Czy wnętrze o artystycznym wyrazie zarezerwowane jest wyłącznie dla osób o zasobnym portfelu? Zdecydowanie nie! Wszystko zależy od odrobiny wizualnego sprytu i twórczego podejścia. Rzeźbiarskie formy zaś są tu znakomitym wyborem, bo pomagają też zaznaczyć to, co kochamy w wystroju - indywidualizm właścicieli.
Rzeźbiarskie formy, czyli o czym mowa?
Temat to szeroki i różnorodny, dlatego trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Liczy się tu poniekąd subiektywne wrażenie - gromadzimy wokół siebie meble i dodatki, które przypominają rzeźby, i to w dowolnej skali. A przecież tradycja rzeźbiarska ma wiele obliczy. Chodzi tu więc zarówno o klasycyzm i epoki dawne, jak i więcej nowoczesności - od kubizmu i futuryzmu po abstrakcję.
Dochodzi do tego całe bogactwo faktur i uchwycenie procesu twórczego. Pozornie niedoskonałe formy rzeźbiarskie, jakby niemal wyniesione z warsztatu artysty, mają w sobie mnóstwo autentyzmu i odrobinę surowości - oba te aspekty są na wagę złota we współczesnych wnętrzach.
Od pałacowej klasyki po industrial i japandi
Niewątpliwym atutem rzeźbiarskich form jest ich różnorodność, dzięki temu można z powodzeniem dopasować te odpowiednie zależnie od dominującego stylu wnętrzarskiego:
- Styl klasyczny - zgodnie z konwencją najlepiej odnajdują się tu rzeźbiarskie formy inspirowane sztuką dawną. Dodają elegancji i wprowadzają szlachetną, artystyczną atmosferę.
- Styl nowoczesny - tu pole do popisu jest spore. Kształty inspirowane rzeźbą współczesną to oczywisty wybór, niemniej równie dobrze prezentują się bardziej monumentalne i rygorystyczne elementy kolumnowe - zwłaszcza z modnymi dziś ryflowaniami.
- Styl glamour - lubi nonszalancję i widowiskowość. Z jednej strony więc można postawić na klasyczne, pałacowe formy rzeźbiarskie, zwłaszcza wykonane z eleganckiego kamienia. Z drugiej - te bardziej współczesne, abstrakcyjne, ale koniecznie o wykończeniu na wysoki połysk.
- Styl industrialny - warto nawiązać do warsztatów artystów, które tak często urządzane są w przestrzeniach poprzemysłowych. Fantazja formalna, efekt surowości i kraftowości - mile widziane!
- Styl skandynawski - świetną propozycją są organiczne formy rzeźbiarskie o miękkich liniach, łagodnych kolorach, inspirowane naturą i wykonane z takich materiałów jak drewno, ceramika czy kamień. W wariancie japandi idealne będą produkty niszowe o rysach rzemieślniczych.
Rzeźbiarskie formy w meblach
Pora przejść od teorii do konkretów, czyli rzeźbiarskich form na przykładach mebli. Tu szczególnie wyróżniają się stoły o fantazyjnych podstawach - i to zarówno te o okrągłych blatach, jak i kwadratowych, prostokątnych czy owalnych. Siłą rzeczy jednak dla takiego mebla potrzeba okazałej jadalni! Dlatego warto też pamiętać o mniejszych elementach wystroju - zwłaszcza stolikach, które mogą mieć formę rzeźbiarskich postumentów. Inna propozycja? Świat półek i regałów ściennych. Falujące linie i nietypowe kompozycje konstrukcyjne błyskawicznie ożywiają wystrój.
Dodatki i dekoracje
Najprościej formy rzeźbiarskie wprowadzić za pomocą drobnych elementów - to zresztą idealny wybór na każdą kieszeń. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wazony, świeczniki, doniczki czy podstawy lamp. Samo oświetlenie to wprost morze inspiracji. Dostępne są geometryczne łamańce tworzące intrygujące kompozycje, ale też klosze o nietypowych kształtach - jak rodem z galerii sztuki współczesnej. Nie należy zapominać o nowoczesnych okapach zintegrowanych z oświetleniem. Taka praktyczna dekoracja może być główną gwiazdą aranżacji kuchni - zwłaszcza jeśli decydujemy się na model wyspowy.
Trzeba również wspomnieć, że rzeźbiarskie formy wcale nie muszą być… twarde. Nawet już nietypowe kształty i faktury poduszek dekoracyjnych mają w sobie mnóstwo artystycznego uroku. Zresztą rzeźbiarskie abakany, czyli znak rozpoznawczy jednej z najwybitniejszych polskich artystek Magdaleny Abakanowicz, wykonane są przecież z tkanin.
Sztuka reliefu
Choć o rzeźbach myślimy przeważnie w kategoriach samodzielnych obiektów przestrzennych, to mają też one bardziej „spłaszczoną” wersję. Reliefy, inaczej płaskorzeźby, znane są od starożytności i w sztuce, i w dekoracji wnętrz. Współcześnie zresztą wszelkie dekory 3D obficie czerpią z tej tradycji. Spotkamy je przede wszystkim na frontach mebli, takich jak okazałe bufety czy mniejsze szafki i komody. Reliefy to także bardzo dziś popularny sposób zdobienia materiałów wykończeniowych - zwłaszcza płytek ceramicznych czy odświeżonych wersji boazerii i innych okładzin ściennych.
Zdjęcie otwierające artykuł: Westwing Collection