Czym jest trawertyn?  

Trawertyn to kamień naturalny, a dokładniej wapienna składa osadowa, którego największe złoża znajdują się we Włoszech. Cechą charakterystyczną jest stosunkowa niska masa, co wynika z dużej porowatości kamienia. Jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu można go stosować na zewnątrz i wewnątrz budynków, ale wymaga impregnacji, aby na długo zachował swój piękny wygląd.

Trawertyn dobrze przewodzi ciepło, więc idealnie sprawdzi się jako wykończenie podgrzewanych podłóg. Ten kamień naturalny ma piękną, neutralną i ciepłą paletę barw, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach. Występuje w pięknych odcieniach: beżowego, brązowego i żółtego oraz czerwonego i szarego, chociaż te dwa ostatnie są mniej popularne. 

Trawertyn we wnętrzach - wady i zalety  

Trawertyn jest bardzo wytrzymałym materiałem, który pięknie się starzeje i z czasem zyskuje coraz szlachetniejszy wygląd. Stosunkowo duży wybór kolorów i piękny, naturalny wzór to pewność, że ten materiał może być zastosowany praktycznie w każdym pomieszczeniu, a jego doskonałe właściwości pozwalają na wszechstronne zastosowanie trawertynu na zewnątrz i w środku budynku. Dodatkowo trawertyn w razie zniszczenia, czy przebarwień można go łatwo odnowić.

Największą wadą trawertynu jest fakt, że jest to dosyć miękki materiał, co oznacza, że nie najlepiej nadaje się do kuchni (chłonie wilgoć), chyba że zostanie poddany odpowiedniej obróbce. Trzeba też pamiętać, że na tym kamieniu dość mocno widać różnego rodzaju zabrudzenia, a do jego czyszczenia należy używać wilgotniej ściereczki lub odpowiednich preparatów. Mimo to trawertyn świetnie sprawdzi się, jako kamień na ścianie, czy posadzka.

Jak wykorzystać trawertyn we wnętrzach?  

Trawertyn ma bardzo szerokie zastosowanie we wnętrzach ze względu na swoją wytrzymałość i pozostałe właściwości, które czynią go bardzo wdzięcznym materiałem. Można użyć go jako kamień na ścianie, aby wykończyć łazienkę, kuchnię, miejsce wokół kominka, czy nawet stworzyć piękną ścianę w salonie. To też bardzo dobry materiał na podłogi i do wykończenia schodów.

Pięknie się prezentuje w połączeniu z innymi neutralnymi kolorami lub kontrastującymi materiałami i kolorami, jednak najczęściej wykorzystywany jest we wnętrzach, gdzie króluje jasna paleta barw. Trawertyn stosowany jest przede wszystkim stosowany w klasycznych wnętrzach, ale tak naprawdę pasuje do każdego stylu - wystarczy dobrze zastosować go we wnętrzach i połączyć z odpowiednimi materiałami, aby zyskał bardziej nowoczesny charakter. Zawsze jednak wprowadza do pomieszczenia odrobinę szyku, nadając mu szlachetności.

Ciekawym rozwiązaniem są również płytki z trawertynu, które mogą mieć bardzo różne wymiary, a największym powodzeniem cieszą się te ogromne, które mogą mieć nawet 120 x 120 cm i pozwalają uzyskać spektakularny wręcz efekt. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również tynk imitujący trawertyn, czyli materiał wykończeniowy o bardzo wysokich walorach dekoracyjnych, ale trzeba pamiętać, że jest to tylko imitacja trawertynu, która pozwala uzyskać efekt o bardzo zbliżonym wyglądzie.

Trawertyn - cena materiału i robocizny  

Ceny trawertynu są bardzo zróżnicowane i różnią się w zależności od jego rodzaju i grubości. Cena materiału za m2 waha się od 80 do 300 zł. Niższy segment cenowy to przede wszystkim trawertyn płytki, a cena w zależności od ich grubości wynosi od 100 do 200 zł. Zdecydowanie droższe są slaby, które otrzymuje się poprzez pocięcie bloku kamiennego na plastry, co pozwala uzyskać popularne ostatnio płytki wielkoformatowe.

Slaby trawertynu kosztują nawet 550 zł za m2 i charakteryzują się najciekawszymi i najpiękniejszymi wzorami. Koszt robocizny za położenie trawertynu wynosi od 100 zł wzwyż, a im trudniejszy wzór lub bardziej skomplikowane miejsce położenia, tym wyższa cena robocizny. Koszt wykonania prac zależny jest również od wielkości inwestycji, regionu i renomy firmy.

Trawertyn - kamień naturalny, czy imitacja?  

Trawertyn naturalny jest trwalszy i dużo ładniejszy, ale też droższy. Można go zastosować, jako kamień na ścianie lub materiał do wykończenia podłóg. W aranżacjach wnętrz najczęściej wykorzystywany jest trawertyn w formie płytek, które mają różną wielkość i grubość, pozwalając na kładzenie materiału bez stosowania fug (wyjątek stanowi podłoga ogrzewana, która wymaga zastosowania specjalnych fug) i uzyskanie jednolitej, dużej powierzchni.

Płytki, imitujące trawertyn są zdecydowanie tańsze, ale wpływa to na ich jakość i wygląd. Nie są one tak trwałe, a dodatkowo wszystkie wyglądają dość podobnie, przez co duże powierzchnie wyglądają sztucznie i niezbyt estetycznie. Dodatkowo takie płytki mają mniej zastosowań i mniej możliwości wykończeniowych. To oznacza, że jeśli tylko budżet na to pozwala, to zdecydowanie lepszym wyborem jest trawertyn naturalny.

Zdjęcie otwierające artykuł: Interstone