Marzenie o budowie nowoczesnej stodoły

Marzenia czasami spełniają się aż nadto. Kasia i Kamil marzyli o własnym domu, zwłaszcza, że na świat miała przyjść mała Zoja. Nie spodziewali się jednak, że niemal z rozpoczęciem budowy Kamil dostanie pracę w Gdyni. Dlatego w tej chwili ich życie dzieli się na trzy - na Warszawę, Mazury i Gdynię. Jednak to dom pod Ełkiem jest najważniejszy!

Przez całą budowę Kasia i Kamil mieszkali w Warszawie. Głównym wykonawcą i dobrym duchem przedsięwzięcia był Kuba Fraszka z firmy Twój Dom Pasywny.

Śmieją się, że wybudowali go zdalnie, prac doglądając tylko w weekendy. Jeszcze w ósmym miesiącu ciąży Kasia wchodziła na drabinę. Okazało się wówczas, że z brzuchem o wiele łatwiej jest wejść, niż zejść. Kasi i Kamilowi podobało się założenie nowoczesnej stodoły i to marzenie zrealizowali. Pragnęli też, żeby dom był lekkiej, szkieletowej, drewnianej konstrukcji. I tak właśnie został zaprojektowany przez Koziej Architekci we współpracy z JAM Kolektyw, czyli Jolą Skórą i Anną Olgą Chmielewską.

Nowoczesna bryła domu idealnie współgra z otaczającym go mazurskim krajobrazem.

Ekologiczne rozwiązania do domu

Kasia i Kamil cenią sobie rozwiązania bezpieczne dla środowiska. Dom jest wykonany przy użyciu naturalnego systemu budowlanego Steico. Zamiast płyt gipsowo-kartonowych użyto innowacyjnych fermacell, czyli gipsowo-włóknowych. Nie zawierają one sztucznych dodatków, zatem są zupełnie ekologiczne. Płyty są ogniochronne, wilgocioodporne, odporne na obciążenia użytkowe.

Zdjęcie salonu z dużymi oknami i szarą sofą
Narożnik Ginster
Nasza propozycja
Narożnik Ginster
4699 zł
Kinkiet Game, czarny, House Doctor
Nasza propozycja
Kinkiet Game, czarny, House Doctor
539 zł
Wielkie przeszklenia sprawiają, że zaciera się granica między tym, co jest na zewnątrz domu, a tym, co wewnątrz. Duże Okna skierowane na południe sprawiają, że dom jest niezwykle ciepły. Ogrzewany pompą ciepła i wykonany z ekologicznych materiałów budynek szanuje naturę.

Dom ogrzewa pompa ciepła, a dzięki dużym oknom skierowanym na południe jest nie tylko wspaniale doświetlony, ale także docieplony! Zadbano również o tak fundamentalne rozwiązania jak własne ujęcie wody oraz przydomową oczyszczalnię ścieków. Dzięki temu dom jest fantastycznie funkcjonalny, ale bardzo oszczędny w użytkowaniu i faktycznie ekologiczny.

Jak urządzić nowoczesną stodołę?

Wystrój wnętrza to konsekwencja nowoczesnej bryły budynku. Aranżacja jest współczesna z lekkimi akcentami vintage. Historię uhonorowano też przesuwnymi drzwiami, jadalnianym stołem i stolikiem kawowym, które wykonała firmę KuulArt Factory. Powstały one z drewna pochodzącego ze starej stodoły, datowanej na rok 1920!

Zdjęcie salonu z szarymi meblami w stylu industrialnym
Stołek Alseda z włókna bananowca
Nasza propozycja
Stołek Alseda z włókna bananowca
129 zł
Dywan Ake, naturalny, 200 cm, Bloomingville
Nasza propozycja
Dywan Ake, naturalny, 200 cm, Bloomingville
609 zł
Fotel uszak Strandmon
Nasza propozycja
Fotel uszak Strandmon
899 zł
Tłem dla wyposażenia jest szara podłoga z mikrocementu wykonana przez FutuBeton. Przyjemnie ciepła dzięki ogrzewaniu podłogowemu pozwala chodzić na bosaka i bawić się na niej malutkiej Zoi.

Choć w domu nie brakuje mebli z popularnych marek, takich jak Sofa Company czy IKEA, gospodarze przede wszystkim postawili na unikatowe rozwiązania. Zabudowę kuchenną z naturalnego drewna dębowego oraz imponującą dziewięciometrową bibliotekę składającą się z kubików w czterech wymiarach wykonał na zamówienie pan Andrzej z zakładu stolarskiego „Połysk” z Ełku.

Również zastawa stołowa oraz pościel zostały wykonane na zamówienie. Pościel i zagłówek łóżka uszyła firma Lino ze 100-procentowego ekologicznego lnu. Tak właśnie w praktyce Kasia i Kamil podkreślają swoje umiłowanie do ekologii oraz szacunek do natury. Dlatego też przeszli ostatnio na wegetarianizm.

Zdjęcie stołu w stylu industrialnym
Krzesło A, Tolix
Nasza propozycja
Krzesło A, Tolix
1334 zł
Wazon Rill Amber, XL, Nordal
Nasza propozycja
Wazon Rill Amber, XL, Nordal
195 zł
Wiele przedmiotów – stół, zastawę czy pościel stworzono specjalnie do tego domu i dla jego właścicieli.

Kuchnia przyjazna wegetarianom

W ich kuchni nie może oczywiście zabraknąć własnoręcznie wyhodowanych warzyw i ziół. Kasia przygotowuje z nich passatę, ale i Kamil nie stroni od gotowania. Obydwoje zafascynowani kulinarną twórczością Yotama Ottolenghiego wypróbowują w swojej kuchni jego przepisy na kuchnię w stylu fusion.

Zresztą cała przestrzeń kuchenno-jadalniano-wypoczynkowa to ulubione miejsce w domu Kasi i Kamila. Tu są po prostu razem. Gotują, odpoczywają, bawią się z malutką Zoją. W tej części wspólnej toczy się prawdziwe życie. Dokładnie takie, na jakim im zależało, gdy decydowali się zbudować dom na Mazurach.

Zdjęcie drewnianej kuchni z szerokim oknem
Lampa wisząca G10, Grossman, Gubi
Nasza propozycja
Lampa wisząca G10, Grossman, Gubi
Część jadalnianą oświetlają wiszące lampy Belly marki Design For The People kupione w sopockim Designzoo. Ich prosta forma inspirowana jest kształtem japońskiego imbryka. To spotkanie Dalekiego Wschodu ze Skandynawią przypomina, że siła tkwi w dialogu kultur.

Mazury to w końcu cud natury. A cudem dla pani i pana domu jest możliwość czerpania z tej natury pełnymi garściami, jednocześnie ją szanując. Tak, by mogła się nią cieszyć w przyszłości także mała Zoja, która dziś stawia pierwsze kroki w mazurskim domu.

Autor
Nowoczesna stodoła na Mazurach
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...