Martyna i Rafał mieszkali na Ursynowie. Kiedy podjęli decyzję o przeprowadzce z bloku do własnego, wymarzonego domu, brali pod uwagę działki nieopodal Piaseczna i właściwie na jedną z nich byli już zdecydowani. Los jednak zarządził inaczej.

Znajomi zaprosili ich na parapetówkę do nowo wybudowanego domu na pięknej działce w pobliżu Warszawy. Kiedy przyjechali na miejsce, byli zauroczeni - otoczenie lasu, cisza i spokój, wygodny szlak komunikacyjny w pobliżu sprawiły, że lokalizacja wydała się idealna! Okazało się, że są jeszcze wolne działki, nie dość że większe od tych, które oglądali do tej pory, to w tej samej cenie. Decyzja zapadła jednogłośnie i ze skutkiem natychmiastowym.

 
Salon.
Oświetlenie halogenowe dyskretnie ukryto pod obudową wentylacji, gdzie znajduje się rozprowadzenie ciepła z kominka. Gospodarze nie gromadzą drewna w domu. Potrzebne kawałki przechowują w drewnianym koszu.
  Królują tu naturalne materiały: czerwona cegła, drewno, skóra. Deski Chapel Parket oraz miodowa pufa NAP ocieplają przestronne pomieszczenie. Poduchy i pled "oswajają" zimną skórę kanapy.

- Budowa domu to nie jest prosta sprawa. Człowiek musi się nauczyć wielu rzeczy, a cierpliwość zostaje poddana próbie - wspomina Martyna. - Przewinęło się tu chyba z osiem ekip budowlanych i każda po poprzedniej coś poprawiała. Ale dziś złe wspomnienia zatarły się w obliczu efektu, jaki udało się osiągnąć. Gdy zdarza nam się spokojny wieczór, kiedy siedzimy razem przy kominku, patrząc w płomienie, albo kiedy czytam w sypialni książkę, spoglądając na zieleń za oknem, nie zamieniłabym tego domu na żaden inny. To nasze wspólne dzieło!

Biało-czarna jadalnia   Bielona cegła w kuchni
Jadalnia.
Jest oddzielona od kuchni niskim murkiem z białych cegieł. Gres na podłodze ułożono w klasyczny wzór szachownicy to kolekcja Marmi Moderni firmy Nowa Gala. Białe krzesła i czarny stół konsekwentnie zachowują układ kolorystyczny podłogi.
  Kuchnia.
Cegła w kuchni? I to nad blatem? Pomysł wydawał się ryzykowny, więc w najbardziej narażonych na zabrudzenie miejscach osłonięto ją szkłem. I tak bielona cegła stała się jednym z najbardziej efektownych elementów kuchni.
Fronty kuchennych szafek zostały wykonane z mdf'u lakierowanego i przecieranego (metoda postarzania). Czarny granitowy blat kontrastuje z bielą zabudowy, komponując się jednocześnie z parapetami wykonanymi z tego samego kamienia.

- Pomimo tego, że mieliśmy w głowach jakiś zarys i kilka pomysłów na wnętrze, stwierdziliśmy, że potrzebny nam będzie ktoś, kto z tych oderwanych od siebie idei stworzy całość, podpowie, jak połączyć ze sobą materiały, jak dobrać i ułożyć, by stylistycznie nic się ze sobą nie gryzło - mówi Rafał. - Przez przypadek (kolejny, który wyszedł nam na dobre) poznaliśmy Kasię Mertę-Korzniakow. To za jej sprawą powstał oryginalny kominek.

Sama projektantka jest bardzo dumna z efektu i z tego, że udało jej się przekonać właścicieli do pomysłu, który wydawał się nietypowy i trudny do wykonania.

Cegła w kuchni - stylowa zabudowa   Cegła w kuchni - murowana zabudowa sprzętu AGD
Cegła w kuchni.
Wszystkie cegły wykorzystane we wnętrzu pochodzą z rozbiórki. W kuchni wykorzystano je do obudowania sprzętów AGD - piekarnika, kuchenki mikrofalowej, lodówki oraz półek na wino. Murek z pomalowanej na biało cegły oddziela też kuchnię od jadalni. 

- W planach był zwykły kominek obłożony cegłą nieco powyżej paleniska, zwieńczony drewnianą belką stanowiącą półkę, a powyżej (do samego sufitu ) obudowany płytą gipsowo-kartonową i pomalowany. Projekt ten nie wykorzystywał w pełni możliwości, jakie dawała wysokość pomieszczenia. Kominek w pierwotnej postaci byłby niemal niewidoczny i karykaturalnie nieproporcjonalnie mały. Chwilę trwało, zanim udało mi się przekonać właścicieli do tego pomysłu, wytrwale podsyłałam rysunki i zdjęcia. I udało się. Efekt zdecydowanie był wart wysiłku! - opowiada architektka.

Małżeńska sypialnia - biel i fiolet   Małżeńska sypialnia - biel i fiolet   Ceglana ściana na klatce schodowej
Sypialnia.
Największą zaletą tego pokoju jest duże okno z widokiem na ogród. Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych na ścianie naprzeciwko łóżka dekoruje sypialnię i jest miejscem na podręczną biblioteczkę.
 
Na drugim poziomie.
Deski podłogowe łączą salon na parterze z przedpokojem i klatką schodową. Dzięki balustradzie z hartowanego szkła jest zachowana spójność cegieł na kominie i ścianach na piętrze.

Historia cegieł zaczęła się od przeglądania magazynów wnętrzarskich. - Spodobały nam się cegły we wnętrzach, bo wprowadzają klimat i ciepło. Jednak na początku myśleliśmy o białych... - wspomina Martyna. Te, które obecnie zdobią salon, korytarz na górze oraz kuchnię, przyjechały aż spod Nowego Sącza, z rodzinnych stron Rafała, a pochodzą z rozbiórki starej fabryki. Jak mówią właściciele, ich "dusza" przejawia się nie tylko w samym fakcie, że są bardzo stare, ale i wykonywane ręcznie, na niektórych wręcz widać odciski palców!

W kuchni, która z założenia miała być jasna, w stylu prowansalskim, również są pomalowane cegły. Projektantka zaproponowała oddzielenie jadalni murkiem, by blat roboczy nie był widoczny, kiedy siedzi się przy stole. Ceglanymi ściankami zostały także obudowane sprzęty AGD - piekarnik, mikrofalówka, lodówka.

Łazienka przy sypialni   Nowoczesna łazienka w brązie   Nowoczesna łazienka w odcieniach brązu
Łazienka rodziców.
Jest miejscem całkowicie prywatnym, wchodzi się do niej bowiem wprost z sypialni. Utrzymana w brązowo-beżowej tonacji ma jasne ściany i ciemniejsza podłoga wyłożoną płytkami Aparci Wood. Szafki w ciemnej okleinie wykonano na zamówienie.

Czarne i białe kafle gresu podkreślają stylowy klimat wnętrza. Podobnie jak podłogi z naturalnych desek bielonego dębu w salonie i korytarzu. Proste, jasne schody bez balustrad są wykończone tym samym drewnem co podłoga i stanowią ciekawą linię przecinającą salon. Szklana balustrada na antresoli nie konkuruje z cegłami na kominie i ścianach.

Sypialnia została celowo zaprojektowana na dole, w najbardziej wyizolowanej przestrzeni domu. Z niej wchodzi się do małżeńskiej, dużej łazienki. Pokoje dzieci oraz pokój gościnny umiejscowione są na piętrze. - Nawet jeżeli mamy gości, którzy zostają na noc, to korzystają z łazienki na górze, a my zawsze mamy swój azyl - mówi Martyna. Dzięki dużym oknom w sypialni jest mnóstwo światła, a widok koi zmysły. To tu Martyna najchętniej oddaje się lekturze ulubionych książek.

Kolorowa łazienka dla dzieci   Dziecięca łazienka na poddaszu
Łazienka dzieci.
By rozjasnić przestrzeń, dość trudną do aranżacji poprzez skosy i okno połaciowe, zdecydowano się na białe płyki Steuler Design Stripes and More. Optycznie łączą się z białymi skośnymi ścianami i są doskonałym tłem dla kolorowych elementów: wielobarwnych dekorów płytkowych, czerwonej szklanej umywalki, czy dodatków.

Martyna i Rafał nie mieli określonego stylu, w jakim miał być urządzony ich dom. Wiedzieli, że nie może być bardzo nowoczesny, zimny i typowo minimalistyczny. Powściągliwość zastosowali w kolorze, stawiając na uniwersalne i naturalne barwy - cegła i drewno z pewnością nie ulegną kaprysom mody. Okna salonu wychodzące na południowy wschód, pomimo rozmiarów nie dają tyle światła, ile życzyłaby sobie Martyna, która uwielbia jasne i słoneczne pomieszczenia. Stąd jasne ściany oraz podłoga. Kominek pozostaje w centrum uwagi.