Rodzaje pieców kondensacyjnych - kotły wiszące i stojące

Na samym początku warto rozróżnić kotły kondensacyjne wiszące i stojące. Niezaprzeczalną zaletą kotła wiszącego jest jego kompaktowość, osprzęt zamontowany wewnątrz kotła oraz możliwość umieszczenia go w dowolnym miejscu w mieszkaniu czy domu. Możesz np. zabudować go w szafce lub wnęce.

Kocioł stojący z założenia jest urządzeniem jednofunkcyjnym, które odpowiada jedynie za ogrzewanie domu. Aby podgrzewać przy jego pomocy ciepłą wodę, należy zastosować oddzielny zasobnik.

W przypadku kotłów wiszących są dostępne typy jedno- i dwufunkcyjne. Jednofunkcyjny kocioł wiszący jest przeznaczony do współpracy z instalacją grzewczą w budynku, a po połączeniu z podgrzewaczem pojemnościowym - także do podgrzania c.w.u. Natomiast kocioł dwufunkcyjny umożliwia zrealizowanie obu zadań, czyli ogrzanie budynku i podgrzewanie ciepłej wody.

Jedna czy dwie funkcje - czym różnią się poszczególne kotły?

Kluczowym rozróżnieniem w przypadku wyboru kotła kondensacyjnego jednego lub drugiego typu jest wybór sposobu podgrzewania ciepłej wody:

kotły jednofunkcyjne przygotowują ciepłą wodę w osobnym zasobniku, umieszczonym często pod kotłem;

• kotły dwufunkcyjne podgrzewają ciepłą wodę w sposób przepływowy, dzięki wymiennikowi płytowemu, który jest wbudowany wewnątrz kotła.

Ilość pobieranej wody a rodzaj kotła

W następnym kroku warto wziąć pod uwagę rodzaj oraz liczbę punktów poboru ciepłej wody użytkowej. W mieszkaniach lub niewielkich, parterowych domach najczęściej montuje się kocioł dwufunkcyjny. Te urządzenia są w stanie dostarczać tylko taką ilość ciepłej wody, na jaką pozwala maksymalna moc kotła. Na przykład - kocioł o mocy 30 KW podgrzeje do 30°C około 14,5 litra wody na minutę. Jest to ilość wody wykorzystywana podczas standardowego prysznica.

Przy większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę oraz większej liczbie punktów poboru komfort cieplny wody może znacząco spaść. Warto też zwrócić uwagę na to, że w przypadku kotłów dwufunkcyjnych nie dochodzi do cyrkulacji ciepłej wody, więc taki kocioł musi zostać zamontowany blisko punktu poboru c.w.u.

W domach jednorodzinnych, w których są dwa punkty poboru ciepłej wody użytkowej (lub więcej), oraz w budynkach, w których jest wymagany wysoki komfort ciepłej wody, zaleca się montaż kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem. Jeśli zdecydujesz się na wybór tej opcji, dobrze przeanalizuj, jakiej pojemności zasobnik będzie odpowiedni dla Twojego domu. Należy wziąć pod uwagę różne rodzaje punktów poboru wody - np. deszczownica zwiększa zapotrzebowanie nawet o 30 litrów c.w.u. na minutę.

W ofercie sklepów znajdziesz wiele zasobników o różnej pojemności np. zasobniki uniSTOR VIH R/6 o pojemności 120, 150 lub 200 litrów. Pozwalają one na przygotowanie ciepłej wody użytkowej podgrzanej do temperatury 85°C.

Wybór kotła ze względu na przeznaczenie

Koszt urządzenia grzewczego w dużej mierze jest zależny od docelowego przeznaczenia:

• najtańszy jest kocioł jednofunkcyjny, pod warunkiem że będzie wykorzystywany tylko do centralnego ogrzewania;

• jeśli właścicielowi domu zależy zarówno na ogrzewaniu domu, jak i na podgrzewaniu wody, tańszy będzie kocioł dwufunkcyjny;

• najdroższe rozwiązanie to połączenie kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem i zasobnikiem c.w.u.

Jeśli wybierzesz kocioł jednofunkcyjny, możesz dopasować odpowiednią do potrzeb domowników pojemność grzewczą – równocześnie zmniejszysz też maksymalną moc grzewczą urządzenia. Natomiast kotły dwufunkcyjne posiadają dwie maksymalne wartości mocy grzewczej - wartość wydzielona dla pracy kotła do ogrzania domu oraz osobna do podgrzania ciepłej wody.

Przykładowo: wiszący kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VCW marki Vaillant posiada moc cieplną regulowaną w zakresie 9,8–26,0 kW dla trybu pracy na ogrzewanie domu i w zakresie 9,2–29 kW dla podgrzewania c.w.u. Dzięki temu zostaje zwiększona wydajność przepływowa podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Wady i zalety - porównanie kotłów

Kocioł jednofunkcyjny:

• jest tańszy od dwufunkcyjnego, ale trzeba do niego dokupić drogi podgrzewacz c.w.u. To sprawia, że koszt całości (samego kotła oraz finalnie całej instalacji i zasobnika) jest znacznie wyższy niż koszt instalacji z kotłem dwufunkcyjnym;

• gwarantuje mniejsze straty w oczekiwaniu na wodę o wyższej temperaturze. W zasobnikach zastosowano cyrkulację, więc po odkręceniu kranu nie trzeba czekać długo, aż dopłynie do niego ciepła woda;

• jest w stanie przygotować większą ilość c.w.u. za jednym razem ze względu na dużą pojemność oddzielnego zasobnika. Wodę w zbiorniku można magazynować i korzystać z niej bez ograniczeń. Dodatkowo znajdujący się w urządzeniu czujnik temperatury kontroluje stopień nagrzania ciepłej wody i włącza kocioł, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonej granicy. Jednak z racji tego, że woda gromadzona w zasobniku wymaga powtórnego ogrzania, koszty zużycia energii niezbędnej do utrzymania odpowiedniej temperatury również są wyższe;

• umożliwia korzystanie z ciepłej wody użytkowej w kilku punktach poboru;

• wymaga wyznaczenia miejsca na montaż zasobnika;

• ma pobór wody ograniczony pojemnością zasobnika. Po jego całkowitym opróżnieniu ponowne napełnienie i ogrzanie wymaga czasu.

Kocioł dwufunkcyjny:

• jest tańszy i prostszy w montażu. Zajmuje również mniej miejsca, ponieważ nie trzeba instalować dodatkowego zasobnika;

• pozwala na pogrzanie wody na bieżąco, ale nie oznacza to, że dostęp do ciepłej wody jest natychmiastowy. Potrzeba chwili, aby woda została ogrzana. Zimna woda, która zalega w instalacji, musi zostać spuszczona, aby do punktu odbioru dotarła ciepła woda. Możesz jednak wybrać kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem oraz domontowaną do niego instalacją cyrkulacji ciepłej wody. Dzięki temu zyskujesz bezpośredni dostęp do ciepłej wody;

• podgrzewa wodę w sposób przepływowy tylko w momencie poboru - dzięki temu nie występują straty energii. Pogrzanej wody nie można jednak magazynować;

• pracuje z dużo niższą sprawnością niż nominalna. Nawet minimalny pobór ciepłej wody uruchamia kocioł, co sprawia, że jego moc musi być wyższa niż w przypadku kotła jednofunkcyjnego przy takiej samej instalacji;

• nie gwarantuje stabilnego poziomu temperatury ciepłej wody w kranie. Temperatura może zmieniać się w zależności od wielkości strumienia, wahań ciśnienia wody w instalacji lub jeśli w tym samym czasie jest odkręcony inny kran w domu.

Zobacz także:

Odnawialne źródła energii w domu jednorodzinnym - jakie rozwiązania są najbardziej opłacalne?
5 korzyści z zamontowania energooszczędnej klimatyzacji ściennej w domu
Jak dobrać pompę ciepła do wielkości domu i potrzeb domowników?