Firmy oferujące kabiny, panele prysznicowe i brodziki starają się jak najlepiej zadowolić fanów łazienek z natryskami. Jednak aby prysznic był wygodny, a kąpiel pod nim naprawdę relaksująca, ważna jest funkcjonalność. A tu liczą się detale. 

Wygodny prysznic to 3 najważniejsze elementy: brodzik, kabina i panel prysznicowy. Nowoczesny brodzik bywa niemal niewidoczny, kabiny stały się tak przeźroczyste, bez widocznych ram, że czasem trudno je dostrzec. Natomiast baterie prysznicowe dają komfort kąpieli z masażem, pod silnym czy też delikatnym strumieniem, a nawet pod strugami deszczu.

Podstawa, czyli brodzik

Do niedawna brodzik był zawsze widocznym elementem kabiny, z wysokimi rantami. W tej chwili bardzo modne stały się brodziki niskie, a nawet superpłytkie, montowane w płaszczyźnie podłogi (mają ok. 2 cm głębokości). To modele eleganckie i nowoczesne, a także łatwe w utrzymaniu w czystości. Co istotne, wejście do takiego brodzika jest bezprogowe, a to może być szczególnie istotne dla osób starszych lub niepełnosprawnych.

Płaski brodzik Conoflat - Kaldewei   Odpływ liniowy z maskownicą ze stali szlachetnej - Deante   Brodzik serii Space Mineral B-M/Space - Sanplast
Płaski brodzik Conoflat ma tylko 2,3 cm głębokości, nadaje się do zabudowy w płaszczyźnie podłogi, emaliowana pokrywa odpływu, brodzik ze stali emaliowanej Kaldewei o grubości 3,5 mm ma 30-letnią gwarancję, KALDEWEI, od 2325 zł   Odpływ liniowy z maskownicą ze stali szlachetnej jest ozdobiony wzorem, dostępny w trzech rozmiarach: 70, 80 i 100 cm, DEANTE, od 589 zł   Brodzik serii Space Mineral B-M/Space z powłoką antypoślizgową ProSafeSystem, ma tylko 1,5 cm głębokości, dostępny w kilku wymiarach, SANPLAST, od 949 zł

Jednak dla rodzin z dziećmi wygodniejszy może okazać się typowy wysoki brodzik, nawet na tyle głęboki, by miał siedzisko. W łazience, w której nie ma wanny taki model może ją częściowo zastąpić.

Ze względów bezpieczeństwa warto wybierać brodziki z powłoką antypoślizgową (oznacza się je klasami - najwyższa ma oznaczenie C).

Kształty brodzików są różne - półokrągłe, okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. W rogu łazienki dobrze zdają egzamin te półokrągłe, bo zajmują mniej miejsca niż kwadratowe i prostokątne. Dlatego polecane są do małych łazienek.

Elastyczny bodzik Elax - Fiora Batch Collections   Elastyczny brodzik Elax - Fiora Batch Collections
Elax to elastyczny brodzik, któremu pożądany kształt można nadać podczas montażu, przycinając nożem, zintegrowany odpływ liniowy lub punktowy, dostępny w 10 kolorach i 2 fakturach. Produkt wyróżniony nagrodą Dobry Wzór 2014 w kategorii nowe materiały, FIORA BATCH COLLECTIONS, cena zależna od wymiarów, za matę 100 x 100 cm zapłacimy 2834 zł

Z kolei duży wybór rozmiarów brodzików prostokątnych i kwadratowych pozwala na ich dopasowanie na przykład do wnęki w łazience. Standardowe wymiary brodzików to: 80 × 80 cm, 90 × 90 cm lub 100 × 100 cm. Jednak są też dostępne znacznie większe - o boku nawet 180 cm. Jeżeli szukamy wygodnego brodzika i powierzchnia łazienki na to pozwala, to wybierzmy taki o boku minimum 90 cm. Te mniejsze nie dają odpowiedniej swobody ruchu.

A jeśli marzy nam się brodzik o nietypowych wymiarach lub kształcie, można zastosować inne rozwiązanie - wyłożyć podłogę kaflami i zamontować kabinę bezpośrednio na płytkach. Wtedy trzeba zadbać o dokładne wyprofilowanie posadzki oraz odpływ - np. podłużny, z maskownicą ze stali szlachetnej. Takie odpływy mogą mieć nawet 100 cm długości. Innym ciekawym rozwiązaniem jest elastyczny brodzik - mata z mieszanki krzemionki, kwarcu i polimeru, ze zintegrowanym odpływem (kratka lub liniowym), którą możemy samodzielnie przyciąć nożykiem introligatorskim do pożądanej wielkości i formy brodzika.

Kabina prysznicowa, a może tylko drzwi?

Najpopularniejsze są kabiny narożne. Łatwo je wpasować nawet w małej łazience. Taka kabina styka się z dwoma narożnymi ścianami. Może mieć system drzwi rozsuwanych lub otwieranych (uchylnych). W małej łazience zdecydowanie lepsze będą przesuwane, bowiem nie potrzeba miejsca na otworzenie drzwi. Jeśli miejsce na kabinę jest we wnęce, to wystarczy kupić tylko drzwi. Jest to rozwiązanie proste i tanie. Niektórzy decydują się na dobudowanie dodatkowej ścianki, aby taką kabinę stworzyć.

Kabina Town Rondo - ROCA   Prostokątna kabina Abelia ze szkła hartowanego - Deante   Kabina z serii Prestige KNDJ2/PRIII z drzwiami skrzydłowymi oraz stałą ścianką - Sanplast
Kabina Town Rondo ma wysokiej jakości profile aluminiowe, szklane drzwi przesuwane na boki, dopasowane do profili podwójne rolki można łatwo wypiąć, by wygodnie umyć kabinę, dodatkowo może być pokryta powłoką MaxiClean, która ułatwia utrzymanie czystości na co dzień, wym. 195 x 90 x 90 cm, ROCA, ok. 1700 zł   Prostokątna kabina Abelia ze szkła hartowanego o grubości 6 mm, 2 ścianki i uchylne drzwi, powierzchnia pokryta powłoką Active Cover utrudniającą osadzanie się kamienia, dostępna w rozmiarach: 200 x 120 x 80 cm lub 200 x 120 x 90 cm, DEANTE, ok. 1629 zł   Kabina z serii Prestige KNDJ2/PRIII z drzwiami skrzydłowymi oraz stałą ścianką, możliwość montażu w wersji lewej lub prawej, brodzik o wym. 70 x 100 cm, drzwi z hartowanego szkła o gr. 6 mm, chromowane wsporniki stabilizują konstrukcję kabiny, SANPLAST, od 2422 zł

Jeżeli chodzi o szkło, to obecnie najpopularniejsze jest przejrzyste, bez szronienia, ozdób, co daje całej kabinie lekkość. Szkło jest bezpieczne, hartowane. Aby relaksującej kąpieli nie zatruwała nam perspektywa usuwania zacieków z szyb kabiny prysznicowej, producenci oferują modele ze specjalnymi powłokami (np. Reflex marki Koło, MaxiClean marki Roca, Active Cover marki Deante), które powodują, że spływająca woda nie pozostawiał śladów, a prysznic łatwiej utrzymać w czystości. W przypadku drzwi przesuwanych bardzo istotna jest możliwość łatwego ich wypinania - dzięki temu można umyć trudno dostępne miejsca.

Kabina prysznicowa S 600 - KOŁO   Odpływy liniowe jak np. Advantix Vario pozwalają zaprojektować atrakcyjny wizualnie i komfortowy prysznic z odpływem na poziomie posadzki, VIEGA   Kabina z serii Town, model Square - ROCA
Kabina prysznicowa S 600, półokrągła, hartowane szkło, system łatwego wypinania drzwi, 90 x 90 cm lub 100 x 100 cm, KOŁO, od 7063 zł   Odpływy liniowe jak np. Advantix Vario pozwalają zaprojektować atrakcyjny wizualnie i komfortowy prysznic z odpływem na poziomie posadzki, VIEGA   Kabina z serii Town, model Square, profile z wysokiej jakości aluminium, podwójne rolki można łatwo wypinać podczas czyszczenia, powłoka MaxiClean, zapobiega powstawaniu osadów, ROCA, 1599 zł

Panele, deszczownice, rączki prysznicowe...

Wybór paneli prysznicowych zaczyna się od najprostszych rączek prysznicowych montowanych na drążkach, a kończy na panelach z hydromasażem oraz dużych głowicach zwanych deszczownicami. Co wybrać? To, z czego naprawdę będziemy korzystać.

Jeśli korzystamy z kabiny tylko rano, by się dobudzić i odświeżyć, to wystarczy dobrej jakości prosty model prysznica. Dobrze, by miał możliwość regulacji rodzaju strumienia. Jeśli jednak lubimy pod prysznicem zrelaksować się, odprężyć, to idealna będzie deszczownica dająca delikatny, przyjemny strumień niczym deszcz.

Ekologiczny prysznic Oras Natura   Ekologiczny prysznic Oras Natura   Zestaw natryskowy Dual Shower System, deszczownica i rączka z linii Kludi Fizz - Kludi
Panel Natura z ekoprzyciskiem w rączce prysznicowej, który pozwala zmniejszyć zużycie wody do 50 proc., bez obniżania komfortu kąpieli, ORAS, 510 zł   Zestaw natryskowy Dual Shower System, deszczownica i rączka z linii Kludi Fizz, ustawienie deszczownicy można regulować w pionie i w poziomie, KLUDI, od ok. 1150 zł

Jednak poza deszczownicą w kabinie musi też być klasyczny prysznic, bo umycie np. włosów pod strumieniem z deszczownicy jest trudne. Są modele baterii z systemem podwójnego natrysku (np. firmy Kludi), w których można dowolnie ustawić oba natryski dostosowując do swoich potrzeb.

Kupując prysznic warto zwrócić uwagę na poziom przepływu wody, jaki podaje producent. Zwykłe baterie natryskowe mają zużycie na poziomie 18–20 litrów wody na minutę, natomiast modele ekologiczne, jak np. Oras Optima, ok. 16 litrów. Niektóre są wyposażone dodatkowo w tzw. ekoblokadę (w uchwycie). Na przykład funkcja EcoFlow w bateriach z linii Oras Optima pozwala obniżyć zużycie wody do 12,6 l/min. Jeśli użytkownik potrzebuje silniejszego strumienia, może lekko nacisnąć blokadę i zwolnić ograniczenie.