Kuchnia potrafi być prawdziwym rajem dla miłośników gotowania. Ale to jej odpowiednia aranżacja daje motywację do poznawania nowych smaków i eksperymentowania. Podpowiadamy, jak wykorzystać fototapety w kuchni, aby stworzyć doskonałą kuchenną atmosferą!

Kuchnia jest pomieszczeniem użytkowym, w którym wszelkie dekoracje, w tym fototapety drukowane na zamówienie, muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia oraz na parę wodną. Dlatego projektując nowy wystrój kuchni warto wybrać produkty z przeznaczeniem do konkretnych powierzchni. Niezwykle ważny będzie tutaj dobór materiału fototapetowego - szczególnie, jeśli poza ścianą, zdecydujemy się ozdabiać szafki lub wyspę kuchenną.

Fototapeta samoprzylepna Vintage Car, 89 zł za m², Fototapeta4u.pl
Fototapeta samoprzylepna Vintage Car, 89 zł za m², Fototapeta4u.pl

Jaką fototapetę przyklejać na szafki kuchenne?

Jeżeli planujemy dekorowanie mebli kuchennych fototapetą wykonaną na indywidualne zamówienie, powinniśmy zdecydować się na produkt drukowany na folii samoprzylepnej. Bardzo duże znaczenie będzie miała tu również metoda aplikacji. W pierwszej kolejności należy ocenić, czy kontakt z wodą nie uszkodzi powierzchni, którą chcemy okleić (w tym przypadku frontów szafek). Jeżeli nasze meble są pokryte np. odpornym na wilgoć lakierem poliuretanowym, możemy ze spokojem zastosować metodę klejenia fototapety na mokro.

Fronty szafek kuchennych pokryte lakierem poliuretanowym charakteryzuje wysoka odporność mechaniczna i chemiczna. Dlatego naszą fototapetę w postaci folii samoprzylepnej aplikujemy na mokro używając spryskiwacza z wodą, uprzednio odtłuszczając podłoże. Materiał samoprzylepny naklejamy powoli od góry szafki. Spryskujemy folię i mebel, podwijamy co chwilę papier podkładowy, a całość wygładzamy raklą w celu pozbycia się małych pęcherzyków powietrza - wyjaśnia Michał Włodarczyk z Fototapeta4u.pl, sklepu internetowego oferującego fototapety na wymiar.

Fototapeta samoprzylepna Foggy Forest, 89 zł za m², Fototapeta4u.pl
Fototapeta samoprzylepna Foggy Forest, 89 zł za m², Fototapeta4u.pl
Fototapeta samoprzylepna Deer Pattern, 89 zł za m², Fototapeta4u.pl
Fototapeta samoprzylepna Deer Pattern, 89 zł za m², Fototapeta4u.pl

Jaką fototapetę przykleić na wyspę kuchenną?

Wyspa kuchenna także nie musi być nudna i pozostawiona bez dekoracji. Prace, związane z aplikacją fototapety w takim miejscu, podobnie rozpoczynamy od oceny oklejanego podłoża. Jeśli nasza wyspa wykonana jest z mniej odpornych meblowych płyt, fototapetę drukowaną na folii samoprzylepnej przyklejamy bez użycia wody. Metoda ta polega na przyłożeniu materiału równo do powierzchni z użyciem rakli, która w tym przypadku również wspomaga wypchnięcie bąbelków powietrza na zewnątrz.

Fototapeta winylowa Leaf Detail, 149 zł za m², Fototapeta4u.pl
Fototapeta winylowa Leaf Detail, 149 zł za m², Fototapeta4u.pl
Fototapeta winylowa Forest In The Fog, 149 zł za m², Fototapeta4u.pl
Fototapeta winylowa Forest In The Fog, 149 zł za m², Fototapeta4u.pl

Jaką fototapetę przykleić na ścianę w kuchni?

Ściany pomieszczenia użytkowego, jakim jest kuchnia, wymagają od dekoratora wnętrz użycia wytrzymałych materiałów dekoracyjnych. Najlepszą propozycją na kuchenną ścianę okazują się być fototapety winylowe na podłożu fizeliny, czyli włókniny syntetycznej szczególnie odpornej na wilgotność powietrza i podwyższoną temperaturę.

Wybierając fototapetę do kuchni zorientujmy się, czy przeznaczona jest ona do pomieszczeń użytkowych. Ważnym aspektem w przypadku fototapetowego materiału winylowego będzie bez dwóch zdań to, że jest on ekologiczny i bezwonny. Dlatego świetnie nada się do wnętrz, w których na co dzień przebywają alergicy, w tym dzieci. Fototapeta winylowa to również odpowiedni produkt dekoracyjny dla osób, które preferują w swoich domach eko dodatki - dodaje Michał Włodarczyk z Fototapeta4u.pl.

Fototapeta w kuchni
Fototapeta winylowa Violet Birds, 149 zł za m², Fototapeta4u.pl

Ceny fototapet z przeznaczeniem do kuchni od Fototapeta4u.pl:

Fototapety winylowe na podłożu z fizeliny - 149 zł za m²
Fototapeta samoprzylepna - 89 zł za m²

Fototapeta w kuchni
Fototapeta winylowa Round Wood, 149 zł za m², Fototapeta4u.pl