Posiadanie grzejnika w łazience ma swoje zalety. Nie tylko ogrzewa powietrze, ale jest też gdzie wysuszyć ręcznik czy uprane ubranie (jeśli dokupimy do grzejnika elektryczną grzałkę, z tych udogodnień będziemy mogli korzystać także poza sezonem grzewczym).

W łazienkach nie stosuje się zazwyczaj takich samych grzejników, jak w pozostałych pomieszczeniach. Przeznaczone specjalnie do łazienek "drabinki"(nazywane tak ze względu na swą konstrukcję) są zabezpieczone przed działaniem wilgoci wykonywane są najczęściej ze stali i miedzi, choć zdarzają się także modele panelowe, wykonane z konglomeratów.

Grzejnik Tetra o geometrycznej formie z bocznymi profilami, dzięki którym idealnie przylega do ściany, JAGA, od 2700 zł Grzejnik Roda bardzo praktyczny dzięki możliwości przewieszenia ręczników z boku, wykonany ze stali, ZEHNDER, od 2719 zł Dekoracyjny grzejnik Zana Libra LL, specjalnie wygięty pod kątem prostym, aby zainstalować go poziomo na złączeniu ścian, Thermic, VASCO, od ok. 5250 zł

Wybór parametrów technicznych grzejnika powinniśmy zostawić fachowcom. Sami możemy zdecydować o jego stylistyce.

Grzejniki mogą mieć niemal dowolny kształt - od prostych "drabinek" po przypominające formą harfy. I równie bogatą kolorystykę - grzejniki pokryte są zwykle emalią, którą można barwić na dowolny kolor z palety producenta.

Klasyczny drabinkowy grzejnik Java z lekko wygiętymi, eliptycznie odchylonymi kolektorami poziomymi, co ułatwia wieszanie ręczników, dostępny w kilku rozmiarach, PURMO, od ok. 820 zł Ozdobny grzejnik Kea z niesymetrycznie rozmieszczonymi poziomymi kolektorami, rozchodzą się na dwie strony, oś grzejnika stanowią rozmieszczone blisko siebie dwa cienkie pionowe kolektory, PURMO, od ok. 1800 zł Grzejnik łazienkowy Anafi - śmiało zaprojektowane kolektory sprawiają wrażenie, jakby spływały w dół, każda linia jest wygięta pod kątem prostym na innej wysokości, PURMO, od ok. 3100 zł

Zwykle w sprzedaży jest model biały i chromowany, bardziej nietypowe odcienie trzeba zamówić indywidualnie. Pamiętajmy przy tym, że chromowane grzejniki wyglądają bardzo dekoracyjnie, ale metaliczna powłoka obniża ich wydajność o 20 procent!

Razem z grzejnikiem możemy kupić rozmaite akcesoria - od wspomnianej wyżej grzałki, umożliwiającej korzystanie z grzejnika także latem, przez półki i wieszaki na ręczniki, aż po lustra. Trzeba się upewnić, czy i które z nich są dostępne z wybranym modelem grzejnika.

Aluminiowy grzejnik Alu-Zen z możliwością montażu poręczy na ręczniki, wyposażony w automatyczny odpowiednik, szerokość od 27,5 do 60 cm, wysokość od 160 do 220 cm, VASCO, od ok. 3820 zł Nowoczesny grzejnik Metropolitan z płaskim frontem i otworami do wieszania ręczników, ZEHNDER, od 1721 zł Model Iguana Corner można zawiesić w narożniku łazienki, np. nad wanną, oszczędzając z reguły niewykorzystane miejsce, JAGA, od 2600 zł

Zanim kupisz

  • Sprawdź, jaką moc powinien mieć grzejnik łazienkowy. Często nie jest ona zależna od wymiarów "drabinki". Dowiedz się, czy do wybranego modelu można dokupić akcesoria, i jakie.