Wybór projektu domu to nie lada wyzwanie. Budowa domu to decyzja na długie lata, obarczona sporymi kosztami i odpowiedzialnością. Budując dom myślimy również o przyszłych pokoleniach i zapewnieniu swojej rodzinie maksymalnej funkcjonalności dlatego ilość spraw do załatwienia może nas przytłoczyć.

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Jednym z przyjemniejszych etapów budowy domu jest wybór odpowiedniego projektu. Możemy zdecydować się na kupno tzw. gotowca lub zlecić wykonanie indywidualnego projektu pracowni architektonicznej. Obie opcje mają swoje plusy i minusy.

Decydując się na projekt indywidualny mamy pewność, że nasz dom spełni nasze oczekiwania w stu procentach i zostanie niemal "uszyty na miarę". Architekt weźmie pod uwagę nasze osobiste preferencje, upodobania oraz warunki zabudowy działki. Dużym obciążeniem inwestora może okazać się jednak koszt takiego projektu, który sięga nawet 20-30 tysięcy złotych.

Projekt domu Odważny 1, Domy z Wizją

Drugą opcją jest zakup gotowego projektu, za który zapłacimy od dwóch do sześciu tysięcy złotych. Do tej kwoty należy doliczyć pracę architekta adaptującego, który dostosuje wybrany projekt do konkretnej działki, uwzględni miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ustawienie budynku względem stron świata i wprowadzi ewentualne zmiany w rozmieszczeniu pokojów. Niekiedy nawet konieczna jest zmiana technologii budowy np. z murowanej na szkieletową. Każda ingerencja w gotowy projekt to dodatkowy koszt dla inwestora.

Choć kupno gotowego projektu kosztuje zdecydowanie mniej, po wprowadzeniu zmian różnica pomiędzy projektem indywidualnym, a gotowym nie jest już taka duża jak pierwotnie zakładaliśmy. Wyjątkiem jest współpraca z jedną firmą, która podejmuje się budowy domu do stanu deweloperskiego lub nawet pod klucz w oparciu o gotowy projekt. Bardzo często zmiany adaptacyjne uwzględnione są wtedy w cenie ostatecznej całej nieruchomości. Zdarza się też, że firmy tego typu posiadają także swoje gotowe projekty w oparciu o autorskie technologie.

Na co zwrócić uwagę poszukując projektu domu?

Decydując się na kupno tzw. gotowca starajmy się znaleźć projekt, który będzie najbliższy naszym oczekiwaniom. Oprócz estetyki weźmy pod uwagę ilość i wielkość pomieszczeń, zaplanujmy optymalnie dwie łazienki, garderobę, spiżarnię oraz pralnię.

Nie zapomnijmy o wygospodarowaniu miejsca do przechowywania - w tym celu świetnie sprawdzą się wszelkie skosy i wnęki. Przedyskutujmy również kwestię schodów. Ze względu na wygodę możemy poszukać projektu domu parterowego - taki projekt będzie wymagał jednak większej powierzchni działki.

Projekt domu HomeKoncept-New House 727

Przed wyborem ostatecznego projektu rozważmy zasadność posiadania garażu. Dla wielu osób to niebywały komfort, ciepło, wygoda, bezpieczeństwo i dodatkowe miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętu ogrodowego. Przeciwnicy twierdzą, że w praktyce mało osób korzysta z garażu zostawiając auto na podjeździe. Wybór należy tylko do nas samych.

10 gotowych projektów nowoczesnych domów - ranking

Gusta Polaków z roku na rok zmieniają się nie do poznania. Jeszcze piętnaście lat temu co drugi nowo wybudowany dom miał czterospadowy, czerwony lub brązowy dach, żółtą elewację, ogromny metraż i tuje posadzone równo wokół płotu. Dziś młodzi inwestorzy coraz częściej otwierają się na nowoczesne technologie oraz designerskie i odważne projekty.

Wybieramy też zdecydowanie mniejsze metraże budując domy całoroczne nawet o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Na popularności zyskały także projekty nowoczesnych domów o bryle stodoły z wielkimi przeszkleniami.

Specjalnie dla naszych czytelników stworzyliśmy ranking dwunastu najciekawszych projektów architektonicznych nowoczesnych domów dostępnych na polskim rynku. Zajrzyj do naszej galerii.

Autor
Nowoczesne domy - ranking gotowych projektów
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....