Bezpieczeństwo, estetyka, łatwość pielęgnacji i cena – to najważniejsze czynniki, które bierzemy pod uwagę wybierając wyposażenie łazienki. Wokół kabin prysznicowych, stanowiących jedną z istotniejszych pozycji remontowego budżetu, narosło wiele mitów związanych z tym, z czego powinny być wykonane ich ścianki. Rozwiewamy wątpliwości i rozważamy wszystkie za i przeciw szkła i pleksi

1. Pleksi jest bezpieczniejsze niż szkło

Zarówno szyby polistyrenowe, jak i szkło wykorzystywane w produkcji dopuszczonych na rynek Unii Europejskiej kabin prysznicowych musi uzyskać certyfikat zgodności z normami bezpieczeństwa. W obu przypadkach mamy więc do czynienia z materiałem przetestowanym pod kątem wytrzymałości oraz zachowania po rozbiciu.

Szkło hartowane wyprodukowane z przeznaczeniem do kabin prysznicowych przechodzi w zakładzie teksty odwzorowujące sytuację przypadkowego zderzenia człowieka z szybą. Partia zostaje dopuszczona na rynek, jeśli żadna z poddanych badaniu próbek nie pęknie albo rozpadnie się na bardzo małe fragmenty bez ostrych krawędzi – tak by nie dało się nimi pokaleczyć – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Podobne parametry wykazują także szyby polistyrenowe – uzupełnia. Stosowane w kabinach tafle są wystarczająco grube i odporne na wahania temperatury, by prawdopodobieństwo ich rozbicia w typowych warunkach było bardzo niskie.

2. Pleksi jest brzydsze i gorzej się starzeje

Pierwsza część powyższego twierdzenia nie jest prawdziwa. Odróżnienie na pierwszy rzut oka szkła i szyby polistyrenowej stanowi nie lada wyczyn. Analizując wypowiedzi zgromadzone na forach internetowych o tematyce budowlanej można jednak dojść do wniosku, że szkło charakteryzuje większa trwałość. Liczba doniesień na temat matowienia pleksi z upływem lat oraz wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji pozwala sądzić, że hartowane szyby to rozwiązanie, które dłużej zachowuje estetyczny wygląd. W obu przypadkach renomowani producenci honorują jednak dwuletnią gwarancję.

3. Pleksi nie da się domyć

Pod warunkiem korzystania z odpowiednich środków i ściągaczki do wody oraz zachowaniu systematyczności, niepozwalającej na powstanie trwałych osadów, mycie pleksi i szkła wiąże się z porównywalnym wysiłkiem. Ze względu na większą odporność na ścieranie, hartowaną szybę jest natomiast trudniej uszkodzić. Czynnikiem mogącym mieć wpływ na ocenę poziomu trudności sprzątania szyby polistyrenowej jako wyższego może być fakt, że w dostępnych na rynku kabinach szkło hartowane częściej wzbogacane jest w zapobiegającą powstawaniu osadów powłokę.

Polimerowa warstwa, którą stosuje się w przypadku nieco droższych modeli sprawia, że krople nie zatrzymują się na jej powierzchni tafli, ale gładko po niej spływają. Pozwala to znacząco ograniczyć osadzanie się kamienia i powstawanie zabrudzeń – mówi Katarzyna Choniawko z Aquaform.

4. Pleksi jest dużo tańsze

Kabiny prysznicowe wykonane z szyb polistyrenowych są tańsze. Ich cena to mniej więcej 50-70% ceny wariantów ze szklanymi taflami. Ze względu na różnice w intensywności użytkowania kabin w poszczególnych domach trudno jednoznacznie powiedzieć, czy w związku z szybszym zużywaniem się pleksi remont trzeba będzie zrobić o dokładnie tyle szybciej. Nie ma jednak wątpliwości, że decydując się na bardziej ekonomiczne rozwiązanie, powinniśmy w długoterminowej perspektywie brać pod uwagę fakt konieczności jego szybszej wymiany. Jeśli więc ostatni remont przeżyliśmy szczególnie ciężko, być może warto zdecydować się na droższe rozwiązanie i na nieco dłużej odroczyć jego powtórkę.