- Kochamy ten dom. Nie zmienilibyśmy w nim ani jednej rzeczy - mówi właściciel domu. Budynek ma trzy sypialnie, ogromny pokój dzienny połączony z niewielką kuchnią i łazienkę z widokiem na przyrodę i dodatkowym prysznicem pod chmurką. Główna sypialnia znajduje się na parterze, a przez jej trzy przeszklone ściany można podziwiać przyrodę. - Kiedy tu śpię, czuję się jak na kempingu - mówi właściciel.

Dom stojący pośród gór nazwano Flying Star Residence. To dlatego, że przez ogromne panoramiczne okna można nocami oglądać spadające gwiazdy.

Od wyprawy narciarskiej po budowę rezydencji

Edwin Ugorowski z Designer Partnership zaprojektował wiele podobnych domów w tej okolicy, wokół miasta Bozeman w Montanie. Ten projekt naszkicował, gdy w trakcie jednej ze swoich wypraw narciarskich w kanionie Bridger zaczęli z przyszłym wykonawcą podziwiać widoki, góry i dziką przyrodę Montany. - Rysując na śniegu stworzyliśmy zarys budynku, który miał wpasować się w tutejszą przyrodę - mówi architekt.

Dom zbudowano z solidnych materiałów: kamienia, stali i drewna. Z wnętrza można podziwiać góry i sławne niebo nad Montaną, które tutaj wydaje się większe niż w innych miejscach na świecie.

Przeszklone ściany głównym atutem rezydencji

- Szkło to niemal 65 proc. zewnętrznych ścian tego domu - mówi Donovan Savage z firmy Montana Sash & Door, wykonawca przeszklonych fasad. - Decyzja, którego dostawcę systemów wybrać, nie była łatwa. Zaczęliśmy od długiej listy i stopniowo z różnych względów odrzucaliśmy kolejne opcje. Właściciel w końcu wybrał się na kilka wycieczek, żeby na żywo obejrzeć najlepsze rozwiązania. Ostatecznie wybraliśmy systemy Reynaers Aluminium i już na etapie projektowym architekt współpracował właśnie z inżynierami tej firmy - dodaje Donovan.

Przez dwa lata od wybudowania rezydencji szklane ściany sprawują się bez zarzutu - zimą chronią przed utratą ciepła, latem przed upałem z zewnątrz, a dzięki wąskim aluminiowym ramom nie ograniczają widoków.

W fasadzie zamontowano składające się z sześciu paneli i mające w sumie ponad 12 metrów długości przesuwne drzwi Hi-Finity firmy Reynaers Aluminium, opracowane z myślą o energooszczędnym budownictwie.

Domownicy są zachwyceni pięknymi widokami, bo Hi-Finity umożliwia tworzenie ogromnych przeszkleń przy bardzo wąskich ramach. Doskonałej jakości rozwiązania Reynaers Aluminium umożliwiają komfortowe, łatwe otwieranie nawet tak dużych i ciężkich modułów (nawet do 750 kg).

Rezydencja w amerykańskich górach z włoskim designem

Pomieszczenia są bardzo duże, wysokie i fantastycznie doświetlone, dzięki czemu można było się zdecydować na ciemne i intensywne kolory. Kolorystyka, dywany, drewno i ciepłe oświetlenie sprawiają, że domownicy zawsze czują się tu przytulnie.

Choć to dom w sercu dzikiej przyrody w Stanach Zjednoczonych, można tu podziwiać m.in. włoski design,na przykład fotele zaprojektowane przez braci Campana, sofę On the Rocks włoskiej marki Edra czy superwygodną, skórzaną kanapę firmy Baxter. Minimalizm łączy się tutaj z odważnym stosowaniem koloru i wszechobecnymi, nowoczesnymi dziełami sztuki.

W rezydencji Flying Star oprócz drzwi przesuwnych Hi-Finity wykorzystano również systemy drzwiowe i okienne, które spełniają standardy certyfikatu Swiss Minergie (budownictwo energooszczędne), co m.in. oznacza ciepłe wnętrze i efektywne wykorzystanie ogrzewania. Okna są również wyposażone w zabezpieczenia antywłamaniowe.