W wiosennych propozycjach dekoratorów okien najczęściej pojawiają się efektowne wzorzyste zasłony i kolorowe rolety. O wyglądzie okna przede wszystkim przesądza uroda tkanin. W tym sezonie prym wiodą barwne, realistyczne wzory kwiatowe, a także motywy zaczerpnięte ze stylistyki lat 70. zeszłego wieku.

Modne są zasłony z naturalnych tkanin, bawełniane, lniane, z wiskozy, czasem z domieszką poliestru, dzięki czemu są miękkie i ładnie się układają. Wybór tkaniny i upięcie powinny być dopasowane do stylu wnętrza. W tych urządzonych klasycznie sprawdzą się mięsiste, grube zasłony z materiału o wyrazistej fakturze (np. żakardowe). Upina się je skromnie i prosto, tworząc szerokie fałdy i marszczenia. Pomogą w tym specjalne taśmy dostępne w pasmanteriach. Można też zrobić w zasłonie otwory, tzw. przelotki, wykończone metalem, przez które przewlekany jest karnisz. Cienkie, lejące się tkaniny pasują do wnętrz w stylu romantycznym. Ładnie wyglądają umocowane na szelkach lub troczkach.

Duże okno zdobi kilka zasłon zawieszonych na podwójnym metalowym karniszu, MAGIC-HOME.PL Trójkolorowe rolety rzymskie, EUROFIRANY
Duże okno zdobi kilka zasłon zawieszonych na podwójnym metalowym karniszu. Tkaniny w wyraziste kolorowe wzory nawiązują stylistyką do lat 60.-70. minionego wieku. Od lewej: tkanina bawełniana Octant (Scion), szer. 137 cm, 252 zł/mb; tkanina zasłonowa z bawełny i lnu Lohko, szer. 137 cm, 252 zł/mb, Scion, MAGIC-HOME.PL Trójkolorowe rolety rzymskie zestawiono z zasłonami we wzór występujący na rolecie; zasłona wykonana z tkaniny Mandala/Zas3/Mix, cena 143 zł/mb, rolety wykonane z połączenia tkanin Mandala oraz Nuance, EUROFIRANY.

W efektownym upinaniu zasłon pomogą klamry, chwosty i spinki, rozety, czyli tzw. biżuteria okienna. Warto też do rodzaju upięcia dobrać karnisz (metalowy, drewniany), ozdobne końcówki i żabki.

Ekrany okienne zwane też zasłonami panelowymi lub panelami ostatnio zyskują coraz większą popularność. Są to pasy tkaniny, w które u dołu wsunięte są listewki lub specjalne ciężarki. Dzięki temu są usztywnione i łatwo się przesuwają po szynach. Mogą być uszyte z tkanin zasłonowych i z firan. Takie rozwiązanie najczęściej jest stosowane we wnętrzach urządzonych nowocześnie.

 zasłona na taśmie marszczącej z kolekcji Londres DEKORIA Efektownym uzupełnieniem dekoracji okiennej w postaci paneli zasłonowych jest tapeta w taki sam wzór położona na sąsiedniej ścianie, MAGIC-HOME.PL
Szyny zasłonowe przysłania efektowny lambrekin sztukateryjny; zasłona na taśmie marszczącej z kolekcji Londres, bawełna i poliester, tkanina z nadrukiem, jednostronna, matowa, 130 x 260 cm, DEKORIA, 174,90 zł/szt. Efektownym uzupełnieniem dekoracji okiennej w postaci paneli zasłonowych jest tapeta w taki sam wzór położona na sąsiedniej ścianie; tkaniny zasłonowe: bawełniana Sula, szer. 137 cm, 252 zł/mb, z tyłu żółta zasłona z lnianego woalu Vector, szer. 137 cm, 252 zł/mb; Scion, MAGIC-HOME.PL

Rolety okienne od wielu lat nie wychodzą z mody. Nic dziwnego - to najlepszy sposób ochrony przed słońcem. Tradycyjne, zwijane odnajdują się we wnętrzach klasycznych i nowoczesnych. W aranżacjach stylizowanych sprawdzają się rolety dekoracyjne, np. rzymskie, które, podciągnięte, układają się w równe fałdy, oraz bardziej ozdobne, np. woalowe, dyliżansowe, a zwłaszcza wiedeńskie (austriackie) - mocno marszczone, układające się po podciągnięciu w efektowne bufy.

Odcień i wzór zasłon dopasowano do kolorystyki wnętrza, DEKORIA Zasłony w kwiatowe realistyczne wzory, UDEKORUJDOM.PL
Odcień i wzór zasłon dopasowano do kolorystyki wnętrza. Zasłona na szelkach Aquarella, 100 proc. poliester, dostępna w kilku rozmiarach, wym. szelek 5 x 10 cm, tkanina jednostronna, matowa, 130 x 260 zł, DEKORIA, 184,90/szt. Zasłony w kwiatowe realistyczne wzory są ostatnio bardzo modne; tkanina zasłonowa z lnu i bawełnyz kolekcji Mardi Gras (Prestigious Textiles), szer. 142 cm, 253 zł/mb, UDEKORUJDOM.PL. Jednak niewątpliwą dekoracją okna jest też obramowanie wykonane z gipsowej sztukaterii.

Dużym powodzeniem cieszą się rolety gwarantujące zaciemnienie wnętrza bez względu na porę dnia. Są idealne do sypialni oraz pokoi dziecięcych, gdzie potrzebna jest możliwość pełnej regulacji dopływu światła, aby zapewnić spokojny sen w nocy i warunki do odpoczynku w ciągu dnia.