Zdarzyło wam się wracać do domu po upiornym dniu i marzyć żeby czekała tam gorąca kąpiel? I żeby ktoś otworzył bramę garażu, gdy leje jak z cebra? O to wszystko i jeszcze więcej, zadba system inteligentnego domu.

Systemy inteligentnego domu powstały najpierw dla dużych budynków przemysłowych i biurowych. Ułatwiały sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją. Z czasem ich możliwości zostały dostosowane do potrzeb mieszkańców domów jednorodzinnych czy mieszkań m.in. poprzez dodanie funkcji zwiększających komfort życia.

TaHoma Premium firmy Somfy TaHoma Premium firmy Somfy połączony z czujnikami ruchu
TaHoma Premium to system do zarządzania Inteligentnym Domem, który jest łatwy w obsłudze, dostępny i w prosty sposób można go rozbudować. W intuicyjny sposób w pełni kontrolujemy podłączone urządzenia m.in. rolety, markizy, oświetlenie, ogrzewanie, bramy, czy drzwi garażowe. Fot. Somfy Dom inteligentny to również dom bezpieczny. Wystarczy zintegrować TaHomę Premium firmy Somfy z bazą bezpieczeństwa i czujnikami ruchu, by w razie zagrożenia automatycznie włączył się dźwięk syreny. Oprócz sygnału alarmowego, powiadomienie o włamaniu błyskawicznie pojawi się także na naszym telefonie.

Po kablu

Najpierw montowane były systemy kablowe (i nadal są one wykorzystywane), tzw. magistralne. Najpopularniejszym jest KNX, do którego należy ponad 300 wytwórców sprzętów na całym świecie - od okien przez rolety, bramy garażowe, oświetlenie, po zamki. Wszystkie te produkty mają wbudowane elementy sterownicze, które komunikują się ze sobą w tym samym "języku", co umożliwia im współdziałanie w ramach jednej instalacji.

Wymagają one jednak połączenia z elementem sterującym przy użyciu kabli, dlatego takie rozwiązania najczęściej stosuje się w nowo budowanych domach. Taki system jest też w pewnym sensie skończoną konstrukcją, ponieważ dokładanie następnych urządzeń i sterowników wymaga kolejnych przewodów.

Gira G1 Gira Sensotec LED
Sterowanie systemem umożliwiają też mniejsze panele, z technologiami znanymi np. ze smartfonów. Takie, jak Gira G1, wyposażony w niewielki ekran, który sam się załącza, gdy się do niego zbliżymy. Wystarczy przyłożyć dłoń do ekranu, aby uruchomić oświetlenie lub dowolny, uprzednio zaprogramowany scenariusz. Umożliwia sterowanie ponad 100 urządzeniami i dodatkowo działa jak wideounifon. Mierzy temperaturę w pomieszczeniu i podaje dane pogodowe z urządzeń systemowych i z internetu. GIRA, 4800 zł. Gira Sensotec LED to bezprzewodowy włącznik oświetlenia z czujką ruchu. Może zapalać światło na stałe lub na określony czas, regulować jego natężenie. Sensotec jest polecany do pomieszczeń o skomplikowanym kształcie, gdyż potrafi wykryć ruch w miejscach zasłoniętych. GIRA, 980 zł (zniżki dla instalatorów i architektów).

Bezprzewodowo

Coraz więcej firm decyduje się na systemy współdziałające bez potrzeby rozciągania kilometrów kabli, lecz przesyłające sygnał drogą radiową lub wykorzystując wi-fi. Wykonanie takiej bezprzewodowej instalacji jest nie tylko łatwiejsze, ale też tańsze. Poszczególne elementy mogą współpracować ze sobą w jednym z wielu protokołów - języków, np. Io-Homecontrol, Z-Wave. Protokół może być wspólny dla produktów pochodzących od różnych producentów.

Są też systemy bezprzewodowe, które nie wymagają sterowników w urządzeniach, ale np. w gniazdkach, oprawach oświetleniowych czy napędach do bram lub rolet (np. Somfy).

okna, drzwi oraz rolety wyposażone w czujniki i napędy umożliwiające sterowanie nimi Gira Control 19 Client
Firma Drutex oferuje okna, drzwi oraz rolety wyposażone w czujniki i napędy umożliwiające sterowanie nimi i programowanie automatycznych funkcji. Zastosowane urządzenia TaHoma Premium lub Maco dają możliwość sterowania działaniem okien przy pomocy pilota i urządzeń pracujących w systemie iOS lub Android. Zaletą tego rozwiązania jest też możliwość zintegrowania okien, drzwi i osłon z alarmem i monitoringiem. Do sterowania systemem inteligentnego domu służą m.in. dotykowe panele z kolorowymi wyświetlaczami. Umożliwiają one obsługę wszystkich podłączonych instalacji z jednego miejsca. Gira Control 19 Client jest właśnie takim urządzeniem. Oferuje ponadto funkcję wideodomofonu oraz dostęp do internetu. Współpracuje z systemem alarmowym, monitoringiem oraz stacjami pogodowymi. GIRA, 19 000 zł.

Co potrafi inteligentny dom?

Możliwości urządzeń wciąż rosną. Na dodatek można nimi nie tylko sterować, ale też programować całe układy, zwane przez specjalistów scenariuszami. Przykład? Wyjeżdżamy na narty. Programujemy system tak, by utrzymywał obniżoną temperaturę (mamy oszczędności na ogrzewaniu), podnosił i opuszczał rolety oraz włączał i wyłączał światła, włączał telewizor, (nie musimy nikogo prosić, by pilnował domu pod naszą nieobecność). Przed nieproszonymi gośćmi chroni nas nie tylko alarm, mamy też podgląd na to, co dzieje się w domu (dzięki kamerom). System może też podlać kwiatki, latem zajmie się też trawnikiem.

Wall Plug TaHoma Premium firmy Somfy
Do sterowania urządzeniami podłączanymi do prądu potrzebne są specjalne gniazda lub przejściówki. Wall Plug to właśnie taka niewielka przejściówka, którą podłącza się do gniazdka elektrycznego. Umożliwia sterowanie dowolnymi urządzeniami o mocy do 2,5 kW. Wbudowany krystaliczny pierścień LED kolorem sygnalizuje poziom aktualnego poboru energii elektrycznej. FIBARO, 269 zł. TaHoma Premium firmy Somfy to prosty i intuicyjny system, który ułatwia sterowanie, programowanie, monitorowanie wielu domowych urządzeń. Poprzez połączenie z Internetem można zarządzać wybranymi urządzeniami korzystając ze smartwatcha, smartfona czy tabletu.

Jak się dogadać ze smart-domem?

Sterowanie tak rozbudowaną automatyką wcale nie musi być trudne czy skomplikowane. Nawet nie wymaga posiadania komputera, ponieważ producenci dbają, by wystarczyła nam aplikacja na smartfonie lub tablecie. Te urządzenia doskonale sprawdzają się, gdy chcemy sterować domem z dowolnego miejsca na świecie. Na miejscu natomiast można korzystać z mniej lub bardziej rozbudowanych manipulatorów oraz paneli sterujących.

Connexoon Window firmy Somfy czujniki: dymu, ruchu, i kontaktronowy Bezprzewodowe systemy inteligentnego domu można kontrolować z poziomu komputera lub smarftonu
Connexoon Window firmy Somfy przeznaczony jest do obsługi okien wyposażonych w rolety i zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne. To rozwiązanie umożliwi np. zamknięcie wszystkich rolet i aktywowanie alarmu za pomocą jednego kliknięcia na smarftonie, a także zdalne sprawdzenie stanu technicznego osłon okiennych. Ogromną zaletą Connexoona jest też jego cena - niecałe 900 zł. Instalacja inteligentnego domu nie musi być bardzo kosztowna. Są gotowe systemy, za które zapłacić trzeba co najmniej kilkanaście tysięcy, ale można też kupić tzw. starter, czyli komplet podstawowych urządzeń, który w przyszłości będzie się rozbudowywać. Zestaw taki może zawierać centralkę do zarządzania systemem i modułami, włącznik sprzętów elektrycznych oraz cztery różne czujniki: dymu, ruchu, i kontaktronowy. Urządzenia działają na zasadzie Plug & Play, co oznacza, że są gotowe do użycia od razu po wyjęciu z opakowania. FIBARO, 2099 zł. Bezprzewodowe systemy inteligentnego domu można kontrolować z poziomu komputera lub smarftonu - wystarczy pobrać odpowiedni program lub aplikację oferowane przez producenta sprzętu. Aplikacje są bezpłatne i dostępne w sklepach platform Android i iOS.

Dlaczego warto inwestować w inteligentne rozwiązania?

Inteligentne rozwiązania to niewątpliwie większy komfort w zarządzaniu domem. Natomiast coraz częściej odpowiadają one za bezpieczeństwo naszego dobytku, nawet wtedy, gdy jesteśmy daleko poza miejscem zamieszkania. Dobrym przykładem jest nowy produkt z oferty Somfy, centrala sterująca TaHoma Premium. Produkt nie tylko posiada nowoczesny design, który przypadnie do gustu przyszłym użytkownikom. Jest też intuicyjny i łatwy w obsłudze oraz może służyć jako system alarmowy.

Wystarczy zintegrować go z bazą bezpieczeństwa i czujnikami ruchu, by w razie zagrożenia automatycznie włączył się dźwięk syreny. Oprócz sygnału alarmowego, powiadomienie o włamaniu błyskawicznie pojawi się także na naszym telefonie. Co więcej - sterowanie funkcjami alarmowymi jest proste, bo odbywa się z poziomu aplikacji na smartfonie czy tablecie. Jest to również możliwe za pomocą poręcznego pilota, którym dodatkowo możemy uruchomić scenariusz SOS, gdy nagle potrzebujemy pomocy. Warto pamiętać, że inwestycja w inteligentne rozwiązania oznacza mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie, nawet o 20-30 proc.

W jaki sposób? Zimą, dzięki osłonom okiennym, które zasłonią się przy dużym mrozie i zatrzymają ciepło w domu oraz odpowiedniemu zarządzaniu ogrzewaniem pomieszczeń, zaoszczędzimy na rachunku. Latem poprzez rolety, które automatycznie zasłonią się przy dużym nasłonecznieniu, obniżymy temperaturę w domu i oszczędzimy na klimatyzacji.

Tomasz Wojniło, ekspert Home Automation firmy Somfy