Najczęstszy pomysł na aranżację pokoju kąpielowego - wolno stojąca wanna na środku i reszta ceramiki pod ścianami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by odejść od tego schematu - umywalkę odsunąć od ściany, a sedes i bidet podwiesić na konstrukcji podtynkowej.

Choć w pokojach kąpielowych w centrum zwykło się umieszczać wannę, nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast niej wyeksponować inne ciekawe urządzenia: umywalkę (a) albo sedes i bidet (b), wszak ich używamy najczęściej. Właśnie dlatego coraz popularniejsze jest stawianie ich po środku dużej łazienki. Wymaga to trochę odwagi i przede wszystkim pięknej ceramiki sanitarnej, która zasługuje na to, by właśnie ją ustawić na głównym miejscu.

 
 a) Ceramika Paradyż    b) Kludi

Pamiętajmy, że odległość sedesu od pionu kanalizacyjnego nie może być większa niż 120 cm, bo inaczej odpływ nie będzie miał odpowiedniego spadku. W przypadku umywalki maksymalna odległość to 3 m.

   
Ceramiczny pisuar zawieszony na ścianie. Cena: ok. 3000 zł (fot. Duravit)   Komplet urządzeń sanitarnych w kształcie kuli z dekoracją z sitodruku pasuje zarówno do wnętrza klasycznego jak i nowoczesnego (fot. Coram)   WC kompakt z deską wolno opadającą w oryginalnym czerwonym kolorze. Cena: ok. 3500 zł (fot. Roca)

Warto dostrzec też zalety tak modnych ostatnio bidetów i sedesów podwieszanych. Dzięki nim łazienka wyda się bardziej przestronna i znacznie łatwiej będzie utrzymać ją w czystości. Podwieszenie sanitariatów wymaga konstrukcji podtynkowej (powodującej minimalne zmniejszenie łazienki).

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Marmorin