Zalety wanny i prysznica

Wybór między wanną a kabiną prysznicową nie jest łatwy. Wanna pozwala nam na relaks i odprężenie. W niej możemy poczytać, posłuchać muzyki, zażyć kąpieli leczniczych czy poddać się aromaterapii.

Świetnie sprawdza się również w przypadku dzieci, które uwielbiają zabawy w wodzie.

Czas dla królowej
Kąpiel w wannie może być doznaniem estetycznym, gdy łazienkę ozdobimy płytkami z kolekcji Lovelty White. Nieskazitelną, satynową biel płytek bazowych dostępnych w trzech odsłonach – gładkiej, z geometryczną strukturą oraz pokrytej oryginalnym wzorem – przełamie inspirowana naturą heksagonalna mozaika w kolorze ochry. Położona na ścianie lub podłodze doda wnętrzu ciepła i stworzy nastrój sprzyjającej relaksowi harmonii. CERSANIT

Natomiast prysznic pomaga zaoszczędzić nam czas i wodę. Pozwala też na bardziej higieniczny sposób mycia się, bo bieżąca woda skutecznie spłukuje wszystkie zanieczyszczenia.

Prosta droga
Swodobne wejście bez drzwi pod prysznic to coraz chętniej wybierane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. KEUCO

Powierzchnia w łazience a wybór wanny lub prysznica

Decyzję o wyborze urządzenia w dużej mierze warunkują nasze preferencje i styl życia. To, czy lubimy celebrować czynności higieniczne, czy raczej wolimy odbyć je sprawnie. Ale równie istotne jest, jaką powierzchnią dysponujemy w łazience i jakie inne sprzęty muszą jeszcze się w niej znaleźć.

Mniej miejsca zajmie prysznic, na który potrzebujemy co najmniej 80 x 80 cm.

Na standardową wannę musimy przeznaczyć natomiast powierzchnię 70 x 140-180 cm.

Z potrzeby piękna
Łazienka jeszcze niedawno była jedynie prywatnym miejscem zabiegów higienicznych, dziś funkcjonuje jako dodatkowa przestrzeń życiowa. Nic dziwnego, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wspaniały design jak seria Euphoria SmartControl. GROHE

Rodzaje wanien - co mamy do wyboru?

Wanna to zatem świetny pomysł, jeśli mamy więcej miejsca. Oprócz standardowych prostokątnych, producenci oferują także asymetryczne, owalne i narożne. Do wyboru mamy też różne materiały, z których najpopularniejsze to akryl, żeliwo, metal i konglomerat.

Z widokiem
Oryginalna wanna Sartoriale, marki Antonio Lupi, zaprojektowana przez Carla Colombo, wykonana została ze specjalnego kompozytu Cristalplant. MOOD DESIGN

Polecamy zwłaszcza wanny wolno stojące, które najlepiej odnajdą się w przestronnych salonach kąpielowych lub sypialniach. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo wyraźnym trendem wnętrzarskim ostatnich kilku lat. Dzięki niemu można stworzyć w domu specjalną strefę relaksu.

Wanna jest tu równouprawnionym meblem, a czasem nawet gra pierwsze skrzypce. Warto wybrać więc taką, która będzie naprawdę efektowna. Wanny bywają wyposażane też w dodatkowe urządzenia do masażu powietrznego, wodnego lub mieszanego.

Warto odpocząć
Wanny Happy D2 Plus wykonane zostały z błyszczącego akrylu i dostępne są w wersji Grafit Super Mat z bezszwowymi obudowami. Bogato wyposażone, ergonomiczne wnętrze wszystkich modeli wanny i opcjonalny system hydromasażu oferują czysty relaks i komfort wypoczynku. DURAVIT

Rodzaje kabin prysznicowych - co mamy do wyboru?

Standardowe kabiny są narożne, kwadratowe, prostokątne lub półokrągłe. Składają się z brodzika i obudowy wykonanej ze szkła lub plastiku. Jednak coraz częściej decydujemy się na bardziej efektowne i wygodniejsze w użyciu kabiny walk-in, bez brodzika, z odpływem liniowym w podłodze.

Dla minimalisty
Prysznic z kolekcji Euphoria SmartControl wyposażono w intuicyjny panel sterowania według opatentowanej przez firmę Grohe technologii, która pozwala na łatwe sterowanie pożądanym strumieniem wody. Do tego niezwykle zaawansowana końcówka Multi-jet oraz niezawodna deszczownica sprawiają, że każda kąpiel przynosi wrażenia wielozmysłowe. GROHE

Dostępne są także kabiny przyścienne, które nie mają ścianek bocznych, oraz wolnostojące. Te ostatnie będą mocnym akcentem we wnętrzu, dlatego polecane są zwłaszcza do dużych łazienek oraz przestrzeni łączących łazienkę z sypialnią. Ścianki i drzwi kabiny wykonywane są przeważnie z polistyrenu albo z równie bezpiecznego szkła hartowanego, które jest równie bezpieczne, a przy tym bardziej efektowne.

Cesarki pałac
Równie eleganckie jak marmur w starożytnych termach, ale znacznie wytrzymalsze są powierzchnie Sileston z kolekcji Eternal. Tu w kolorze Marquina. COSENTINO

Hybryda wanny i prysznica - czy to się sprawdzi?

Niezdecydowanym przychodzą w sukurs producenci rozwiązań hybrydowych, które pozwalają cieszyć się dobrodziejstwami zarówno wanny, jak i prysznica. Taką możliwość oferują parawany nawannowe, które ochronią otoczenie przed zachlapaniem.

Dostępne są także kabino-wanny. W wersji tańszej do wanny dołączona jest szklana tafla, tworząca strefę prysznica. Wersja droższa, wyposażona w drzwi w przedniej ścianie wanny, umożliwia natomiast wygodne wejście do niej z poziomu podłogi.

Czy wiesz, że...

  • Wynalazek wanny ma ponad 3500 lat, lecz dopiero od niespełna wieku jest ona królową łazienki.
  • Łazienka to dzisiaj jedno z ważniejszych miejsc kreowania naszego nastroju.
  • Prysznic wymyślił w pierwszej połowie XIX wieku Vincenz Priessnitz, twórca wodolecznictwa.
  • Hydroterapia pomaga zwalczyć bezsenność, zmęczenie oraz zniwelować napięcia nerwowe.