Wygodny prysznic to 3 najważniejsze elementy: brodzik, kabina i panel prysznicowy. Nowoczesny brodzik bywa niemal niewidoczny, coraz częściej całkowicie rezygnujemy z brodzika,  kabiny stały się tak przeźroczyste, bez widocznych ram, że czasem trudno je dostrzec. Natomiast baterie prysznicowe dają komfort kąpieli z masażem, pod silnym czy też delikatnym strumieniem, a nawet pod strugami deszczu.

Wybór brodzika do kabiny prysznicowej

Do niedawna brodzik był zawsze widocznym elementem kabiny, z wysokimi rantami. W tej chwili bardzo modne stały się brodziki niskie, a nawet superpłytkie, montowane w płaszczyźnie podłogi (mają ok. 2 cm głębokości). To modele eleganckie i nowoczesne, a także łatwe w utrzymaniu w czystości. Co istotne, wejście do takiego brodzika jest bezprogowe, a to może być szczególnie istotne dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Jednak dla rodzin z dziećmi wygodniejszy może okazać się typowy wysoki brodzik, nawet na tyle głęboki, by miał siedzisko. W łazience, w której nie ma wanny taki model może ją częściowo zastąpić.

Ze względów bezpieczeństwa warto wybierać brodziki z powłoką antypoślizgową (oznacza się je klasami - najwyższa ma oznaczenie C).

Brodzik kabiny prysznicowej wcale nie musi być biały! Urządzając łazienkę możemy bawić się formą i kolorem, wybierając na przykład czarny brodzik o strukturze kamienia. POLIMAT

Kształty brodzików są różne - półokrągłe, okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. W rogu łazienki dobrze zdają egzamin te półokrągłe, bo zajmują mniej miejsca niż kwadratowe i prostokątne. Dlatego polecane są do małych łazienek.

Z kolei duży wybór rozmiarów brodzików prostokątnych i kwadratowych pozwala na ich dopasowanie na przykład do wnęki w łazience. Standardowe wymiary brodzików to: 80 × 80 cm, 90 × 90 cm lub 100 × 100 cm. Jednak są też dostępne znacznie większe - o boku nawet 180 cm. Jeżeli szukamy wygodnego brodzika i powierzchnia łazienki na to pozwala, to wybierzmy taki o boku minimum 90 cm. Te mniejsze nie dają odpowiedniej swobody ruchu.

A jeśli marzy nam się brodzik o nietypowych wymiarach lub kształcie, można zastosować inne rozwiązanie - wyłożyć podłogę kaflami i zamontować kabinę bezpośrednio na płytkach. Wtedy trzeba zadbać o dokładne wyprofilowanie posadzki oraz odpływ - np. podłużny, z maskownicą ze stali szlachetnej. Takie odpływy mogą mieć nawet 100 cm długości.

Klasyczne drzwi wnękowe Black Nes DWS z czarnymi wykończeniami spodobają się miłośnikom minimalizmu. Osoby z artystyczną duszą mogą je dodatkowo ozdobić korzystając z usługi grawerowania laserowego. RADAWAY

Kabina prysznicowa, a może tylko drzwi?

Najpopularniejsze są kabiny narożne. Łatwo je wpasować nawet w małej łazience. Taka kabina styka się z dwoma narożnymi ścianami. Może mieć system drzwi rozsuwanych lub otwieranych (uchylnych). W małej łazience zdecydowanie lepsze będą przesuwane, bowiem nie potrzeba miejsca na otworzenie drzwi. Jeśli miejsce na kabinę jest we wnęce, to wystarczy kupić tylko drzwi. Jest to rozwiązanie proste i tanie. Niektórzy decydują się na dobudowanie dodatkowej ścianki, aby taką kabinę stworzyć.

Drzwi przechodzące z mlecznej warstwy w przezroczystość to nowość Kermi. Prysznic stał się dekoracją strefy relaksu. KERMI

Jeżeli chodzi o szkło, to obecnie najpopularniejsze jest przejrzyste, bez szronienia, ozdób, co daje całej kabinie lekkość. Szkło jest bezpieczne, hartowane. Aby relaksującej kąpieli nie zatruwała nam perspektywa usuwania zacieków z szyb kabiny prysznicowej, producenci oferują modele ze specjalnymi powłokami (np. Reflex marki Koło, MaxiClean marki Roca, Active Cover marki Deante), które powodują, że spływająca woda nie pozostawiał śladów, a prysznic łatwiej utrzymać w czystości. Możemy też zamówić u szklarza pokrycie taką ułatwiającą czyszczenie powłoką kabiny, którą już mamy. Niestety nie będzie ona tak trwała jak fabryczna, i po roku, dwóch zabieg będzie trzeba powtórzyć.

Panele, deszczownice, rączki prysznicowe... - w czym możemy wybierać?

Wybór paneli prysznicowych zaczyna się od najprostszych rączek prysznicowych montowanych na drążkach, a kończy na panelach z hydromasażem oraz dużych głowicach zwanych deszczownicami. Co wybrać? To, z czego naprawdę będziemy korzystać.

Jeśli korzystamy z kabiny tylko rano, by się dobudzić i odświeżyć, to wystarczy dobrej jakości prosty model prysznica. Dobrze, by miał możliwość regulacji rodzaju strumienia. Jeśli jednak lubimy pod prysznicem zrelaksować się, odprężyć, to idealna będzie deszczownica dająca delikatny, przyjemny strumień niczym deszcz.

Jednak poza deszczownicą w kabinie musi też być klasyczny prysznic, bo umycie np. włosów pod strumieniem z deszczownicy jest trudne. Są modele baterii z systemem podwójnego natrysku (np. firmy Kludi), w których można dowolnie ustawić oba natryski dostosowując do swoich potrzeb.

Aranżując łazienkę z prysznicem, mamy do wyboru kabiny prostokątne, kwadratowe oraz półokrągłe. Niezdecydowani mogą wybrać wannę połączoną z prysznicem. KOŁO

Kupując prysznic warto zwrócić uwagę na poziom przepływu wody, jaki podaje producent. Zwykłe baterie natryskowe mają zużycie na poziomie 18–20 litrów wody na minutę, natomiast modele ekologiczne, jak np. Oras Optima, ok. 16 litrów. Niektóre są wyposażone dodatkowo w tzw. ekoblokadę (w uchwycie). Na przykład funkcja EcoFlow w bateriach z linii Oras Optima pozwala obniżyć zużycie wody do 12,6 l/min. Jeśli użytkownik potrzebuje silniejszego strumienia, może lekko nacisnąć blokadę i zwolnić ograniczenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat armatury łazienkowej, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Jakie są zasady doboru prysznica do małej i dużej łazienki? 

Łukasz Rabura kierownik Działu Kabin Niestandardowych w firmie Radaway

W ofercie Radaway dostępne są niestandardowe rozwiązania, dzięki którym każdy może samodzielnie stworzyć wnętrze na miarę potrzeb i upodobań. Dotyczy to zarówno niewielkich, jak i tych dużych wnętrz. Jeśli dysponujemy małą łazienką, najlepiej zaprezentują się w niej modele montowane w narożniku. Mogą to być kabiny półokrągłe, kwadratowe oraz pięciokątne.

Kabiny z serii Modo New Black Factory doskonale sprawdzą się we wnętrzach inspirowanych nowojorskimi loftami i industrialnym designem. Czarne krawędzie szklanej ścianki podbiły serca projektantów z całego świata. RADAWAY

Wyzwaniem związanym z małym metrażem jest także ulokowanie urządzeń sanitarnych tak, by nie kolidowały z innymi akcesoriami i były wygodne w użytkowaniu. Dzięki programowi „Na miarę” jesteśmy w stanie zamontować kabinę między miską WC a umywalką. W takiej sytuacji istotny jest dobór odpowiednich drzwi. Najlepiej sprawdzą się otwierane wahadłowo, do wewnątrz lub składane, ponieważ zaoszczędzą wolne miejsce i nie będą o nic zawadzały.

Program pozwala również zamontować kabinę m.in. we wnękach czy pod skosem dachowym, które zdarzają się przede wszystkim w większych budynkach mieszkalnych. Z kolei w dużych salonach kąpielowych doskonale wyglądać będzie np. kabina typu walk-in lub ze szkłem o niestandardowej barwie.

Gdzie używać kabin typu walk-in?

Kamila Radka dział marketingu firmy Kermi

Kabinę typu walk-in można zastosować w każdej łazience. Przezroczysta tafla szkła, brak drzwi, które zabrałyby miejsce na otwieranie i brak brodzika optycznie powiększają pomieszczenie, dlatego to rozwiązanie doskonale sprawdzi się w małej łazience. Jest tylko jeden warunek, podobnie jak w przypadku innych typów kabin bez brodzika, które także nadają się do zastosowania w niewielkiej przestrzeni. Trzeba zadbać o odpowiedni odpływ. Podłoga powinna być lekko nachylona w stronę odpływu, tworząc lejek, którym woda spłynie po kąpieli.

Minimalistyczne wnętrze z kabiną typu walk-in zostało dopełnione kamiennymi płytkami z kolekcji Martona. Czerń i biel tworzą klasyczną formę eleganckiej łazienki. CERSANIT

Powinniśmy mieć też na uwadze wydajne ogrzewanie w łazience, aby nie marznąć w kabinie montowanej na podłodze. Kabiny walk-in jednak przede wszystkim nadają się do dużej łazienki. Tworzą otwarty charakter strefy natryskowej, dzięki czemu wilgoć łatwiej rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Korytarz, w którym możemy brać kąpiel w dużej przestrzeni, w dwie osoby, daje komfort. Długie ścianki zabezpieczają przed rozchlapywaniem. Do dużej łazienki nadają się też kabiny z kolorowymi profilami, które w zestawieniu z kolorem ścian dadzą nam kontrast i podkreślą wyrazistość miejsca. Również kabiny z mlecznym szkłem, printami, taflą lustra, wszystkim tym, co optycznie zmniejsza przestrzeń, ale jest ciekawe dla naszego oka, czyli również bardzo modne ostatnio grafity i czernie.

Kabiny prysznicowe z wysokim brodzikiem odeszły do lamusa. Zastąpiły je eleganckie podwyższenia, bądź kabiny typu walk-in z odpływem w podłodze. KALDEWEI

Zanim kupisz kabinę prysznicową:

  • Ściany łazienki, przy których ma stanąć kabina z panelem natryskowym lub baterią podtynkową, trzeba dobrze zaizolować. Przed położeniem na nich kafelków, nakłada się kilka warstw folii w płynie. A w narożnikach dodatkowo mocuje specjalną taśmę. Dopiero do tak przygotowanej powierzchni można przyklejać płytki ceramiczne.
  • Do łazienki wyposażonej w panel prysznicowy trzeba starannie dobrać kafelki. Najlepsze będą te przeznaczone na podłogi, bo nie są wrażliwe na silne strumienie wody i zmiany temperatury. Natomiast zwykła glazura może pękać.  
  • Sprawdźmy jeszcze w sklepie, czy rolki przesuwają się gładko i cicho. Drzwi nie mogą drżeć.