Pożółkły kaloryfer z łuszczącą się farbą to wątpliwa ozdoba. Można wymienić go na nowy, jednak znacznie taniej będzie pomalować. Przeczytaj, jak to zrobić, by wyglądał jak nowy!

Modyfikowana emalia akrylowa Śnieżka do kaloryferów tworzy trwałe, odporne na działanie wysokich temperatur powłoki, a pomalowane nią elementy nie żółkną z czasem.
Lakier Śnieżka Multispray - DO KALORYFERÓW - wymalowania są odporne na temperatury do 80°C, a jedno opakowanie wystarcza na pokrycie około 3 m2 powierzchni. Lakier tworzy gładkie, twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne powłoki. Jego formuła zabezpiecza malowane przedmioty przed żółknięciem.

Za odnawianie grzejników najlepiej zabrać się zanim na dobre rozpocznie się sezon grzewczy, bo farb nie należy nanosić na rozgrzane powierzchnie. Jeśli jednak przegapiliśmy ten moment, nie wszystko stracone. Zamiast czekać do wiosny, zakręćmy kaloryfer na czas malowania.

Jak zwykle przy malowaniu kluczem do sukcesu jest staranne przygotowanie podłoża i właściwy dobór farby. W przypadku malowania kaloryfera warto się zaopatrzyć w specjalne farby do elementów instalacji centralnego ogrzewania. Tylko takie dadzą nam pewność, że farba jest odporna na działanie wysokiej temperatury i nie odpadnie albo nie zżółknie po jednym sezonie. Szkoda byłoby naszej pracy!

Jak pomalować kaloryfer?

  1. Przed malowaniem kaloryfery muszą być suche, oczyszczone z kurzu i wszelkich zabrudzeń. Jeśli występują ogniska rdzy, drucianą szczotką usuwamy je do czystego metalu. Dla przyspieszenia pracy możemy użyć szczotki montowanej do wiertarki. 
  2. Po oczyszczeniu kaloryfera dokładnie obejrzyj starą powłokę malarską. Jeśli farba się łuszczy, usuń ją be litości (tu też niezastąpiona będzie druciana szczotka). Potem cały kaloryfer przetrzyj papierem ściernym i dokładnie odpyl.
  3. Dopiero teraz możesz sięgnąć po wałek lub pędzel z miękkim włosiem. Pamiętaj, żeby przed malowaniem dokładnie wymieszać emalię! Potem nałóż pierwszą jej warstwę na kaloryfer i ewentualnie rury doprowadzające wodę.
  4. Najlepszy efekt dekoracyjny daje dwukrotne malowanie emalią, ale zanim zaczniesz nanosić drugą warstwę farby, pierwsza musi wyschnąć. Zwykle należy wiec odczekać około 4 godzin, choć w niskich temperaturach farba może schnąć poczekać nieco dłużej. 
  5. Po zakończeniu malowania powłoka uzyskuje pełną wytrzymałość mechaniczną po około 24 godzinach.

Gdzie pędzel nie może tam... spray da radę

Malowanie kaloryfera bywa dość karkołomne. Zakamarki, do których trudno dotrzeć wałkiem lub pędzlem, możemy łatwo i szybko pomalować lakierem do kaloryferów w sprayu.  

źródło i zdjęcia: FFiL Śnieżka SA