Wybór zasłon i firan do salonu bywa kłopotliwy. Koniecznie musimy znać długość i szerokość ściany, na której znajduje się okno, oraz podjąć decyzję, jakie mocowania okażą się najlepsze - na taśmie, kółkach, szelkach czy kanale. W idealnym dopasowaniu wymiarów tkanin do pomieszczenia mogą pomóc nam eksperci, ale wybór odpowiedniego koloru i fasonu pozostaje po naszej stronie.

Aby ułatwić tę decyzję, przygotowaliśmy sześć propozycji stylów i odpowiadających im przykładów aranżacji okien.

Zasłony i firany: styl romantyczny - powiew kobiecości

Zasłona na szynach, kolekcja Monet
Zasłona na szynach, kolekcja Monet, fot. Dekoria.pl

Delikatny, trochę kobiecy, na pewno przytulny - tak w trzech słowach można opisać styl romantyczny. Wnętrza zaaranżowane w tej estetyce są jasne, a wybierane kolory to najczęściej biel, pastele, odcienie z palety róży. Także motyw kwiatowy bywa często wybieranym akcentem w tym stylu - najczęściej spotyka się go na poduszkach i zasłonach.

W zależności od tego, jak bardzo chcemy uwypuklić romantyczny klimat, możemy postawić na delikatne kwiaty, np. z kolekcji Monet, lub bardziej intensywne i zagęszczone wzory. Wspomniana estetyka wymaga jednak dużej dozy wyczucia. Łatwo przesadzić z motywami kwiatowymi lub nadmierną liczbą niewinnych dodatków. Aby tego uniknąć, warto pamiętać, aby zasłony odpowiednio współgrały z delikatnymi odcieniami sofy oraz mebli.

Zasłony i firany: styl minimalistyczny - prostota w każdym calu

Styl minimalistyczny jest w założeniu bardzo podobny do stylu skandynawskiego lub nowoczesnego. Każdy z nich kładzie nacisk na podobne elementy, to znaczy: prostotę, przejrzystość, czystość, jasność, funkcjonalność oraz wygodę. Przy urządzaniu pomieszczenia w tym klimacie koniecznie należy zwrócić uwagę na okna i ich oprawę. To właśnie dzięki nim promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia podkreślają biel, szarość i kremowość mebli oraz dodatków. W minimalistycznych aranżacjach najlepiej sprawdzą się właśnie proste i delikatnie marszczone firany z woalu lub z subtelną koronką. Zasłony natomiast powinny być półprzezroczyste, jasne, kremowe bądź pastelowe, mogą też mieć delikatne wzory. Najlepiej, by ozdoba okna stała się tłem dla całego pokoju, w którym główną rolę odegrają prostota i harmonia.

Zasłona na szelkach, kolekcja Londres, fot. Dekoria.pl Zasłona na szelkach, kolekcja Norge, fot. Dekoria.pl
Zasłona na szelkach, kolekcja Londres, fot. Dekoria.pl Zasłona na szelkach, kolekcja Norge, fot. Dekoria.pl

Zasłony i firany: styl włoski - jakość na piedestale

Aranżacja w klimacie Italii oznacza przede wszystkim rezygnację z nadmiernych ozdób oraz przepychu. Tutaj kluczowe są materiały, wykończenia oraz faktura. Meble muszą być dobrej jakości, precyzyjnie dopracowane, w podkreślających wnętrze kolorach. Idealnie sprawdzi się np. fotel, który przykuwa uwagę swoimi detalami, intensywnym kolorem i materiałem. Do tego jednego, głównego elementu dopasowujemy kolorystycznie pozostałe dodatki, tj. poduszki i zasłony.

Zasłona na taśmie marszczonej, kolekcja Venice, fot. Dekoria.pl
Zasłona na taśmie marszczonej, kolekcja Venice, fot. Dekoria.pl

Reszta wyposażenia może pozostać w jasnych, beżowych lub innych neutralnych kolorach, dzięki czemu uwypuklimy kluczowe dla nas elementy pomieszczenia. Dobrze, by zasłony nie były gładkie, lecz - na przykład - posiadały delikatne wzory geometryczne lub pasy. Ciekawie we wnętrzach w stylu włoskim prezentują się złote dodatki, również na firanach. Warto wykorzystać ten odcień na tkaninach lub w akcesoriach do upinania.

Zasłony i firany: styl Hampton, czyli blichtr luksusu

Styl Hampton powstał w odpowiedzi na potrzeby elity Manhattanu, która swój urlop spędzała w ekskluzywnych miejscowościach położonych na północnym wybrzeżu Long Island, głównie w East Hampton. Stylistyka ta łączy eklektyzm, elegancję, glamour oraz lekkość i sielskość wakacyjnych klimatów. W aranżacji salonu styl najlepiej odzwierciedlają kolory, tj. beż - naśladujący odcień piasku - oraz błękit - czyli kolorystyka morza.

To właśnie w tych barwach warto wybierać zasłony i dodatki. W tym celu sprawdzi się np. kolekcja Marina. Firany natomiast mogą być marszczone, delikatnie opadające na podłogę, lub z woalu, przypominającego morskie fale. Klimat Hampton idealnie sprawdzi się w dużych salonach, gdzie niezagospodarowana przestrzeń będzie podkreślać lekkość pomieszczenia. Hampton to stylizacja świetnie sprawdzająca się na lato i wiosnę, ale także odpowiednia dla miłośników swobody i przejrzystości.

Zasłony i firany: styl vintage - nowy duch staroci

Vintage, pomimo konotacji z minionymi wiekami jest stylem osób młodych, które buntują się przeciw panującym trendom. Widać to również w pomieszczeniach aranżowanych w tym klimacie. Główne dodatki i elementy wystroju to przedmioty naznaczone wieloletnim i ponadczasowym pięknem. Salony urządzone za pomocą tego stylu robią ogromne wrażenie i wbrew powszechniej opinii osiągnięcie efektu vintage nie jest wcale takie trudne.

Wystarczy jeden element z dawnych lat lub jedynie stylizowany na taki. Może to być np. lampa z pięknym ornamentem, stolik z ciekawymi nogami, fotel z bogatym wykończeniem czy wytłaczany wazon. Pozostałe dodatki wykorzystane w salonie powinny również pasować do tego jednego, vintage’owego mebla. Na przykład zasłony mogą być pastelowe, nawet wpadające w odcienie beżu lub kremowe, albo w drobne, kwiatowe wzory, chociażby takie jak z kolekcji Londres. W takich pomieszczeniach dobrze sprawdzą się także koronkowe lub ozdobne firany. Przy wyborze dodatków do salonu w stylu vintage należy pamiętać o zachowaniu umiaru - nie chcemy przesadzić ze staromodnymi dodatkami.

Zasłona na taśmie marszczonej, kolekcja Marina, fot. Dekoria.pl Zasłony na kółkach, kolekcja Mirella, fot. Dekoria.pl
Zasłona na taśmie marszczonej, kolekcja Marina, fot. Dekoria.pl Zasłony na kółkach, kolekcja Mirella, fot. Dekoria.pl

Zasłony i firany: styl marynistyczny, czyli niebiesko-biały żywioł

Inspiracje marynarskim stylem życia na dobre stały się tendencją widoczną w wystroju wnętrz i utrzymującą się pomimo zmiany sezonów i trendów. Styl marynistyczny jest ponadczasowy, a osiągnąć go można głównie dzięki paskom oraz zabawie kolorem. Konkretniej czterema kolorami: białym, niebieskim, żółtym i czerwonym.

Zasłona na szelkach, kolekcja Marina&Romantica, fot. Dekoria.pl

Podstawę pomieszczenia zaaranżowanego w tym klimacie stanowią białe ściany i meble. Natomiast to właśnie dodatki grają tutaj pierwsze skrzypce - poduszki w niebiesko-białe paski, drewniane skrzynie lub drzwiczki od szafek. We wnętrzach urządzanych w stylu marynistycznym idealnie sprawdzą się delikatne, półprzezroczyste zasłony w kolorach jasnoniebieskim, beżowym i kremowym. W pomieszczeniach, w których chcemy postawić na mocne akcenty marynarskie, dobrym rozwiązaniem okażą się nawet intensywnie czerwone zasłony.

Znajomość stylów aranżacji wnętrz jest niezwykle pomocna podczas wyboru odpowiednich akcesoriów czy tkanin do pomieszczenia. Aby osiągnąć wymarzony wygląd salonu, często wystarczy zmienić kilka elementów, tj. poduszki, dekoracje, zasłony czy firany, na które od 14 marca jest promocja na stronie Dekoria.pl. Jeśli twoje mieszkanie potrzebuje odświeżenia i zmiany stylu, warto zacząć właśnie od wymiany dodatków.