Domy kanadyjskie - charakterystyka

Domy szkieletowe o konstrukcji drewnianej największą popularność zdobyły przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, stąd potoczna nazwa kanadyjczyk. Nie bez przyczyny technologia ta zdobyła serca tak wielu Amerykanów. Całkowity czas budowy trwa zazwyczaj jeden kwartał, domy są całoroczne i energooszczędne, a budować je można o każdej porze roku bez względu na warunki pogodowe.

Mimo wielu zalet, polscy konsumenci stawiają głównie na budowę domu metodą tradycyjną. Głęboko zakorzenione stereotypy budzą lęk, czy aby na pewno dom kanadyjski byłby na tyle trwały, by móc służyć na lata. Pojawiają się też wątpliwości odnośnie odporności na grzyb, ogień, akumulacji ciepła i rodzaju ogrzewania. W większości są to tylko przez lata powtarzane mity, które niewiele mają wspólnego z nowoczesnymi technologiami dostępnymi na obecnym rynku.

Projekt domu Malutki dr-S, konstrukcja drewniana, EXTRADOM.PL

Dzisiejsze domy szkieletowe są trwałe. Wystarczy dobrej jakości drewno (np. świerk, sosna), które przed budową zostaje zabezpieczone specjalnymi preparatami przeciwgrzybicznymi i przeciwogniowymi. Koszta ich budowy są zazwyczaj niższe w porównaniu do metody tradycyjnej. Dom kanadyjski można ogrzewać niemalże dowolną metodą, może to być pompa ciepła, kocioł gazowy, kocioł elektryczny, kominek z płaszczem wodnym, koza itp.

Prawdą jest jednak to, że domy kanadyjskie słabo radzą sobie z akumulacją ciepła, w efekcie czego latem szybko się nagrzewają, a zimą wychładzają. Z tego powodu warto skupić swoją uwagę na odpowiedniej izolacji.

Projekt domu drewnianego uA67, EXTRADOM.PL

Jak się buduje domy kanadyjskie?

Domy kanadyjskie to domy drewniane o konstrukcji szkieletowej. Szkielet stanowi układ desek w rozstawie osiowym co 40 lub 60 cm połączonych wzajemnie metalowymi gwoźdźmi, który mocowany jest w fundamencie za pomocą odpowiednich kotew.

- Gotową konstrukcję usztywnia się od zewnątrz płytami poszycia zewnętrznego (OSB 3 lub MFP), układa się wiatroizolację, a następnie ociepla się budynek wełną fasadową i pokrywa tynkiem mineralnym. Przestrzeń między deskami wypełnia sie szczelnie wełną mineralną, a następnie szkielet od wewnątrz pokrywa się folią paroizolacyjną i wykańcza płytami gipsowo-kartonowymi. - czytamy na stronie firmy DrewHome, specjalizującej się w budowie domów kanadyjskich.

Ile lat wytrzyma dom kanadyjski?

W Polsce w wielu miejscach wybudujemy dom kanadyjski po podpisaniu umowy z jedną firmą. Takie rozwiązanie pozwoli na dokładniejsze oszacowanie kosztów, zminimalizowanie ilości przykrych niespodzianek oraz da poczucie bezpieczeństwa. Często tego typu firmy pomagają do A do Z zdobyć wszystkie niezbędne formalności i co najważniejsze - dają wieloletnią gwarancję na konstrukcję domu.

Na trwałość domu kanadyjskiego wpływa z pewnością jakość wykonania, odpowiednia ilość gwoździ, wkrętów, rodzaj drewna, ocieplenia itp. Eksperci twierdzą, że dom kanadyjski powinien wytrzymać około 50 lat, a przy odpowiedniej eksploatacji, znacznie więcej.

Koszt budowy domów kanadyjskich

Mówi się, że budowa domu kanadyjskiego jest znacznie niższa niż realizacja projektu w metodzie tradycyjnej. Ceny stanu deweloperskiego wahają się bowiem od 1600 do 2000 złotych za metr kwadratowy. Wszystko zależy jednak od rozwiązań, na które się zdecydujemy. Budowa domu szkieletowego może być sporo tańsza, ale nie musi. Gdy raz zainwestujemy w inteligentne technologie, fotowoltaikę, rekuperację itp., koszta szybko nam się zwrócą w eksploatacji.

Nowoczesne projekty domów kanadyjskich

Dom XS

Domy XS to nowoczesne domy szkieletowe o konstrukcji drewnianej. Architekci oferują domy rekreacyjne o metrażu już od 28 metrów kwadratowych, jak też całoroczne do 120 metrów kwadratowych powierzchni. Wybierając największy wariant zapłacimy 454 860 złotych brutto. Domy XS pokryte są blachą w wybranym przez inwestora kolorze, lub drewnem. Przed zakupem możemy dokładnie obejrzeć gotowe realizacje, a nawet...w nich zamieszkać! Wystarczy odwiedzić Siedlisko Otwartych Okiennic w Trześciance na Podlasiu. Właściciele oferują wynajęcie całego domu z ogrodem poprzez serwisy rezerwacyjne takie jak Booking, czy SlowHop.

Dom XS

Simple House

Simple House powstał z myślą o ludziach ceniących dobry design, ekologię, czas i pieniądze. Głównym założeniem projektu jest elastyczność. Simple House pokazuje, że nie warto obawiać się zmian, ponieważ modułowy system domów pozwala na ich modyfikację w dowolnym momencie użytkowania.

Dom wybudowany przez Simple House. Fot. Bartek Warzęcha

Alternatywy dla domów kanadyjskich

Domy z masywnego drewna klejonego

Domy Svobo wykonane są w masywnego drewna klejonego (świerk), a ich konstrukcja przypomina nowoczesną interpretację domów z bali. Ich ściana konstrukcyjna składa się w całości z prefabrykowanych paneli drewnianych grubości 10 cm, które dopiero później są pokrywane termoizolacją i zewnętrzną elewacją. W domu szkieletowym konstrukcję stanowią drewniane belki rozstawione w pewnej odległości od siebie, pomiędzy którymi znajduje się termoizolacja. Tym sposobem domy te zawierają nawet pięć razy więcej drewna od domów szkieletowych! Producenci oferują ponadto 30-letnią gwarancję na konstrukcję. Budynki w stylu nowoczesnej stodoły charakteryzują się minimalistycznym designem i dużymi przeszkleniami. Za dom o powierzchni 96 m2 zapłacimy 420 tys brutto.

Dom Svobo

Domy z kontenerów morskich

Hasło "dom z kontenerów" nadal budzi w Polsce niemałą konsternację, podczas gdy na świecie realizowane są designerskie projekty robiące wrażenie dosłownie na wszystkich. Domy te są całoroczne, przyjazne dla środowiska, mobilne i...powstają w 30 dni! Są stosunkowo łatwe w rozbudowie i tańsze od metody tradycyjnej.

Przekrój kontenera. Źródło: kontenermieszkalny.pl

Geometryczną bryłę budynku można dowolnie modyfikować oraz wyposażyć ją w ogromne przeszklenia. My jesteśmy na tak!

Dom wybudowany z modułów. fot. Pixabay

 

Autor
Designerskie domy kanadyjskie i ich alternatywy
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....