnie albo skorzystać ze wsparcia specjalisty IKEA. Koszt takiej operacji zależny jest od lokalizacji. Na przykład w centrum Warszawy podawane jest 199 zł, z kolei w mniejszych miejscowościach, bardziej oddalonych od salonów IKEA, cena może wynieść nawet kilkaset złotych więcej.

2) Planowanie - a więc konkretny projekt kuchni. I ponownie: można zrobić to samodzielnie (m.in. korzystając z narzędzi online, takich jak Szkicownik Kuchni IKEA) bądź z pomocą ekspertów IKEA. W tym wypadku opcji jest kilka. Jeśli zrobimy to w sklepie lub online, usługa jest bezpłatna. Z kolei wizyta w domu to wydatek 399 zł. Wsparcie IKEA obejmuje gotowy projekt kuchni 3D i wycenę (kuchni, transportu oraz montażu).

3) Dostawa i montaż - wszystko można odebrać od razu w sklepie IKEA i samodzielnie zająć się montażem bądź skorzystać z usługi w wybranym wariancie: dostawa bez wniesienia (od 69 zł), dostawa z wniesieniem (od 109 zł), dostawa z wniesieniem o wybranej porze (od 129 zł), dostawa do punktu odbioru (1-49 zł), montaż i instalacja (różne ceny w przedziale od 500 do 3500 zł, zależnie od wartości mebli kuchennych, plus dopłaty m.in. za montaż sprzętów).

Ile się czeka na kuchnię z IKEA?

Czas oczekiwania może być różny i zależeć chociażby od lokalizacji czy konkretnego projektu kuchni (np. z uwagi na dostępność poszczególnych elementów w magazynach IKEA). Najczęściej jest to od jednego do kilku tygodni. Oczywiście czas ten się skraca, jeśli zdecydujemy się na usługę bez transportu i montażu. Wtedy może się okazać, że wszystko jest do odbioru od ręki.

Ile średnio kosztuje kuchnia z IKEA 2024?

Trudno oczywiście wskazać jedną „uniwersalną” cenę, bo wszystko zależy zarówno od wielkości kuchni, jak i konkretnego projektu. Najczęściej należy liczyć się z kosztem w granicach 10-20 tysięcy złotych. Do tego jednak dochodzą wydatki m.in. na sprzęty kuchenne (AGD). Wyjątkowo małe i proste kuchnie mogą za to kosztować kilka tysięcy złotych.

Kuchnia IKEA czy od stolarza - co jest tańsze?

Na tak postawione pytanie również nie da się udzielić jedynej słusznej odpowiedzi. W praktyce wiele zależy od rodzaju materiałów, z jakich wykonane są meble kuchenne, dodatkowych funkcjonalności, lokalizacji i - oczywiście - konkretnego stolarza. Kuchnia od stolarza może być zarówno tańsza, jak i droższa niż ta z IKEA.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na czasie, niekoniecznie znajdziemy stolarza, które wszystko przeprowadzi w dwa tygodnie. Obecnie terminy potrafią być naprawdę odległe. Jeśli chodzi o ceny, to zwykle podawane są dla metrów bieżących (mb) zabudowy kuchennej.

Przykładowe i uśrednione koszty dla różnych rozwiązań kształtują się następująco (początek 2024 roku):

• meble kuchenne z laminatu z obrzeżem melaminowym: od ok. 1300 zł/mb;

• meble kuchenne z laminatu z obrzeżem PCV: od ok. 2200 zł/mb;

• meble kuchenne z laminatu z obrzeżem z profili aluminiowych: od ok. 3100 zł/mb;

• meble kuchenne z płyty MDF w średnim standardzie: od ok. 2000 zł/mb;

• meble kuchenne z płyty MDF zabezpieczone folią: od ok. 3300 zł/mb;

• meble kuchenne z lakierowanej płyty MDF: od ok. 3000 zł/mb;

• meble fornirowane: od ok. 2600 zł/mb;

• meble kuchenne z drewna sosnowego: od ok. 2900 zł/mb;

• meble kuchenne z drewna bukowego: od ok. 3500 zł/mb;

• meble kuchenne z drewna dębowego: od ok. 4500 zł/mb.

Autor
Ile się czeka na kuchnię z IKEA? Czy kosztuje tyle samo co ta od stolarza? Ceny na 2024 rok
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...