Konglomerat kwarcowy a spiek kwarcowy - czym się różnią?

Przeszukując oferty producentów blatów, z pewnością spotkamy się z pojęciami konglomeratu kwarcowego i spieku kwarcowego, dlatego warto poznać różnicę pomiędzy tymi dwoma materiałami. Konglomerat kwarcowy produkowany jest z pokruszonego naturalnego kamienia, a dodatkiem są barwniki i żywice. W rezultacie otrzymujemy produkt wzbogacony o elastyczność, co oznacza, że możemy wyciąć otwór pod zlewozmywak bez lęku o kruszenie się powierzchni.

Spiek kwarcowy jest bardziej kruchy, niż konglomerat i ma właściwości zbliżone do porcelany technicznej. W składzie spieków występują tylko naturalne komponenty mineralne, czyli piasek kwarcowy, gliny, łupki, iły, czy skały granitowe, które są wypalane w wysokiej temperaturze, a następnie poddawane działaniu prasy o dużym nacisku. Brak dodatku żywicy powoduje znacznie mniejszą elastyczność i większą kruchość. W dużym uproszczeniu spiek kwarcowy jest pojęciem, które powstało najprawdopodobniej na potrzeby marketingu, ponieważ materiał ten ma parametry tożsame z właściwościami wielkoformatowych płyt gresowych.

Jak odróżnić konglomerat kwarcowy od spieku kwarcowego?

To banalnie proste. Przyglądając się próbkom, zauważymy, że w przypadku konglomeratu wzór będzie widoczny zarówno na krawędzi, jak i spodzie elementu, natomiast próbka spieku ma widoczny wzór tylko na wierzchniej stronie, a krawędź i spód jest w kolorze jednolitym.  

Blat kuchenny z konglomeratu kwarcowego - luksusowy design kamienia

Konglomerat kwarcowy często jest wręcz nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka od blatu kamiennego. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to krawędzie. Wzór na blacie jest powtarzalny w sposób kontrolowany, co oznacza, że będzie występował również na krawędziach, jak ma to miejsce w przypadku blatów kamiennych. Uzyskanie takiego jednolitego designu jest wypadkową składu i technologii produkcji. Mianowicie sproszkowany kamień zostaje połączony w jednolitą masę z żywicami polimerowymi, a następnie poddany temperaturze około 140 stopni, dzięki czemu powstaje niezwykle twardy kamienny materiał.

Kamienny design blatów kuchennych z konglomeratu kwarcowego może zostać nieco „oszukany” przez dodatek barwników. To znacznie większa uniwersalność, gdyż kamień naturalny występuje w ograniczonej palecie kolorystycznej, natomiast konglomerat może przyjąć praktycznie każdy odcień. Przykładowo nie znajdziemy granitu naturalnego w śnieżnobiałym odcieniu, natomiast taki właśnie blat z konglomeratu ma w ofercie wielu producentów.

To jeszcze nie koniec wariacji kolorystycznych. Konglomerat może zawierać dodatki w postaci brokatu lub drobinek szkła, zyskując połyskliwy efekt finalny. Również charakterystyczne użylenie jest odtworzone w sposób bardzo wierny i może przyjąć w zależności od odcienia bazowego kolor czarny, szary, biały, złoty, brązowy lub srebrny. Nie musimy decydować się również na wykończenie powierzchni z połyskiem, gdyż do dyspozycji mamy również mat, półmat, czy powierzchnię imitującą krople deszczu.

Zalety blatu z konglomeratu kwarcowego

Blat z konglomeratu kwarcowego to sposób na kamienny kuchenny look pozbawiony jednak wielu wad kamienia naturalnego. Co więcej, świetnie sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale również w łazience. Jest wytrzymały i elegancki, ale to nie wszystkie jego zalety.

• Blat z konglomeratu kwarcowego jest odporny na plamy - zdecydowanie konglomerat kwarcowy wykazuje się mniejszą chłonnością niż kamień naturalny. Oznacza to, że nie są mu straszne plamy po winie, herbacie lub kawie. Nie ryzykujmy jednak pozostawienia rozlanej cieczy przez całą noc na blacie, tylko lepiej od razu wytrzyjmy plamy szmatką. Szczególnie dbajmy o czystość jasnego konglomeratu.

• Wykazuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania - w składzie konglomerat kwarcowy ma żywicę, która dodaje mu elastyczności, dlatego trudno go uszkodzić.

• Gwarantuje bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością.

• Jest odporny na wysoką temperaturę sięgającą nawet 200 °C, dlatego z pewnością wytrzyma zestawienie garnka z gorącą zupą.

• Wykazuje niską absorpcję wody, co oznacza, że nie ulegnie gniciu, zalany cieczą.

• Możliwy jest wybór grubości blatu.

• Jest lekki - zapewnia ciężar mniejszy o 20% od kamiennych blatów. Ułatwia to montaż i transport blatów oraz likwiduje konieczność wzmocnienia konstrukcji mebli.

• Konglomerat kwarcowy występuje w bogatej kolorystyce, dlatego możemy wybrać wzór kamienia bądź jednolity kolor.

• Jest doskonałą alternatywą marmuru, który poprzez sporą miękkość chłonność niezbyt dobrze sprawdza się w postaci blatów kuchennych.

• Frezy, rowki i wycięcia są łatwe do wykonania, a wzór w tych miejscach zostaje zachowany.

• Umożliwia wykonanie blatu z bezspoinowymi łączeniami płyt. Uzyskamy w ten sposób blat bez widocznych łączeń.

• Blat z konglomeratu kwarcowego jest znacznie cieplejszy w dotyku niż naturalny kamień.

• Jest bardzo odporny na chemikalia i kwasy.

• Długi okres gwarancji - niektórzy producenci zapewniają gwarancję na blaty z konglomeratu kwarcowego sięgającą 25 lat.

Czy blat z konglomeratu kwarcowego ma wady?

Budowlańcy powtarzają, że nie ma materiału bez wad. Również konglomerat kwarcowy nie jest ich w zupełności pozbawiony. Najczęściej wymienianą jest brak możliwości zastosowania na zewnątrz, więc porzućmy pomysł o zjawiskowym blacie w kuchni letniej na tarasie. Jest to materiał słabo odporny na warunki atmosferyczne, a w szczególności promieniowanie UV. Do wad należy zaliczyć również wzór, który nie jest unikatowy, jak ma to miejsce w przypadku naturalnego kamienia oraz fakt, że możemy zamówić blat z konglomeratu kwarcowego o maksymalnej grubości 3 cm.

Pielęgnacja blatu z konglomeratu kwarcowego

Czym czyścić blat z konglomeratu? W zupełności wystarczy woda z dodatkiem delikatnego detergentu takiego jak mydło o odczynie naturalnym lub płyn do naczyń. Unikajmy natomiast silnych środków wykazujących właściwości żrące oraz preparatów z uziarnieniem, które mogłyby pozostawić zarysowania na powierzchni blatu. Powstałe zabrudzenia najlepiej czyścić od razu po ich powstaniu. Co ważne - blat nie wymaga impregnacji i od razu po montażu jest gotowy do użytkowania.

Autor
Konglomerat kwarcowy - sposób na trwały blat kuchenny?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...