Posiadanie grzejnika w łazience ma swoje zalety. Nie tylko ogrzewa powietrze, ale jest też gdzie wysuszyć ręcznik czy uprane ubranie (jeśli dokupimy do grzejnika elektryczną grzałkę, z tych udogodnień będziemy mogli korzystać także poza sezonem grzewczym). Poznaj rodzaje i funkcje grzejników oraz sprawdź, który model wybrać.

Wśród grzejników znajdziemy stalowe, z tworzywa, a nawet szklane i lustrzane - dekoracyjne niczym rzeźby. Odpowiednia temperatura w łazience sprzyja poczuciu komfortu. Oprócz podłogówki warto więc zainstalować bardzo uniwersalny grzejnik elektryczny albo wodny - nieco tańszy w eksploatacji. Wybór parametrów technicznych grzejnika powinniśmy zostawić fachowcom. Sami możemy zdecydować o jego stylistyce.

Czym się kierować przy wyborze grzejnika do łazienki?

Oczywiście wszyscy wiemy, że grzejnik może i powinien grzać, by było ciepło. Coraz więcej osób też ma świadomość, że grzejnik nie powinien być zasłonięty kotarą, obudową czy zasłoną, bo to blokuje swobodną cyrkulację ciepła i zwiększa koszty ogrzewania. Zatem, co wziąć pod uwagę, wybierając grzejniki?

Model Android firmy Antrax nawiązuje do japońskiej sztuki origami. Pogięty jak karta papieru tworzy grę cieni, która w zależności od różnego oświetlenia zmienia swoją formę. KALMAR

1. Moc grzewcza

To oczywiście najbardziej podstawowe kryterium doboru grzejnika, ale też najłatwiejsze do spełnienia. Dziś wybór grzejników tylko według mocy odchodzi do przeszłości. Większość osób szuka czegoś więcej niż grzejącego blaszaka, który pasuje raczej do magazynu niż przemyślanego wzorniczo wnętrza.

2. Dobry design

Tu ogrom wzorów zaskakuje. W zasadzie do każdego stylu wnętrza możemy dobrać grzejnik, który podkreśli jego styl. Są grzejniki do nowoczesnych wnętrz, podkreślające ich prostotę i do stylowych, nawiązujące do sztukaterii czy form spotykanych w oświetleniu czy meblach. Właśnie w tym doborze do stylu tkwi sedno. Patrzymy, jaki mamy styl wnętrza, czy przeważają linie proste czy zaokrąglenia, jaka jest kolorystyka.

Zależnie od tego, czy mieszkamy we wnętrzu w stylu rustykalnym, modernistycznym, pop-artowskim, nowojorskim, czy włoskim - dopasujemy grzejniki idealnie podkreślające styl. Grzejnik może być głównym bohaterem wnętrza, bo wielu klientów i projektantów wnętrz na widok tych najpiękniejszych mówi spektakularne „wow”, ale może też wtapiać się w tło i być niewidoczny. Wszystko zależy od tego, jaki mamy koncept projektowy.

Ponadczasowa klasyka, którą prezentuje grzejnik PIKO SN, sprawdzi się w każdym wnętrzu. System poziomych cienkich rurek grzewczych wystaje nieco poza okrągłe kolektory pionowe, tworząc wyrazisty wzór. LUXRAD

3. Dodatkowe funkcje

W mniejszych mieszkaniach warto zastanowić się nad grzejnikami o podwójnej funkcji, takich które poza ogrzewaniem są lustrami, półkami, elementami dekoracji jak np. tablicami ścieralnymi. Grzejniki–lustra sprawiają, że mamy dwa w jednym. Grzejniki–tablice informacyjne to duże zmywalne tafle, na których możemy pisać zwykłymi flamastrami zmywalnymi. Jeśli nie mamy kolekcji obrazów Nikifora czy Witkacego, zamiast kupować duże, znane wszystkim wydrukowane obrazy w sieciach wyposażenia wnętrz, warto postawić na dobre zdjęcie w bardzo dużym formacie wykonane właśnie na grzejniku.

Jeśli od zdjęć wolimy rzeźby i chcemy zrobić w salonie duże wrażenie, to warto wybrać grzejniki, które są pięknymi architektonicznymi bryłami przestrzennymi. W pokoju czy łazience możemy też połączyć funkcję grzejnika i półki w jednym. W grzejnikach do łazienki warto zapewnić sobie taki grzejnik, który ułatwia suszenie ręczników, a dziś wcale nie musi to być grzejnik drabinkowy.

Rodzaje i wyposażenie grzejników

Grzejniki mogą mieć niemal dowolny kształt - od prostych "drabinek" po przypominające formą harfy. I równie bogatą kolorystykę - grzejniki pokryte są zwykle emalią, którą można barwić na dowolny kolor z palety producenta.

Zwykle w sprzedaży jest model biały i chromowany, bardziej nietypowe odcienie trzeba zamówić indywidualnie. Pamiętajmy przy tym, że chromowane grzejniki wyglądają bardzo dekoracyjnie, ale metaliczna powłoka obniża ich wydajność o 20 procent!

Seria T firmy Antrax to kolekcja grzejników wykonanych z odlewanego aluminium modeli, które łączy prostota i wysoka funkcjonalność. KALMAR

Razem z grzejnikiem możemy kupić rozmaite akcesoria - od wspomnianej wyżej grzałki, umożliwiającej korzystanie z grzejnika także latem, przez półki i wieszaki na ręczniki, aż po lustra. Trzeba się upewnić, czy i które z nich są dostępne z wybranym modelem grzejnika.

Do grzejników wodnych oferowane są grzałki elektryczne, umożliwiające korzystanie z nich po wyłączeniu instalacji (pamiętajmy, że moc grzałki powinna być niższa niż moc grzejnika, a na czas jej pracy należy zakręcać zawór wodny - pozwoli to zatrzymać ogrzaną wodę w łazience). Te elektryczne szybko się nagrzewają i można korzystać z nich niezależnie od instalacji grzewczej.

Zanim kupisz

  • Sprawdź, jaką moc powinien mieć grzejnik łazienkowy. Często nie jest ona zależna od wymiarów "drabinki". Dowiedz się, czy do wybranego modelu można dokupić akcesoria, i jakie.

Drabinka czy płyta - jaki grzejnik wybrać?

W zasadzie większość grzejników spełnia warunki potrzebne do użytkowania w łazience, ale w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności urządzenia gorszej jakości mogą korodować. Przy wyborze kierujmy się zatem renomą producenta i długością udzielanej gwarancji. Będziemy mieć pewność, że grzejnik wykonano z wysokiej klasy surowców i w razie uszkodzenia znajdziemy pomoc w profesjonalnym serwisie.

W łazienkach nie stosuje się zazwyczaj takich samych grzejników, jak w pozostałych pomieszczeniach. Przeznaczone specjalnie do łazienek "drabinki" (nazywane tak ze względu na swą konstrukcję) są zabezpieczone przed działaniem wilgoci wykonywane są najczęściej ze stali i miedzi, choć zdarzają się także modele panelowe, wykonane z konglomeratów.

Niektóre grzejniki nie sprawdzą się bowiem w łazience ze względu na swoją budowę. Na przykład płytowe konwekcyjne będą nieekonomiczne. Jeśli powiesimy na nich ręcznik, musimy liczyć się z gorszą cyrkulacją (konwekcją) powietrza, a w rezultacie - z mniejszą wydajnością cieplną urządzenia.

Jeśli zależy nam na grzejniku innym niż drabinkowy, wybierzmy model dekoracyjny, wyposażony w półki lub uchwyty do wieszania ręczników. W ciągu ostatnich lat na rynku wiele się zmieniło i coraz częściej producenci proponują mniej typowe rozwiązania. Dzięki temu użytkownicy podejmują odważniejsze decyzje i decydują się na efektowne grzejniki dekoracyjne.

Grzejniki mogą być wielką ozdobą wnętrza. Bywają bowiem dziełami designerów, którzy zadziwiają pomysłowością i oryginalnością. Nowoczesne grzejniki łazienkowe zachwycają nie tylko urodą, ale i funkcjonalnością. Mogą pełnić być wieszakiem na ręczniki, półką, lustrem czy łazienkową przegrodą.

Grzejnik Zehnder Vitalo Spa ma płaski, aluminiowy front oraz nietuzinkowy kształt o zaokrąglonych brzegach. W obudowie wycięto funkcjonalne wnęki, które można wykorzystywać jako wieszaki na ręczniki lub suszarkę. ZEHNDER

Jaki grzejnik - porady projektanta oraz normy

W każdym pomieszczeniu, zależnie od jego funkcji, należy zapewnić odpowiednią temperaturę. Przyjmuje się, że w sypialni powinno być ok. 18°C, w pokoju dziennym - ok. 20°C, a w łazience - ok. 24°C. Tak więc zakup grzejników, które spełnią nasze oczekiwania pod względem funkcji oraz walorów estetycznych, to spore wyzwanie.

By się ustrzec błędów, najlepiej zasięgnąć porady projektanta instalacji c.o. Jeśli modernizujemy tylko łazienkę, a nie cały dom, możemy też zdać się na opinię sprzedawcy. Wyliczy on potrzebą moc grzewczą urządzenia, biorąc pod uwagę m.in. powierzchnię i wysokość łazienki, a także przenikalność cieplną ścian, w tym również okien i drzwi. Przy obliczaniu zapewne posłuży się normą, która mówi, że na metr kwadratowy powierzchni łazienki, przy wysokości ścian 2,7 m, potrzebna jest moc około 100-130 W.

Jednak ta kalkulacja mogłaby zawieść, gdyby nie uwzględniono w niej również czynników takich, jak temperatura wody, która wpływa do grzejnika - a jest ona inna w przypadku bloku i domu, w którym do ogrzewania wykorzystuje się np. kocioł kondensacyjny.