Ceramika łazienkowa projektowana przez designerów to niekiedy prawdziwe dzieła sztuki, ekstrawaganckie i szokujące, o zaskakującej formie. Reprezentacyjne, ręcznie formowane i malowane sanitariaty są niepowtarzalne, ale właściwie wyeksponujemy je tylko wtedy, gdy do dyspozycji mamy duży metraż. Upchnięte w kąt tracą urok.

Chociaż popularny jest dziś eklektyzm, urządzenia sanitarne wybierajmy raczej w tym samym stylu (jedynie umywalka nie musi być od kompletu). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by charakterem kontrastowały one z innymi elementami wnętrza łazienki.

Wśród materiałów na urządzenia sanitarne w dalszym ciągu rządzi ceramika, ale coraz częściej stawiamy na tę kolorową, z deseniem i uszlachetniającymi powłokami, które nadają jej połysk. Urządzenia z wyższej półki przeważnie mają gładkie szkliwo, które zapewnia szczególną higienę. Na supergładkiej powierzchni o właściwościach hydrofobowych woda zbiera się w duże krople i spływa wraz z zanieczyszczeniami, więc nie tworzy się osad. Tańsze sanitariaty nie zawsze mają gładkie szkliwo, te które je posiadają są droższe o ok. 30% od pozostałych. Ekskluzywna ceramika może mieć szkliwo wzbogacone w srebro, które hamuje rozwój drobnoustrojów.

   
Umywalka z ceramiki w połączeniu z baterią, z której woda wypływa jak ze źródła, dają niesamowity efekt. Cena: ok. 2500 zł (fot. Villeroy & Boch)   Szklana umywalka blatowa sprawi, że codzienne korzystanie z łazienki nigdy nie zmieni się w rutynę. Cena: ok. 4000 zł (fot. Kohler)   Minimalistyczna umywalka harmonijnie komponuje się z nowoczesnymi łazienkami. Cena: ok. 1500 zł (fot. Bette)

Kupując zestaw sanitariatów, zaopatrujmy się w jednej firmie, a zamówienie składajmy kompleksowo - urządzenia pochodzące z tej samej partii nie będą różnić się odcieniem.

Oryginalna umywalka, kontrastująca z resztą ceramiki to modne rozwiązanie. Ciekawe propozycje znajdziemy niemal w każdym stylu. Dobieranie tej właściwej może być wielką frajdą. Warto postawić na niecodzienny design, a oprócz tego na dobrą markę. Są modele proste geometryczne, ale też historyzujące, nawiązujące formą do konkretnych epok, dzięki czemu mycie rąk może być niecodziennym przeżyciem. Umywalka zajmuje coraz bardziej eksponowane miejsce w naszych łazienkach - staje się punktem odniesienia dla reszty aranżacyjnych elementów. Jeśli ma być naprawdę wyjątkowa, wybierzmy ją na samym początku, a następnie z umiarem dobierajmy kolejne sprzęty. To pozwoli uniknąć niefortunnego zestawienia.

Wśród materiałów obok tradycyjnej ceramiki znajdziemy stal nierdzewną, akryl, szkło, drewno, kamień i kompozyty mineralne. W łazience idealnie sprawdza się trwały, niechłonący wody i odporny na zabrudzenia granit. Można zrobić z niego zarówno misę, jak i blat pod umywalkę. Interesująco wyglądają misy z barwnego onyksu.

Do wyboru mamy wiele kształtów mis: od prostopadłościennych brył po bardziej oryginalne, np. w kształcie połówki kuli, przypominające walec lub nieregularne.

 
Kuliste sanitariaty z dekoracją wykonaną techniką sitodruku łączą w sobie piękno i funkcjonalność - są ozdobą łazienki (fot. Coram)   Ta ława kryje w sobie ceramiczną toaletę, widoczną tylko wtedy, gdy pokrywa jest podniesiona. Cena: ok. 11 000 zł (fot. Villeroy & Boch)

Praktycznym rozwiązaniem jest umywalka z blatem, na który można odkładać podręczne przedmioty i kosmetyki. Dla wygody warto także wybrać szafkę podumywalkową z relingiem na ręcznik. Urządzenia sanitarne można łatwo dostosować do potrzeb osoby mniej sprawnej - coraz więcej firm oferuje specjalne linie atrakcyjnych produktów w różnej stylistyce.

Sedes coraz rzadziej występuje sam, standardem jest obecnie stowarzyszanie go z bidetem, jeśli tylko pozwala na to wielkość łazienki (w małej bidet może zastąpić zainstalowanie przy sedesie baterii bidetowej). Pisuar także umieszczamy w strefie sanitarnej, czyli w pobliżu sedesu i bidetu.

Obecnie sedes i bidet to urządzenia śmiało demonstrowane, o modnej formie, w różnym stylu: oprócz tradycyjnych są bardzo oryginalne i futurystyczne - w kształcie sześcianu, odwróconego stożka czy kuli. Coraz częściej wykonane są z ceramiki urozmaiconej ornamentem lub w niestandardowym kolorze.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Kohler