Zakup mebli kuchennych w formie modułowej to bardzo popularne rozwiązanie. Możemy dostosować do własnych potrzeb poszczególne elementy i stworzyć funkcjonalną i skrojoną niemalże na wymiar zabudowę meblową. Dobrym rozwiązaniem na metamorfozę kuchni jest również pomalowanie szafek kuchennych i wymiana blatów. Co łączy oba te rozwiązania? Konieczność samodzielnego montażu blatu kuchennego. Aby strefa robocza spełniała nienagannie przez wiele lat swoją funkcję, blaty należy umiejętnie połączyć.

Jak przygotować blaty kuchenne przed montażem?

Najczęściej przygotowanie blatu przed montażem zlecamy fachowcom, ponieważ zadanie to wymaga sporej dozy precyzji. Wycięcie otworów pod zlewozmywak i płytę kuchenną w zabudowie to w zasadzie największa trudność. Blaty kuchenne są dużo grubsze, niż zwykła płyta meblowa, więc potrzebne do tego celu będą narzędzia inne, niż zwykła piła. Do wycięcia otworów potrzebujemy wyrzynarki, szlifierki lub papieru ściernego, a także silikonu, za pomocą którego zabezpieczymy otwory przed wilgocią.

Jak wyciąć otwory w blacie kuchennym?

Blat kuchenny umieszczamy na szafkach i zaznaczamy miejsca, w których mają znaleźć się otwory. Niekiedy producent płyty kuchennej i zlewozmywaka załącza szablon, według którego precyzyjnie wytniemy otwór. Następnie zdejmujemy blat i umieszczamy na podporach (nie jest zalecane wycinanie otworów bezpośrednio na szaflach z uwagi na pył, który trudno usunąć z prowadnic).

Po wycięciu otworu należy zeszlifować nierówności krawędzi i zabezpieczyć je silikonem. Tak samo postępujemy w przypadku przycięcia blatu na odpowiednią długość. Tak przygotowany blat jest gotowy do montażu. Pamiętajmy, aby nie zdejmować folii zabezpieczającej z blatu przed cięciem. Folię zdejmujemy dopiero po zakończeniu prac montażowych.

Sposoby na połączenie blatów kuchennych

Przygotowane wcześniej blaty kuchenne możemy położyć na szaflach i sprawdzić, czy otwory pod sprzęty znajdują się we właściwych miejscach oraz, czy brzegi blatów idealnie do siebie przylegają. Pozostaje kwestia ich złączenia. W praktyce stosuje się kilka sposobów łączenia blatów.

Łącznik i listwa pozwolą nam połączyć blaty i zabezpieczyć łączenia przed wpływem zewnętrznych czynników szkodliwych takich jak zabrudzenia, wilgoć i woda. Wadą tego rozwiązania jest widoczność łączenia, co niekorzystnie wpływa na estetykę. Do montażu łącznika niezbędne jest wykonanie w blacie precyzyjnej bruzdy pod pręt łącznika, natomiast listwę montujemy za pomocą wkrętów.

Bezlistwowe łączenie blatów jest rozwiązaniem bardziej estetycznym, ponieważ łączeń w zasadzie nie widać. Bezlistowe łączenie polega na wykonaniu od spodu blatu frezów, w których następnie zostaną umieszczone złącza dociskające do siebie obie części blatu. Najlepiej wyżłobienie fezów zlecić wykonawcy blatu, ponieważ kluczowe jest ich bardzo dokładne rozmieszczenie. Krawędzie blatów pod listwami powinny zostać zabezpieczone silikonem.

Łączenie pod kątem prostym odbywa się za pomocą złączy śrubowych i profesjonalnego szablonu. Wymagane jest wykonanie frezów.

Łączenie silikonowe to w zasadzie nie metoda łączenia, a zabezpieczenia blatu przed późniejszym rozpulchnieniem na skutek działania wilgoci. Silikonem możemy też zabezpieczyć miejsce połączenia blatu z płytkami. Najlepszy będzie silikon sanitarny bez zawartości octu.

Łączenie blatu klejem to dodatkowe zabezpieczenie przy zastosowaniu bezlistwowego łączenia blatów. Oprócz tego, że trwale łączy blaty, chroni je także przed wilgocią. Nowoczesne kleje do blatów to kilka kolorów do wyboru i pewność rozwiązania.

Jakich narzędzi użyć do łączenia blatów kuchennych?

W celu dokładnego połączenia blatów należy przygotować zaplecze narzędziowe, aby w razie potrzeby mieć wszystko „pod ręką”. Jak już wiemy, do przygotowania blatu i wycięcia otworów potrzebne będą wyrzynarka i szlifierka, natomiast do połączenia blatów, niezależnie od sposobu ich scalenia, dobrze jest przygotować:

• wkrętarkę,

• wiertarkę i wiertła do drewna,

• miarkę,

• poziomicę,

• elementy łączące,

• silikon,

• opcjonalnie klej do drewna.

Jak krok po kroku połączyć blaty kuchenne?

Montaż blatów po odpowiednim przygotowaniu elementów nie jest trudny. Podstawą jest sprawdzenie, czy szafki zostały wypoziomowane i równo ustawione, następnie:

• układamy blat na szafkach i sprawdzamy dokładność jego przylegania do ściany, jak i fragmentów blatu względem siebie

• zdejmujemy blaty, odwracamy spodem do góry

• sprawdzamy, czy frezy pod złącza zostały wykonane we właściwych miejscach

• we frezach umieszczamy złącza

• odwracamy blat, umieszczamy na szafkach i uszczelniamy połączenie silikonem, lub klejem

• dokręcamy śruby mocujące

• usuwamy z powierzchni blatu nadmiar silikonu lub kleju

• przykręcamy blat do szafek za pomocą kątowników

Powyżej mamy przykład montażu blatu oraz połączenia go sposobem bezlistwowym. Blat połączony za pomocą łącznika montuje się bardzo podobnie z tą różnicą, że zamiast złączek podblatowych, używamy łącznika. Montaż listwy jest znacznie łatwiejszy, gdyż nie wymaga wcześniejszego wykonania frezów, ponieważ montuje się ją za pomocą wkrętów.

Autor
Łączenia blatów - jak prawidłowo złączyć blaty kuchenne?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...