Mieli projekt domu, ale bez...architekta!

Klienci zgłosili się do zaprzyjaźnionej pracowni z projektem popularnego obecnie domu gotowego. Poddali bryłę niewielkim modyfikacjom i szukali kogoś, kto zajmie się zaprojektowaniem i wykończeniem wnętrza. Wcześniej widzieli w internecie zdjęcia z kilku już gotowych realizacji podobnego domu i dzięki temu dokładnie wiedzieli, czego nie chcą.

Salon z wysokim sufitem

Zdecydowanie nie chcieli fajerwerków, niepraktycznych udziwnień czy ekstrawaganckiej kolorystyki. Stawiali na stonowane kolory i naturalne materiały. Dzięki temu ogólne założenia zostały szybko określone.

Największe wyzwanie w urządzaniu domu - schody

Najwięcej rozterek dostarczyły schody biegnące przez środek salonu. Na wszystkich powstających wizualizacjach schody i barierka biegnąca zarówno wzdłuż nich, jak i wokół antresoli, dominowały nad wnętrzem.

Schody ze szklaną ścianką

Ostatecznie za namową architektów zdecydowali się na najbardziej przejrzyste rozwiązanie, czyli szklaną barierkę mocowaną w szynie wzdłuż antresoli i do stalowej, czarnej wangi schodów. I to właśnie ona gra teraz główną rolę, ale w dyskretny sposób. (Schody i barierka firma: Milowy krok).

Charakter domu - czarne detale i przesuwne drzwi

Czarny stał się też w tym stonowanym, ciepłym wnętrzu kolorem kontrastowym. Pojawia się w lampach technicznych i dekoracyjnych, tapicerce krzeseł, ale też w jako kolor ramy potężnych przesuwnych drzwi (firma RenoReno) oddzielających salon od strefy gościnnej (łazienki i sypialni).

Drewniane drzwi przesuwne

To właśnie te drzwi są jedną z "ekstrawagancji", na którą udało się namówić architektom klientów. Ich rola jest jednak bardziej ozdobna niż funkcjonalna. Raz na jakiś czas, kiedy do właścicieli przychodzą rodzina czy znajomi, pozwalają bowiem odseparować część dzienną od gościnnej. Pełnią za to kapitalną funkcję jako detal tworzący styl wnętrza. Długa, "nudna" ściana biegnąca przez całą długość salonu została rozcięta potężnymi pionowymi płaszczyznami, doskonale harmonizującymi z pomieszczeniem.

Różowa sypialnia sercem domu

Pokojem, którego styl w zdecydowany sposób odbiega od charakteru całego wnętrza, jest sypialnia. Już od samego początku wiadomo było, że akurat to pomieszczenie ma być inne - bardziej klasyczne. Architekci przedstawiali coraz to odważniejsze pomysły, aby na końcu zaproponować kolor różowy jako dominujący. Był to strzał w dziesiątkę.

Sztukateria w sypialni

Do wysokości metra położono na ścianie listwy (Orac) imitujące klasyczne kasetony, pozostałą jej powierzchnię pokryła zaś różowa tapeta z Cole&Son. Tapetą i listwami zostały również oklejone drzwi do garderoby (firma Asilo, model Discret), które dzięki temu niejako zniknęły z przestrzeni sypialni. Dało to przyjemne wrażenie, tym bardziej że z sypialni wychodzą zwykle niejedne drzwi do pozostałych pomieszczeń, jak garderoba czy łazienka. Sprytnym zabiegiem właściciele "pozbyli się" przynajmniej jednych. 

Podział łazienek na strefy

Projekty łazienek kontynuują główne założenia. Duże pomieszczenie głównej łazienki zostało podzielone na dwie części, a granicę miedzy nimi wyznaczają wykorzystane przez architektów materiały.

Łazienka w drewnie

Strefa umywalki i wanny została obłożona deskami nawiązującymi kolorem do tych znajdujących się w reszcie budynku. W strefie prysznica i toalety znalazły się zaś gładkie jasne płyty. Nie ma ekstrawagancji, jest za to przytulnie, minimalistycznie, dzięki czemu łazienka stała się jednym z ulubionych pomieszczeń domowników.

Minimalistyczna łazienka

 

Autor
Nowoczesny dom w Piasecznie
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....