Jak często powinno się prać dywan?

Rutynowe czyszczenie dywanów, wykładzin i tapicerek foteli i kanap powinniśmy przeprowadzać dwa razy w roku. Nie tylko ze względu na gromadzący się w nich brud, ale także alergeny i roztocza, które mają realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

W rzeczywistości rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt piorą dywany znacznie częściej, a wszystko za sprawą nieszczęśliwych wypadków - rozlanych napojów, brudnych łap zwierzaka czy resztek jedzenia wytartych przez malucha w tapicerkę kanapy. Czy zawsze konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy specjalistów?

Z pewnością ile ludzi, tyle opinii - warto więc wyrobić sobie swoje własne zdanie opierając je przede wszystkim na kosztach i czasie poświęconym na pranie tkanin. Chcąc zaoszczędzić możemy wykonać te prace na własną rękę. Nie zapominajmy jednak o tym, że pranie dużych powierzchni może zająć nam sporo czasu.

Bez względu jednak na to, na którą opcję się zdecydujemy czysty dywan zapewni nam lepszą jakość powietrza w domu i poprawę wyglądu pomieszczenia, w którym się znajduje. Pranie dywanów i wykładzin przedłuży także ich żywotność i sprawi, że będą miękkie i puszyste.

Ile kosztują usługi prania dywanów?

Ceny prania dywanów, wykładzin i tapicerek różnią się w poszczególnych regionach Polski - w większych miastach możemy spodziewać się wyższych cen, ale też większej konkurencji i możliwości wyboru najlepszego usługodawcy.

Na ostateczną cenę usługi będzie miał wpływ także rodzaj dywanu (shaggy, wełna, orientalny, bawełniany), jego rozmiar (usługodawcy podają najczęściej cenę za metr kwadratowy) oraz technologia w jakiej firma pierze tkaniny.

Nie bez znaczenia jest także zakres zleconych usług - wyspecjalizowane firmy oferują nie tylko pranie dywanów i tapicerek, ale również ich: odkurzanie, trzepanie, dezynfekcję, odplamianie, suszenie, usuwanie sierści i nieprzyjemnych zapachów oraz impregnację.

Do kwoty końcowej należy doliczyć również koszt transportu. Bardzo często profesjonalne firmy oferują bezpłatny odbiór i dostarczenie upranego dywanu z pralni do domu jednak zdarza się, że określają przy tym minimalną kwotę zamówienia.

Biorąc pod uwagę różnice cenowe ze względu na region można uśrednić kwoty w następujący sposób:

  • za pranie dywanu zapłacisz od 10 do 18 zł/m2
  • za pranie wykładziny zapłacisz od 6 do 15 zł/m2

Jak wyliczyć cenę prania naszego dywanu? Niekiedy firma ma podaną stałą kwotę czyszczenia tkanin bez względu na rozmiar produktu (np. 150 zł za dywan). Najczęściej jednak usługodawcy podają cenę za metr kwadratowy.

Jak sprawdzić cenę prania dywanu o wymiarach 160 cm x 230 cm? Najpierw liczymy jego powierzchnię: 1,6 m x 2,3 m= 3,68 m2. Otrzymany wynik mnożymy przez cenę podaną przez usługodawcę. Przykładowo: pranie dywanu kosztuje 15 zł/m2, więc mnożymy 3,68 x 15= 55,20 zł. Za podstawowe pranie powyższego dywanu bez dobierania usług dodatkowych zapłacimy więc 55,20 zł.

Czy warto podjąć się samodzielnego prania dywanów i wykładzin?

Samodzielne pranie dywanów to z pewnością oszczędność pieniędzy. O ile kwota za wypranie jednego dywanu nie jest wygórowana to jeśli dodamy do zamówienia pranie kilku mniejszych chodników, wykładziny i sofy w salonie otrzymamy rachunek na kilkaset złotych. Minusem jest także okres oczekiwania - na dywan poczekamy kilka dni roboczych.

Z kolei nasz czas poświęcony na czyszczenie tkanin jest równie cenny. Do niego należy doliczyć koszta detergentów. Pamiętajmy również, że sami nie będziemy w stanie usunąć wszystkich alergenów i bakterii, chyba że mamy do dyspozycji odkurzacz z funkcją prania. O ile cienki, bawełniany dywan z łatwością można uprać w pralce to już wełniane tkaniny mogą przysporzyć nam więcej problemów.

Autor
Pranie dywanów - ile możesz zaoszczędzić robiąc je samemu?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....