Czym jest ukryta kuchnia?

Nowoczesne budownictwo skłania się ku połączeniu salonu z aneksem kuchennym. Jest to system, który doskonale się sprawdza, jednak ma swoje wady. Jedną z nich jest fakt, że kuchnia jest widoczna z salonu i nieustannie musimy dbać o porządek na wypadek odwiedzin gości. Idealnie byłoby zasłonić przestrzeń i nie musieć się niczym przejmować. Tym właśnie jest ukryta kuchnia - zasłonięciem części roboczej. Zgodnie z dewizą „zasłoń i zapomnij”, cała kuchnia w mgnieniu oka staje się niewidoczna i udaje ścianę w nowoczesnej zabudowie meblowej. Jak to możliwe? Za sprawą ukrytych drzwi w kuchni.  

Kuchnia ukryta - jak to działa?

Kuchnia ukryta w szafie za pomocą jednego ruchu może zostać zasłonięta, lub odsłonięta. To trwa dosłownie chwilę i nie wymaga żadnego wysiłku. Zasada jest zbieżna z dobrze znanymi półkotapczanami - łóżko chowane jest w zabudowie i staje się całkowicie niewidoczne. Tak samo jest z kuchnią ukrytą. Różnica polega na tym, że ukryte blaty w kuchni i cały osprzęt kuchenny pozostają na miejscu, gotowe do natychmiastowego użycia. Sprawcą tego spektakularnego efektu są systemy drzwi zasłaniających przestrzeń roboczą. Drzwi mogą być podnoszone na siłownikach, przesuwne, łamane, albo stanowić hybrydę tych systemów.

Kuchnia w szafie? To możliwe!

Ukryta kuchnia w szafie to minimalizm, ład, harmonia i duża otwarta przestrzeń. Spójna tafla zabudowy meblowej zamiast tradycyjnej kuchni to perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza. Ukryta kuchnia jest sposobem na czerpanie pełnymi garściami z połączenia przestrzeni wypoczynkowej i strefy kuchennej przy zachowaniu pełnego komfortu użytkowania obu z nich. Idealne dopasowanie wszystkich elementów to gwarant osiągnięcia jednolitej zabudowy i wizualne uporządkowanie przestrzeni.

Ukryta kuchnia oprócz niekwestionowanego komfortu estetycznego, charakteryzuje się również funkcjonalnością. Nie musimy rezygnować z praktycznych szuflad, wygodnych szafek z koszami, ani dużej ilości blatów roboczych, dlatego z powodzeniem zmieścimy w niej cale wyposażenie i utrzymamy możliwość swobodnego przyrządzania posiłków.

Niewidoczne blaty i szuflady - harmonia i spójność

Jednym z systemów stosowanych w ukrytej kuchni są drzwi wysuwane z korpusu, tym samym jednym ruchem możemy je zasunąć i zasłonić blaty robocze wraz ze wszystkim, co się na nich znajduje scalając tym samym zabudowę. Ideą nowoczesnych kuchni ukrytych jest minimalizm, czyli najlepiej, żeby fronty zasłaniały jak najwięcej, a pozostawiona została tylko możliwość korzystania z widocznego blatu roboczego, który w każdym momencie możemy zasłonić osiągając elegancką jednolitą ścianę.

W ten sposób otrzymujemy pełną zabudowę po sam sufit z ogromną ilością miejsca do przechowywania. Ukryte szuflady, szafki i blaty za ścianą nowoczesnej zabudowy jednocześnie zaskakują funkcjonalnością i brakiem widoczności.

Ukryta kuchnia - uniwersalna estetyka i wyjątkowy design

Wybór ukrytej kuchni otwiera nowe możliwości aranżacyjne, ponieważ centralnym punktem wnętrza nie jest już strefa meblowa z widocznym blatem roboczym. Tym samym możemy postawić na nowoczesną funkcjonalną wyspę z hokerami, lub okazały stół, które staną się reprezentacyjnym elementem przestrzeni kuchennej bez otrzymania efektu ciasnej zabudowy. Urządzając ukrytą kuchnię warto poznać kilka praktycznych trików.

• Jeśli nie chcemy, aby przestrzeń nie zlała się w jedną, warto zaznaczyć podział wnętrza na kuchnię i salon wykorzystując różne faktury i materiały wykończeniowe.

• Kontrasty w ukrytej kuchni mogą wyznaczyć strefy. Wykonanie ukrytej zabudowy kuchennej w ciemniejszym kolorze, a wyspy w jaśniejszym, lub odwrotnie wyróżni strefy funkcjonalną i jadalną.

• Biały kolor ukrytej kuchni i ścian sprawi, że będzie ona jeszcze mniej widoczna i wywoła efekt zaskoczenia u niczego niespodziewających się gości. Monolit barw można złamać okładziną podłogową, wyspą i dodatkami w ciemnym kolorze.

• Ukryta kuchnia może znaleźć swoje miejsce w dowolnej przestrzeni mieszkania, nawet pod schodami.

• Wyposażając salon połączony z kuchnią ukrytą można uzyskać idealną harmonię, stosując zbieżną kolorystykę w obu przestrzeniach.

Duże jednolite płaszczyzny optycznie powiększają wnętrze, dlatego warto postawić na kuchnię ukrytą w szafie również w niewielkich mieszkaniach.

Zdjęcie otwierające artykuł: kuchnia industrialnej willi na Saskiej Kępie, realizacja: Kulczyński Architekt, fot. Tomasz Paczkowski

Autor
Kuchnia ukryta - czym jest i dlaczego błyskawicznie stała się hitem?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...