Wybór rolet okiennych może przyprawić o lekki zawrót głowy. Na rynku jest kilka ich rodzajów, w dziesiątkach kolorów, setkach odcieni i wzorów. Latem najbardziej poszukiwane są rolety okienne całkowicie zaciemniające i chroniące mieszkanie przed przegrzaniem. By dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być nie tylko z odpowiedniej tkaniny, ale i dobrze zamontowane w ramie okiennej.
Rodzaje rolet okiennych
Najpopularniejsze są zwijane rolety okienne. U góry okna jest albo kasetka, do której chowa się roleta, albo wałek, na który jest nawijana. Zamyka się je i otwiera za pomocą łańcuszka zamontowanego przy mechanizmie zwijania. Z kolei rolety okienne z mechanizmem sprężynowym regulujemy poprzez pociągnięcie za ich brzeg. Na oknach znajdujących się wysoko, np. na poddaszu, warto zainstalować rolety elektryczne, czyli obsługiwane za pomocą pilota lub przełącznika naściennego (zwykle są zasilane prądem, a niektóre energią słoneczną).
Najczęściej rolety okienne są wykonane z tkanin, tworzyw sztucznych, plecionek, np. bambusowych. Mogą być jednokolorowe lub wzorzyste. Wybór należy dostosować do stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze mieszkania. Bez problemu również dostosujemy wielkość rolety okiennej, nawet do nietypowego okna, bowiem osłony można zamówić na wymiar.
Zaciemniające rolety okienne
Producenci oferują także osłony do zadań specjalnych - zaciemniające rolety okienne. Są najbardziej pożądane latem, kiedy potrzebujemy skutecznej ochrony przed słońcem. Przydają się szczególnie w sypialni, ale też w domowym gabinecie i salonie, gdy słońce odbija się w ekranie komputera lub telewizora.
Rolety okienne zaciemniające mają właściwości termoizolacyjne - latem nie dopuszczają ciepła z zewnątrz, a zimą z kolei nie wypuszczają na zewnątrz (poprawiają izolację okna). Mogą zatrzymywać część światła lub nawet 100% - jest to możliwe dzięki pokryciu tkaniny z jednej strony aluminiową powłoką lub warstwą gumy. Od wewnątrz widać tkaninę, od zewnątrz budynku warstwę izolującą. Materiał to jednak nie wszystko - by osłona była skuteczna, ważny jest sposób montażu. Rolety okienne bez prowadnic nieco odstają od szyby, dlatego światło wkrada się bokami do wnętrza. Inaczej jest w przypadku rolet mających po bokach prowadnice - takie modele szczelnie zasłaniają szyby.
Na rynku są dostępne również rolety okienne zaciemniające typu 2 w 1. To połączenie rolety zwijanej zaciemniającej z plisowaną. Kiedy chcemy całkowicie zaciemnić pomieszczenie, zasuwamy tkaninę nieprzepuszczającą światła, gdy chcemy tylko lekko przesłonić okno, wybieramy roletę plisowaną. Ponieważ poruszają się niezależnie, możemy przesłonić część okna jedną, część drugą, przy czym obie można zatrzymać w dowolnym położeniu.
Rolę zaciemniających mogą również pełnić rolety podwójnie plisowane. Warstwa izolująca znajduje się pomiędzy warstwami tkaniny. Dzięki temu z obu stron (od wewnątrz i na zewnątrz budynku) roleta wygląda tak samo. Zaletą rolety podwójnie plisowanej jest też wyższy stopień izolacji termicznej.