Zamknięte wkłady kominkowe z szybą oddzielającą komorę, w której spala się drewno, to urządzenia o dość szerokim polu zastosowań. To urządzenia dekoracyjne, jednocześnie dają ogień bezpiecznie zamknięty za szybą i przyjemnie ogrzewający salon (bo tu najczęściej montuje się wkłady) i ewentualnie sąsiednie pomieszczenie.

Kominek Nadia 14 z systemem dystrybucji gorącego powietrza, KRATKI.PL Narożny wkład kominkowy KDF ECO
iLINE 5183 LH Koperfam
Kominek Nadia 14 z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP), idealny do domu z mechaniczną wentylacją z odzyskiem ciepła, wykonany ze stali kotłowej, moc 6,5–17 kW, KRATKI.PL, 4400 zł Narożny wkład kominkowy KDF ECO iLINE 5183 LH, do palenia ciągłego, z panoramicznym przeszkleniem, drzwiczki paleniska otwierane do góry, z funkcją blokady, umożliwiającej ich otwieranie na bok (np. do mycia szyby), KOPERFAM, 9960 zł

Jeśli kominek ma być po prostu ozdobą, mamy duży wybór modeli różniących się wielkością i typem - kominki narożne, dwustronne, z szybą giętą lub panoramiczną. Najpopularniejsze jednak są urządzenia o prostych drzwiczkach - otwieranych na bok lub unoszonych do góry. W drzwiczkach stosuje się specjalne grube szkło żaroodporne, które wytrzymuje wysoką temperaturę w komorze spalania (może tam być nawet 600 stopni C).

Gdy z kominka korzystamy okazjonalnie, jego moc ma drugorzędne znaczenie, choć warto na nią zwrócić uwagę - zamontowanie urządzenia o dużej mocy w niewielkim pomieszczeniu nie jest najlepszym pomysłem, bo po rozpaleniu ognia w pokoju będzie zbyt gorąco.

Aquario O12 to kominek z płaszczem wodnym KRATKI.PL Kominek stalowy Stûv 22, KOMINKI KOZŁOWSKI
Aquario O12 to kominek z płaszczem wodnym, spełniający wysokie normy energooszczędności, wykonany ze stali kotłowej o gr. 5 mm, komora spalania wyłożona materiałem akumulującym ciepło, moc 8–16 kW, KRATKI.PL, 5100 zł Kominek stalowy Stûv 22, drzwiczki z bardzo wąską ramą, silikonowa uszczelka sprawia, że wkład jest bardzo szczelny, spełnia wymagania stawiane domom budowanym w technologii pasywnej, KOMINKI KOZŁOWSKI, od ok. 17 000 zł

Mocny kominek do grzania

Wkłady kominkowe wyposażone w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) pozwalają dogrzewać pomieszczenia odleglejsze od miejsca, w którym płonie ogień. Umożliwia to system kanałów, którymi do wnętrz dostarczane jest powietrze ogrzane przez wkład - mamy tu kratki w suficie (anemostaty), którymi napływa ciepło.

Powietrze może przemieszczać się wykorzystując zjawisko konwekcji, czyli unoszenia się cieplejszego gazu do góry. W ten sposób powstaje system grzewczy niewymagający zasilania prądem. Nie sprawdzi się on jednak w dużych domach, w nich lepiej zastosować napędzaną elektrycznie turbinę, która "przepompuje" powietrze nawet w dalsze części domu.

Narożny wkład kominkowy Sparke VARM FH, TiM KOMINKI Stalowy wkład kominkowy NEOFOCUS
1500 Koperfam
Narożny wkład kominkowy Sparke VARM FH, w technologii dwupłaszczowej - korpus wykonany jest ze stali, a komora spalania wyłożona szamotem, który zapewnia dobrą akumulację ciepła, TiM KOMINKI, 8900 zł Stalowy wkład kominkowy NEOFOCUS 1500, szer. 150 lub 180 cm i wysokości 35 cm, wykonany ze stali, dostępny w wersji na drewno lub jako kominek gazowy (moc nominalna wkładu na drewno 7 kW, w wersji zasilanej gazem ziemnym 22 kW), KOPERFAM, 28 500 zł

Kominki z płaszczem wodnym natomiast pozwalają zasilać gorącą wodą kaloryfery i w ten sposób wydajnie ogrzewać cały dom. Płaszcz wodny to podwójne ścianki wkładu, między którymi krąży woda, ogrzewając się od ciepła spalanego w kominku drewna. Obieg ciepłej wody z kominka można włączyć do instalacji grzewczej, dzięki czemu zasili ona kaloryfery.

Przy doborze urządzeń z DGP i płaszczem wodnym bardzo istotna jest moc, bo pozwala określić, jaką powierzchnię da radę ogrzać dany kominek - przyjmuje się, że 1 kW mocy nominalnej wkładu wystarcza do ogrzania 10 m² domu.

Wkład I 530 FL BP Jøtul wykonany z żeliwa Wkład kominkowy
Scan DSA 12 Jøtul
Wkład kominkowy Scan DSA 12 Jøtul, dwustronny, wykonany ze stali kotłowej, moc 9 kW, samooczyszcząca szyba, JØTUL, 11 700 zł Wkład I 530 FL BP Jøtul wykonany z żeliwa, ma samoczyszczącą szybę, może być wyposażony w dystrybutor gorącego powietrza, masy akumulacyjne, wymiennikowy płaszcz wodny, ramy ozdobne i dodatkową szybe, JOTUL, 4900 zł

Kominek: żeliwny lub stalowy

Kominki produkuje się z żeliwa lub stali. Żeliwne są bardzo ciężkie, ale dobrze i długo trzymają ciepło. Wkłady takie miewają często rustykalne zdobienia, ale nie brakuje urządzeń żeliwnych o nowoczesnej stylistyce.

Korpusy wytwarzane ze stali kotłowej są znacznie lżejsze. Z reguły mają węższe ramki w drzwiach, a co za tym idzie, większe przeszklenia. Stal wykorzystuje się do produkcji kominków z płaszczem wodnym.

Wkład kominkowy Stúv Micro Mega KOMINKI KOZŁOWSKI Trójstronny wkład kominkowy Chazelles Designe D1000 EPI, TiM KOMINKI
Wkład kominkowy Stúv Micro Mega, dekoracyjny, z podnoszoną do góry szybą i komorą o zakrzywionej formie, w której drewno można układać pionowo, (to rozwiązanie pozwala wygodnie dokładać drewna, a okazjonalnie - piec kiełbaski nad ogniem), wkład ze stali kotłowej, KOMINKI KOZŁOWSKI, od ok. 20 000 zł Trójstronny wkład kominkowy Chazelles Designe D1000 EPI, wykonany ze stali, z wkładem szamotowym akumulującym ciepło i systemem czystej szyby, wszystkie trzy szyby podnoszone do góry, jest też możliwość otwarcia szyb bocznych do umycia, TiM KOMINKI, 20 500 zł

Szyba bez sadzy

Część wkładów ma rozwiązanie chroniące szybę przed zabrudzeniem. Doprowadzane do kominka powietrze jest w nich kierowane tak, by oddzielało powierzchnię szyby od płomieni, dymu i sadz. W innych modelach montowane są szyby samoczyszczące, powlekane tlenkiem chromu, który pozwala dopalać sadzę na powierzchni szkła - to rozwiązanie znane z piekarników (zwane pyrolizą).

W domu i w bloku

Wkładu kominkowego nie można zamontować gdziekolwiek. Musi być podłączony do komina, którym będą odprowadzane spaliny. Po drugie, do komory trzeba kanałem nawiewnym doprowadzić powietrze. Kanał powietrzny prowadzi się zwykle w podłodze. Z obu tych względów najlepiej, gdy montaż kominka zaplanujemy już na etapie projektowania domu.

Wkład z płaszczem wodnym Maja 12 DECO, KRATKI.PL Kominek Fondis V80L, TiM KOMINKI
Wkład z płaszczem wodnym Maja 12 DECO, wykonany z łączonych tworzyw - żeliwa i stali kotłowej, o mocy 6-15 kW, KRATKI.PL, 2684 zł Kominek Fondis V80L, z wielopunktowym doprowadzeniem powietrza i systemem czystej szyby, drzwiczki zamykane w dwóch punktach, co gwarantuje szczelność wkładu, wyposażone w tzw. zimną rączkę, TiM KOMINKI, 9060 zł

Osoby, którym marzy się kominek w domu wielorodzinnym, mogą mieć z tym problem ze względu na przepisy. Dopuszczają one bowiem montaż wkładów kominkowych tylko w niskich domach, w których istnieją odpowiednie przewody kominowe i wentylacyjne. Dość restrykcyjnie określają też wielkość pomieszczeń, w których może stanąć kominek. A finalnie i tak pozostawiają decydujące słowo administracji lub wspólnocie mieszkaniowej.