Skąd pochodzi i czym się cechuje styl mid-century modern?

Choć styl mid-century modern nawiązuje do lat 50. i 60. ubiegłego wieku, cieszy się coraz większym zainteresowaniem właśnie dziś. Cechują go proste, geometryczne kształty lekkich mebli, duże, rozświetlone przestrzenie, dobrej jakości meble, funkcjonalność i oryginalne połączenia kolorystyczne.

Pierwsze wnętrza w tym niezwykle eleganckim stylu mogliśmy podziwiać w serialach o Jamesie Bondzie - znajdziemy w nich skórzane obicia, fornirowane meble, odważne oświetlenie i kryształowe szklanki. Te elementy z powodzeniem możemy wykorzystać także w dzisiejszym wnętrzu w stylu mid-century modern.

fot. Delightfull

Styl lat 60. to także światowej sławy klasyki designu zaprojektowane przez słynne nazwiska takie jak George Nelson (Sofa Marshmallow), Eero Saarinen (Fotel Womb) czy Arne Jacobsen (Fotel Egg). Warto zebrać fundusze na choć jeden kultowy mebel, który nada naszemu salonowi klimatu vintage.

Urządzając salon w stylu mid-century nie zapominajmy także o stoliku na wysokich nóżkach, komodzie w typie jamnika, lekkiej sofie i geometrycznych wzorach na dywanie lub plakatach.

Styl mid-century modern w pigułce:

  • otwarte przestrzenie
  • duże okna, jasne pomieszczenia
  • geometryczne wzory
  • fotele i komody na nóżkach
  • duże, odważne oświetlenie
  • designerskie meble (np. fotel Lounge z podnóżkiem Charlesa i Ray Eamsów, fotel Romana Modzelewskiego)
  • kolory ziemi przełamane kontrastowymi barwami
  • funkcjonalność i oszczędność form
fot. Covet House

Komu spodoba się styl mid-century modern?

Styl mid-century modern przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom vintagowych wnętrz. Spodoba się także osobom, które chętnie łączą klasykę z nowoczesnością. Sympatycy eklektyzmu również znajdą tu coś dla siebie! Szczególnie jeśli mają artystyczne dusze!

fot. Essential Home
Autor
Mid-century modern - jaki to styl?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....