Dla kogo różowa kuchnia?
Kiedy w sklepie z garniturami doradca proponuje mężczyźnie zakup różowej koszuli, najczęściej pierwsza myśl klienta krąży pomiędzy „absolutnie nie” i „różowa koszula jest niemęska”. Tymczasem przymierzając koszulę w różu i komponując ją ze stylowym granatowym lub grafitowym garniturem, nagle okazuje się, że jest to strzał w dziesiątkę. W lustrze ukazuje się mężczyzna z klasą, pewny siebie, niemalże wyjęty z najnowszego egzemplarza kwartalnika biznesowego.
Dlaczego? Ponieważ róż jest ponadczasowy, szlachetny i kojarzący się z elegancją. Stosując umiejętne połączenia barw, można stworzyć wyjątkową różową kuchnię. Róż marmurkowy to idealne tło dla męskiej industrialnej aranżacji kuchni, „brudny” róż świetnie sprawdzi się w stylistyce nowoczesnej, a pudrowy róż pomoże stworzyć delikatne kobiece wnętrze. Róż niejedno ma imię, trzeba tylko umiejętnie go użyć.
Różowa kuchnia - fronty jasne i pastelowe, czy w intensywnym różu?
Różowe fronty kuchenne są niestandardowe, niebanalne i nieoczywiste. Mogłoby się wydawać, że to dość przytłaczająca aranżacja, jednak po wykonaniu projektu, lub obejrzeniu inspiracji w internecie, myślenie o różu w kuchni zmienia się o 180 stopni. Nie chodzi o to, żeby zrobić całą kuchnię różową, ale żeby zastosować kolor w takich połączeniach i w takiej ilości, aby uzyskać pożądany efekt.
Różowe fronty kuchenne mogą stać się dopełnieniem aranżacji i nadać kuchni indywidualnego charakteru. To, czy zdecydujemy się na jasne fronty, czy też elementy w intensywnym odcieniu zależy od naszych oczekiwań i chęci zachowania aranżacyjnej spójności mieszkania. Fronty w jasnym pastelowym różu w połączeniu z bielą stworzą wnętrze delikatne i romantyczne, natomiast uzupełnione grafitem i betonową ścianą zainscenizują odważną i nowoczesną przestrzeń. Intensywnie różowe fronty w kombinacji z czernią dadzą kontrast, który charakteryzuje mocne wizerunkowo awangardowe wnętrza w stylu glamour.
Kuchenne ściany w kolorze pastelowego różu
Jeśli ustawienie w kuchni zabudowy meblowej w różu wydaje się zbyt ekscentrycznym pomysłem, warto poeksperymentować z kolorem ścian i dodatków. Ściany zawsze można przemalować, a nie przekonamy się o słuszności takiego rozwiązania, dopóki nie spróbujemy. Poniżej kilka inspiracji.
• Róż na ścianach pod postacią nałożonej farby z efektem marmuru lub dekoracyjnego tynku to gratka dla miłośników odważnych i jednocześnie surowych industrialnych klimatów. Wszystko za sprawą dobrego zgrania kolorystycznego jasnego różu z surową szarością betonu i czernią metalowych konstrukcji.
• Fototapeta z dużymi elementami kwiatowymi w różu to doskonałe rozwiązanie do kobiecych kuchni. Można umieścić ją na jednej ścianie jako przełamanie nudy i wprowadzenie elementu ożywiającego wnętrze.
• Przestrzeń pomiędzy dolnymi i górnymi szafkami to miejsce wręcz idealne, aby zamontować tam różowe szkło dekoracyjne. Element jednolity kolorystycznie lub z ciekawą grafiką albo napisem z pewnością stanie się niebanalną ozdobą nowoczesnej kuchni i nienachalnie wprowadzi do pomieszczenia element różu.
• Róż w kuchni możemy również uzyskać, malując cegłę lub kafelki farbą do tego przeznaczoną.
• Malując ścianę kuchenną na różowo, warto umieścić na niej i pomalować w tym samym kolorze również półki.
• Elementy w różowej kolorystyce można swobodnie łączyć. Do delikatnej różowej fototapety ściennej w kuchni pasować będą tapicerowane krzesła z obiciem w pastelowym różu lub jasnoróżowy dywanik.
Z jakimi kolorami w kuchni połączyć róż?
Prawdą jest, że róż należy bardzo ostrożnie łączyć z innymi kolorami. Sam w sobie jest dość nieschematyczną barwą, więc łatwo uzyskać efekt przeładowania i przytłoczenia aranżacji. Pudrowy róż doskonale prezentuje się w otoczeniu szarości, grafitu, beżu i bieli, tworząc harmonijny i stonowany związek. Do odważnych kolorystycznie aranżacji polecane jest połączenie różu z butelkową zielenią, natomiast róż z granatem i złotymi uchwytami wprowadzą efekt elegancji i nienagannego stylu do kuchni.
Magia dodatków - róż i złoto
Róż w kuchni już sam w sobie wydaje się rozwiązaniem „na bogato”. Jak zatem dobrać dodatki, aby nie stworzyć efektu przesadzenia? Złoto jest odpowiedzią. Wbrew pozorom świetnie komponuje się z różem i nie stwarza efektu przesytu, ale pod warunkiem, że jest zastosowane oszczędnie.
Złota druciana patera na blacie, bateria kuchenna w kolorze szczotkowanego złota, oraz lśniąca złotem lampa w zupełności wystarczą. Można postawić również na elementy w kolorystyce różowego złota, które harmonijnie „zepną” wnętrze w całość.
Zdjęcie otwierające artykuł: Porcelain Superstore