Co zamiast tradycyjnego gresu na ściany w kuchni bądź łazience? Płytki lustrzane są tu kuszącą propozycją przede wszystkim z racji ich spektakularnego wyglądu. Najlepiej odnajdują się w stylistyce glamour, niemniej możliwości jest więcej.

Rodzaje płytek lustrzanych

Jak sama nazwa wskazuje, mówimy o płytkach ściennych, które mają lustrzaną powierzchnię. Pod względem materiałowym mamy do wyboru dwie opcje:

  • Płytki lustrzane szklane - czyli wykonane z tradycyjnego szkła, tak jak lustra. Mają więc i zalety, i wady tego surowca. Są twarde, nie rysują się łatwo, a że nie mają porowatej struktury, dość łatwo usunąć z nich zabrudzenia. Trzeba jednak uważać, by nie dochodziło do mocniejszych uderzeń, bo mimo swojej wytrzymałości szkło może się wtedy ukruszyć. Należy także wybierać płytki szklane renomowanych producentów. Tańsze zamienniki mogą mieć wady powierzchniowe oraz gorsze walory użytkowe.
  • Płytki lustrzane akrylowe - wykonane są z tworzywa sztucznego, czyli szkła akrylowego (inaczej pleksi lub pleksiglasu). Są lekkie i bezpieczne, ponieważ się nie tłuką. W porównaniu do szkła mają jednak kilka wad - łatwiej o zarysowania powierzchni, a odbicie na nich bywa zniekształcone (zwłaszcza widać to na dużych powierzchniach).

Kolejny podział dotyczy wykończenia krawędzi płytek. I tak mamy do wyboru:

  • Płytki lustrzane szlifowane - ich znakiem rozpoznawczym są proste krawędzie. Przy zastosowaniu bardzo cienkich fug bądź rezygnacji z nich (montaż płytek „na styk”) zyskujemy niemal idealną, lustrzaną powierzchnię.
  • Płytki lustrzane fazowane - ich krawędzie mają ścięty, ukośny kształt. Najciekawiej prezentują się w formie płytek typu metro, czyli dekoracyjnych cegiełek.

Formy i kolory

Płytki lustrzane oferowane są w różnych kształtach. Najpopularniejsze są prostokąty i kwadraty, a więc formaty typowe dla innych płytek ściennych. Na tym jednak nie koniec możliwości, bo znajdziemy też np. modne heksagony (sześciokąty), trójkąty czy bardziej wymyślne formy mozaikowe. Pod względem kolorystyki również istnieje kilka opcji do wyboru. Poza klasycznym kolorem szkła (przez producentów może być nazwany srebrnym) możemy się skusić na płytki miedziane, brązowe, złote czy grafitowe. Miłośnicy stylu vintage powinni natomiast zwrócić uwagę na płytki dekoracyjnie postarzane, przypominające wiekowy kryształ.

Zalety i wady płytek lustrzanych

Zaletą płytek lustrzanych jest trwałość ich powierzchni (zwłaszcza szkła) - łatwo też je czyścić i nie potrzeba tu specjalistycznych środków. Ponadto optycznie powiększają wnętrze, dodają mu więcej szyku i są dość łatwe w montażu. A czy mają wady? Tu należy wrócić do samego ich czyszczenia. Choć robi się to w prosty sposób, to niestety - często. Nawet drobne zabrudzenie na szklanej powierzchni jest od razu widoczne. Warto więc się zastanowić, czy na pewno chcemy montować takie płytki w wymagających miejscach, takich jak ściana nad blatem i zlewozmywakiem w kuchni albo ściana nad umywalką w łazience.

Jak kłaść płytki lustrzane?

Płytki lustrzane montuje się z wykorzystaniem specjalnego kleju - do luster i innych wyrobów szklanych. Nie powinien on zawierać silikonu ani rozpuszczalników, inaczej możemy uszkodzić spodnią warstwę. Powierzchnia pod płytki musi być sucha, idealnie równa, dobrze oczyszczona. W wilgotnych pomieszczeniach (kuchni, a zwłaszcza łazience) warto zastosować dodatkowy środek gruntujący.

Proces przyklejania płytek nie jest trudny, niemniej wymaga precyzji i czasu. Alternatywę dla kleju stanowią zaś dwustronne taśmy, choć pierwsza opcja zapewnia większą trwałość. Na rynku znajdziemy też łatwe w montażu płytki lustrzane samoprzylepne. Płytki można montować „na styk” (bezfugowo) lub z niewielkim odstępem. Wtedy konieczne jest odpowiednie uszczelnienie - i co ważne, nie korzystamy tu z tradycyjnych fug. Dobrze sprawdzają się np. uszczelniacze do luster.

Czyszczenie płytek lustrzanych

Do pielęgnacji płytek lustrzanych nie potrzeba specjalistycznych preparatów - wystarczy środek do czyszczenia szkła. Fani ekologicznych rozwiązań mogą zaś skorzystać z dobrych właściwości czyszczących octu. Nie należy używać silniejszych preparatów ani ostrych gąbek - lepiej postawić na miękkie szmatki, ewentualnie ręczniki papierowe. Decydując się na płytki lustrzane, musimy pamiętać o tym, że wymagają one częstego czyszczenia - zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych płytek ceramicznych.

Glamour i nie tylko

Płytki lustrzane najlepiej prezentują się w aranżacjach o eleganckim charakterze. Wymarzoną scenerią dla nich jest zatem styl glamour. Oprócz tego doskonale odnajdują się w aranżacjach spod znaku modern classic, kreatywnego eklektyzmu, a nawet stylu vintage. Gorzej wypadają choćby we wnętrzu skandynawskim, jednak przy odrobinie wyczucia także tu da się osiągnąć dobre efekty!

Zdjęcie otwierające artykuł: Swiss-Liniger/ dommarket.pl

Autor
Płytki lustrzane do kuchni i łazienki - jak kłaść, jak czyścić, do jakich wnętrz pasują?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...