Samodzielnie wykonana świeczka to wspaniały pomysł na prezent dla najbliższych. Już sam proces tworzenia świec może okazać się oryginalnym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi, przyjaciółką lub partnerem, a satysfakcja z efektu końcowego zagwarantuje uśmiech na twarzy.

Do przygotowania świeczek zapachowych potrzebne Ci będą:

  • parafina lub wosk np. w płatkach,
  • knot drewniany, bawełniany lub kawałek sznurka,
  • olejki eteryczne o ulubionym zapachu,
  • szklane naczynie np. słoik lub szklanka,
  • miseczka do podgrzania wosku,
  • garnek z grubym dnem,
  • dodatki dekoracyjne np. skórka pomarańczy, ziarna kawy, goździki, muszelki.

Świeczki zapachowe domowym sposobem - skąd wziąć parafinę do świec?

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na wytworzenie domowych świec jest poddanie recyklingowi resztek starych świeczek (najlepiej jednego koloru). Można też pokusić się o zakup gotowej parafiny, jest to koszt rzędu 10-15 złotych za kilogram.

Przystępując do samodzielnego wytwarzania świec, w pierwszej kolejności sięgnijmy po średniej wielkości rondelek wypełniony na dnie wodą ustawiając go na rozgrzanym palniku. Pokruszone kawałki świec umieszczamy w miseczce włożonej do garnka pozwalając na powolne rozpuszczanie się parafiny. Możemy wspomóc ten proces delikatnie mieszając zawartość łyżką lub drewnianym patyczkiem. W międzyczasie dodajemy wybrane olejki zapachowe.

Do przygotowanego szklanego naczynia wlewamy odrobinę płynnej parafiny umieszczając na jego dnie knot. Wosk szybko zaschnie i przymocuje knot na stałe. Drugą końcówkę knota zaczepiamy o klamerkę lub patyczek na górze naczynia, aby pozostał w pionowej pozycji.

Po ukończeniu kąpieli wodnej i uzyskaniu płynnej parafiny przelewamy ją ostrożnie do przygotowanego wcześniej słoiczka. Może zastąpić go również stara szklanka lub naczynie po wypalonej już świecy. Jeśli chcesz otrzymać świeczkę wolnostojącą, wlej wosk do cienkiego pojemnika z plastiku, które po zastygnięciu łatwo przetniesz. Następnie dodajemy wybrane dodatki dekoracyjne np. skórki pomarańczy i pozostawiamy świece na kilka godzin do całkowitego zastygnięcia.

Świece naturalne z wosku sojowego

Alternatywą dla świec z parafiną są produkty wytworzone z wosków naturalnych. Najbardziej luksusowy jest wosk pszczeli (60-80 zł/kg) uzyskiwany z przetopionych plastrów pszczelich. Ten rodzaj wosku kiepsko łączy się z olejkami eterycznymi - będzie więc doskonałym wyborem dla miłośników natury.

O połowę tańsze są woski roślinne np. sojowy. Można je kupić w formie niewielkich, łatwo rozpuszczających się płatków. Ich zaletą jest lepszy i nieszkodliwy skład w porównaniu do tradycyjnych świec z parafiny.

Naturalne świece sojowe wykonujemy w kąpieli wodnej bardzo podobnie jak te z parafiny - wyjątkiem jest określona temperatura. Aby wykonać świecę sojową, która zachwyci nie tylko pięknym zapachem, ale również wyglądem, wyposażmy się w specjalny termometr. Optymalna temperatura topnienia wosku powinna wynosić od 45 do 60 stopni Celsjusza.

Knoty do świec - bawełniane czy drewniane?

Przygotowując własnoręcznie świece mamy wpływ na każdy nawet najmniejszy szczegół. Nie bez znaczenia będzie tutaj wybór odpowiedniego knota. Najbardziej modne są te drewniane (zwłaszcza szerokie), jednak w przypadku gdy decydujemy się na wytworzenie większej ilości świec może nas to kosztować nawet parędziesiąt złotych (cena za sztukę to około 2 zł). Plusem jest dźwięk skrzeczącego drewna w trakcie palenia świecy.

Alternatywą dla drewna są po prostu knoty bawełniane. Niektóre z nich zakończone są metalową końcówką, aby łatwiej można było przymocować je do dna słoika. Nie jest to jednak niezbędny gadżet - jako knot może posłużyć nam nawet zwykły, grubszy sznurek, który znajdziemy pod ręką.

Autor
Jak zrobić świeczkę? Praktyczny poradnik diy
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....