Wybór dekoracji okien zależy od rodzaju pomieszczenia i upodobań mieszkańców. Do salonu pasują tradycyjne firany i zasłony, ale także rolety zwykłe i rzymskie, które można połączyć z zasłonami.
W sypialni możemy zastosować rolety zaciemniające lub grubsze tkaniny zasłonowe, które sprawią, że będzie ona bardziej przytulna.
W kuchni i łazience będziemy potrzebowali przede wszystkim rozwiązań praktycznych. Okno, które sąsiaduje z blatem roboczym, nie może być odziane w długie firany i zasłony. Bardziej odpowiednie będą rolety albo żaluzje, które w każdym momencie można podciągnąć do góry, a także łatwo wyczyścić. W łazience szczególnie dobrze sprawują się plisy, którymi można zasłonić dowolny fragment okna.
Nie tylko zasłony - jak dobierać tkaniny dekoracyjne
Firany i zasłony mają ogromny wpływ na klimat wnętrza - są nie tylko widocznym elementem wystroju, ale także decydują o ilości i odcieniu wpadającego przez okno światła dziennego. Jasne kolory dobrze odbijają światło, rozpraszają je w pomieszczeniu, rozjaśniają wnętrze. Ciemne barwy dają odwrotny efekt - pochłaniają promienie słoneczne, więc nie rozświetlają wnętrza. Ciężkie, ciemne tkaniny w oknach przytłoczą niewielki pokój, za to śmiało można z nimi eksperymentować w dużym salonie.
Wzorzyste zdecydowanie urozmaicają aranżację wnętrza, jednak ograniczają wybór narzut, dywanów czy poduch, bowiem niełatwo jest zestawiać ze sobą różne wzory. By uniknąć niespodzianek można bazować na gładkich materiałach lub wykorzystać tkaniny z jednej kolekcji. Wzór trzeba też dopasować do wielkości pomieszczenia - w małym wnętrzu lepiej unikać dużych deseni, wybierzmy raczej drobne kwiatki, jasne wzory geometryczne lub tkaninę gładką.
Na charakter zasłon i firan ma też wpływ rodzaj materiału. Lekkie przezroczyste woale znajdą zastosowanie w większości pomieszczeń. Połyskujące tafty i grube tkaniny żakardowe lepiej zarezerwować do eleganckiego salonu.
Klamry i klipsy - sztuka upinania zasłon i firan
Już samo słowo "drapowanie" budzi niechęć u wyznawców prostoty i nowoczesnej dekoracji okien. Jednak za tym pojęciem kryje się wiele różnych i przydatnych sposobów upinania zasłon. Duży salon będzie się prezentował elegancko, jeśli tylko zdołamy ujarzmić kilka metrów tkaniny zasłonowej. Może to przekraczać nasze umiejętności, dlatego warto poprosić o pomoc osobę, która zrobi to fachowo.
Do zawieszenia lekkiej tkaniny można wykorzystać ozdobne klamry, które umożliwią wykonanie efektownych zakładek. Z kolei ciężką zasłonę można zebrać przewiązką (w postaci sznura czy szarfy) i przypiąć do zamocowanego na ścianie dekoracyjnego uchwytu. Bardzo efektownie wygląda też łączenie dwóch tkanin - na przykład przezroczystej organzy w różnych kolorach - i spinanie ich klamrą lub klipsem magnetycznym.
Klamry i klipsy mogą stanowić prawdziwą ozdobę okna. Najpopularniejsze mają formę dwóch płaskich elementów połączonych stalową linką. Wbudowane w nie magnesy są na tyle silne, że utrzymają w ryzach firankę lub cienką zasłonę. Można nimi spiąć całą firankę lub jedynie jej fragment. Łatwo wykonać w ten sposób marszczenia, fale, lambrekiny, a nawet całe kaskady draperii. Mając do dyspozycji kilkadziesiąt klipsów można zrezygnować z tradycyjnych żabek i zawiesić za ich pomocą firanę czy lekką zasłonę na karniszu.
Zobacz także:
Jak ochronić mieszkanie przed nagrzaniem?
Co zamiast zasłon?
Okienne dekoracje - na wymiar czy gotowe?