Jasne, przepuszczające światło zasłony w sypialni
Jasne, przepuszczające światło zasłony w sypialni zapewniają intymność, a jednocześnie w słoneczny poranek tworzą miły nastrój. Zawieszono je na karniszach z ozdobnymi końcówkami i przelotkach kółkach.

Odpowiednio dobrane dekoracje okienne tworzą przytulną atmosferę i podkreślają styl wnętrza. W sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych firan i zasłon, które możemy dobrać do rodzaju naszego karnisza. Wolisz firanki zapinane na żabki czy może na tzw. przelotkach? Wybór gotowych firan i zasłon jest tak ogromny, że bez problemu znajdziesz idealne dla siebie. A może chcesz zaskoczyć najbliższych fantazyjnym woalem? Wybierz firanę szytą na miarę, a stworzysz w mieszkaniu przytulną i niepowtarzalną atmosferę.

Firany gotowe - wymiary

Chcesz, żeby Twoje okno prezentowało się wyjątkowo? W sklepach znajdziemy ogromną różnorodność gotowych dekoracji okiennych - lekkie firanki, zaciemniające zasłony, ozdobne rolety rzymskie. 

Gotowe firany i zasłony szyte są z bardzo różnych materiałów - dominuje lekki woal, ale Polacy lubią także ozdobny muślin i żakard. Wybierając, należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary, pamiętając jednocześnie o zachowaniu odpowiedniego zapasu na marszczenia. Pamiętaj, że szerokość firanki powinna być minimum 2 razy większa niż długość karnisza. Dokładny wymiar zależy, oczywiście, od tego, jak suto tkanina ma być marszczona. W przypadku standardowego marszczenia podwójnego (swobodne fale) należy kupić firankę 2 razy szerszą niż przestrzeń, którą ma zasłaniać. Jeśli zależy nam na bardziej efektownym marszczeniu, szerokość firanki powinna wynosić 2,5 lub nawet 3 długości karnisza.

Bardzo ważna jest też długość firanek. W sprzedaży znajdziemy gotowe firany i zasłony zarówno krótkie, ok. 150 cm, jak i dłuższych, nadających się np. na okna balkonowe albo pozwalające zasłonić grzejnik po mniejszym oknem. Ważna wskazówka: jeśli marzysz o firankach lub zasłonach do ziemi, najlepiej żeby kończyły się około 3-5 cm nad podłogą.

Dekoracje okienne na wymiar

Rolety i zasłony lub firany w jednym oknie
Rolety dzień-noc (w poziome pasy) zapewniają pełną kontrolę nad nasłonecznieniem wnętrza, natomiast woalowe firany i szare zasłony tworzą eleganckie obramowanie okna i dodają wnętrzu przytulności.

Decydując się na firanki lub zasłony szyte na zamówienie możemy nie tylko precyzyjnie dostosować wymiary firan i zasłon do naszych potrzeb, lecz także bardziej zaszaleć i pokusić się o realizację własnego oryginalnego pomysłu na dekorację okienną. Krawcowa może specjalnie dla nas uszyć ozdobny lambrekin albo zastosować fantazyjne marszczenia materiału.

Warto przy okazji rozważyć kupno większej ilości tego samego materiału, choćby na dekoracyjne poduszki czy narzuty. Dobrym pomysłem może okazać się także ujednolicenie dekoracji okiennych w całym domu. Zastosowanie tego samego wzoru lub kolorystyki zasłon sprawi, że wnętrze wyda się bardziej spójne.

Bardzo ciekawą alternatywą dla zasłon i firan są rolety rzymskie, które stają się coraz bardziej popularne w polskich domach. Można nimi ozdobić zarówno niewielkie okno w łazience, jak i dużą połać okienną w salonie. Charakterystyczne marszczenie stanowi efektowną dekorację każdego pomieszczenia.

tekst: Katarzyna Kowalska
zdjęcia: domena publiczna (CC0)