Wyspa w kuchni to coś więcej niż trend - to sposób na życie oraz miejsce, które łączy estetykę z wygodą. W polskich mieszkaniach wyspa kuchenna najlepiej sprawdza się, gdy kuchnię mamy otwartą na salon. Może stanowić wówczas umowną granicę między częścią kuchenną a wypoczynkową lub - na czym raczej nam zależy - stać się klamrą, która połączy oba pomieszczenia. 

Najmodniejsze aranżacje kuchni z wyspą to ciepła, jasne kolory i szlachetne materiały. Delikatne beże to tegoroczny hit w kuchennej aranżacji, bowiem wprowadzają świeżość i subtelną elegancję, tworząc harmonijną bazę, która optycznie powiększa przestrzeń i nadaje jej lekkość.

Subtelna kobiecość zamknięta w ramy charakternej geometrii. W tym projekcie wyspy z kuchnią elegancki styl i osobowość pani domu przenika się z ciepłem kolorów ziemi z dominującym odcieniem zjawiskowych frontów Cream Brulee, fot. ernestrust

Wyspa w kuchni - ważne wymiary i odległości

Jeśli chcemy mieć wyspę w kuchni potrzebny jest dobry projekt pomieszczenia. Trzeba pamiętać, by zapewnić wystarczająco dużo przestrzeni, bowiem wokół wyspy kuchennej potrzebujemy co najmniej 90 cm wolnego miejsca na swobodną komunikację. A jeśli planujemy wyspę w kuchni zamkniętej, to całe pomieszczenie musi mieć wtedy ponad 20 m2. Bo bez dużej przestrzeni wyspy stają się mniej funkcjonalne. 

Wyspa w kuchni musi mieć dobre oświetlenie. Ciekawym rozwiązaniem są lampy z regulacją wysokości. Jak w tej realizacji apartamentów Marina Royale w Kołobrzegu. Nad wyspą w kuchni znalazły się dwie lampy wiszące Zakyntos od Argon Lampy - polskiej manufaktury oświetlenia. Mają one regulowane ramiona i duże abażury, w których można zamontować mocną żarówkę E27. Występują zarówno w wersji chromowanej, jak i mosiądzowanej.

W przypadku, gdy wyspa w kuchni ma służyć wyłącznie jako dodatkowy blat kuchenny lub barek, wystarczy minimum 60 cm szerokości i tyle samo głębokości. Ponieważ niepotrzebne są wówczas żadne instalacje, możemy wyspę stworzyć nawet w już urządzonej kuchni. Producenci proponują gotowe meble, które zamówimy w dowolnym wykończeniu.

Warto jednak pomyśleć nad tym, by ta nowa przestrzeń była bardziej funkcjonalna. Można ją wyspę w kuchni wyposażyć choćby w gniazdko elektryczne, gdzie podłączymy mikser lub blender. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednią instalację należy wówczas doprowadzić w podłodze, co wiąże się z kuciem posadzki. To dlatego zdecydowanie najlepiej jest zaplanować wyspę w kuchni jeszcze na etapie projektu i doprowadzić do niej wszystkie odpowiednia instalacje. Wtedy można nawet pomyśleć o umieszczeniu w niej piekarnika, który potrzebuje jedynie prądu doprowadzonego do osobnego gniazdka ukrytego w zabudowie.

Mieszkanie projektu Gołaska Studio ma 38 m2 i zostało podzielone na strefy, dzięki czemu mimo niewielkiego metrażu jest funkcjonalne. Sposobem na wydzielenie przestrzeni, a jednocześnie zachowanie spójności pomiędzy kuchnią a salonem jest wyspa, która może być wygodnym blatem roboczym podczas gotowania, alternatywą dla stołu oraz miejscem pracy. Architektka Paulina Gołaska przywiązała szczególną wagę do wyboru źródła światła nad wyspę kuchenną. Wybór padł na MODERN BALL. Z uwagi na to, że to miejsce jest jednocześnie blatem roboczym, jak i wizytówką domu, konieczne było dopasowanie odpowiedniego natężenia światła, ale również proporcji samej lampy, która będzie współgrać z wielkością tej części zabudowy kuchennej, AQForm

Gotowanie na wyspie w kuchni

Elektryczna płyta grzejna (w tym indukcyjna) potrzebuje zazwyczaj prądu trójfazowego, chociaż coraz częściej można kupić modele, którym wystarczy prąd jednofazowy. Zarówno jeden, jak i drugi wariant potrzebuje oddzielnej instalacji zakończonej bezpiecznikiem. Dużo trudniej jest zainstalować w wyspie kuchennej płytę z gazem - a to ze względu na przepisy zakazujące zakrywania instalacji gazowej. Można ją umieścić w specjalnym tunelu, ale zazwyczaj jest to bardzo kosztowne, więc dużo prościej zamontować kuchenkę w zabudowie przyściennej. 

Okap do wyspy w kuchni

Gdy umieścimy płytę na wyspie w kuchni, musimy pamiętać o okapie, bowiem właściwe odprowadzanie kuchennych zapachów jest szczególnie ważne przy otwartej kuchni. Wiszący okap potrzebuje zasilania poprowadzonego w suficie, tam też należy umieścić przewody wentylacyjne. Ten wysiłek opłaci się, bowiem produkowane dziś wyciągi prezentują się efektownie z każdej strony i stanowić mogą prawdziwą ozdobę wnętrza. Często można je również włączyć z dwóch stron. Jeśli nie chcemy prowadzić oddzielnej instalacji w suficie, możemy zdecydować się na nowoczesne i niezwykle atrakcyjne rozwiązanie, czyli model wysuwany z blatu. Jest to urządzenie bardzo wygodne, widoczne właściwie tylko wówczas, gdy jest włączone (po skończonej pracy chowamy je z powrotem w blat). Bez względu na to, jaki okap wybierzemy, warto sprawdzić parametry - wydajność (do dużego pomieszczenia powinna być większa niż 700 m3/h) oraz głośność pracy (jeśli wyspa umieszczona jest na granicy z salonem powinien chodzić nie głośniej niż 50 dB).

Efektowną ozdobą tej kuchni są podświetlone lamele w wyspie. W kolorystykę wnętrza idealnie wpisuje się AGD Whirlpool o odcieniu czarnej stali. Projekt i realizacja: Salon Meblowy Firma Szewczyk, fot. MAX KUCHNIE

Coraz chętniej na wyspie w kuchni instaluje się także zlewozmywak. Do niego musimy doprowadzić ciepłą i zimną wodę oraz kanalizację. Najwięcej kłopotów może sprawić ta ostatnia, ponieważ powinna być zamontowana ze spadkiem około 2,5%.

Oświetlenie wyspy w kuchni

Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, dla każdej wyspy w kuchni jedna sprawa jest naprawdę kluczowa - oświetlenie. Warto dobrać je staranie, by zapewnić sobie i domownikom komfort. Ponadto nic tak nie podkreśla uroku kuchennej wyspy, jak właśnie dobrze dobrane oświetlenie. Cała powierzchnia, na której będziemy szykować posiłki, powinna być dobrze doświetlona, ale ważne, by lampy nie były zawieszone zbyt nisko, bo łatwo uderzyć się w głowę. Dlatego znakomicie sprawdzi się nad wyspą kuchenną oświetlenie punktowe. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie lamp z regulacją wysokości.

Wyspa kuchenna to doskonały sposób na dodanie głębi i elegancji sercu domu. Geometryczne wzory, delikatne reliefy i teksturalne wykończenia sprawiają, że wyspa w kuchni staje się nie tylko praktycznym miejscem do pracy, ale również efektownym elementem dekoracyjnym. Dzięki takim powierzchniom kuchnia zyskuje na dynamice i wyrafinowaniu, tworząc nowoczesne, a jednocześnie przytulne wnętrze pełne charakteru, fot. CASALGRANDE PADANA

Fot. otwierająca: Frammento to kolekcja płytek, która czerpie inspiracje z tradycyjnej techniki terrazzo, przekształcając ją w nowoczesne, eleganckie rozwiązanie do współczesnych wnętrz. Subtelne, stonowane barwy i wyraziste fragmenty różnej wielkości, tworzą dynamiczne, ale harmonijne kompozycje. Płytki te doskonale sprawdzają się w kuchniach minimalistycznych, loftowych, ale także bardziej klasycznych, nadając im niepowtarzalny, artystyczny charakter. MARAZZI

Autor
Wyspa w kuchni bez błędów. Jak ją dobrze zaplanować?
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...