Modne są zasłony z naturalnych tkanin, bawełniane, lniane, z wiskozy, czasem z domieszką poliestru, dzięki czemu są miękkie i ładnie się układają. Wybór tkaniny i upięcie powinny być dopasowane do stylu wnętrza. W tych urządzonych klasycznie sprawdzą się mięsiste, grube zasłony z materiału o wyrazistej fakturze (np. żakardowe). Upina się je skromnie i prosto, tworząc szerokie fałdy i marszczenia. Pomogą w tym specjalne taśmy dostępne w pasmanteriach. Można też zrobić w zasłonie otwory, tzw. przelotki, wykończone metalem, przez które przewlekany jest karnisz. Cienkie, lejące się tkaniny pasują do wnętrz w stylu romantycznym. Ładnie wyglądają umocowane na szelkach lub troczkach.
W efektownym upinaniu zasłon pomogą klamry, chwosty i spinki, rozety, czyli tzw. biżuteria okienna. Warto też do rodzaju upięcia dobrać karnisz (metalowy, drewniany), ozdobne końcówki i żabki.
Ekrany okienne zwane też zasłonami panelowymi lub panelami ostatnio zyskują coraz większą popularność. Są to pasy tkaniny, w które u dołu wsunięte są listewki lub specjalne ciężarki. Dzięki temu są usztywnione i łatwo się przesuwają po szynach. Mogą być uszyte z tkanin zasłonowych i z firan. Takie rozwiązanie najczęściej jest stosowane we wnętrzach urządzonych nowocześnie.
Rolety okienne od wielu lat nie wychodzą z mody. Nic dziwnego - to najlepszy sposób ochrony przed słońcem. Tradycyjne, zwijane odnajdują się we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych. W aranżacjach stylizowanych sprawdzają się rolety dekoracyjne, np. rzymskie, które, podciągnięte, układają się w równe fałdy, oraz bardziej ozdobne, np. woalowe, dyliżansowe, a zwłaszcza wiedeńskie (austriackie) - mocno marszczone, układające się po podciągnięciu w efektowne bufy.
Dużym powodzeniem cieszą się rolety gwarantujące zaciemnienie wnętrza bez względu na porę dnia. Są idealne do sypialni oraz pokoi dziecięcych, gdzie potrzebna jest możliwość pełnej regulacji dopływu światła, aby zapewnić spokojny sen w nocy i warunki do odpoczynku w ciągu dnia.